کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه بارداری

دسته بندی : تغذیه بارداری

1
غذاهای مناسب دوران بارداری
غذاهای مناسب دوران بارداری : دوران بارداری دورانی است؛که شما بیش از هر زمان دیگری نیاز به مصرف غذاهای خوب و سالم دارید. توجه به تغذیه در دوران بارداری هر خانم بسیار حائز اهمیت است زیرا که جنین نیز از بدن مادر تغذیه می‌کند و این در رشد جسمی و ذهنی تأثیر زیادی دارد و از لحاظ دیگر اینکه بدن مادر، در دوران بارداری دچار کمبود ویتامین و پروتئین نمی‌گردد و می‌تواند تناسب اندام خود را نیز حفظ کند. غذاهای مناسب دوران بارداری

غذاهای مناسب دوران بارداری

دوران بارداری دورانی است؛که شما بیش از هر زمان دیگری نیاز به مصرف غذاهای خوب و سالم دارید. توجه به تغذیه در دوران بارداری هر خانم بسیار حائز اهمیت است زیرا که جنین نیز از بدن مادر تغذیه می‌کند و این در رشد جسمی و ذهنی تأثیر زیادی دارد و از لحاظ  دیگر اینکه بدن مادر، در دوران بارداری دچار کمبود ویتامین و پروتئین نمی‌گردد و می‌تواند تناسب اندام خود را نیز حفظ کند.

اگر می‌خواهید تغذیه درست و سالمی را در دوران بارداری خود داشته باشید موارد زیر را رعایت کنید:

-        غذاهای حاوی آهن زیاد مصرف کنید: هنگام بارداری بدن زن باردار به میزان بیشتری آهن نیاز دارد پس مصرف غذاهای سرشار از آهن  باعث,می‌شود که مادر دچار کم خونی و عوارض آن نگردد.آهن را می‌توانید در غذاهایی چون لوبیا قرمز، سفید ، چشم بلبلی و عدس بیابید ولی مصرف بیش از حد آن باعث,سوءهاضمه می‌گردد. افزودن اسفناج و سیب‌زمینی نیز می‌تواند مفید باشد زیرا که این مواد  غنی از آهن هستند.

- پروتئین مصرف کنید

پروتئین می‌تواند به,رشد ذهنی کودک کمک کند و همچنین باعث کاهش خستگی دوران بارداری می‌شود.گوشت قرمز و سفید ، گردو، بادام، عدس، تخم‌مرغ، شیر، بادام‌زمینی و جوانه‌ها سرشار از پروتئین هستند.- مواد سرشار از اسیدفولیک :

اسیدفولیک باعث کاهش بیماری‌های لوله عصبی در جنین می‌شود . پس استفاده از آن پیش از بارداری به شما توصیه می‌شود و مصرف غذاهای سرشار از اسیدفولیک مانند عدس، اسفناج ، میوه‌جات، مارچوبه  لوبیا سیاه و سفید ، کاهو، کلم سبز  و جعفری در دوران بارداری برای کودکتان بسیار مفید است.

- ویتامین‌ها
میوه،  سبزی و سالاد را در رژیم    غذایی دوران بارداری خود بگنجانید . مصرف ویتامین‌ها باعث،حفظ شادابی و انرژی در بدن شما می‌شود.

-غذاهایی سرشار از امگا 3

امگا 3 به,رشد کودک در سه ماه پایانی بارداری و همچنین مبارزه بیماری‌های مشترک مادر و جنین  در دوران بارداری کمک می‌کند و بیشتر در مغزها مانند گردو و بادام و آووکادو ،ماهی‌های آزاد و ماست یافت می‌شود.


-مصرف غذاهایی ساده و زودهضم
ممکن است در دوران بارداری دچار سوءهاضمه و معده درد باشید پس بایستی مواد غذایی مصرف کنید که به هضم بیشتر غذا کمک کند  مانند  ماست، دوغ، سوپ، آب میوه برای خانم‌های باردار مفید است باعث هضم بهتر غذا می‌گردد  و برای رشد جنین مناسب می‌باشند.

 غذاهای مناسب دوران بارداری
تغذیه مناسب در دوران بارداریتغذیه مناسب در دوران بارداری

تغذیه مناسب در دوران بارداری: فرهنگستان ملی علوم کشور امریکا مواد غذایی که رژیم متعادل و کافی روزانه مادررا دردوران بارداری تامین میکند به شرح زیر توصیه کرده است: 1-حداقل نیم لیتر شیر 2-یک وعده غذای گوشتی (سفید یاقرمز)


برنامه غذایی مناسب بارداریبرنامه غذایی مناسب بارداری

برنامه غذایی مناسب بارداری مادر باردار در دوران بارداری باید از تمام 5 گروه مواد غذایی به طور متعادل استفاده نماید. چربی و مواد قندی: مادر باردار باید مصرف این مواد را کم و محدود نماید. برنامه غذایی مناسب بارداری


تغذیه سالم در دوران بارداریتغذیه سالم در دوران بارداری

تغذیه سالم در دوران بارداری چون مواد غذایی که مادر مصرف میکند از راه جفت به جنین میرسد بنابراین مادر باید مواد غذایی تازه مانند سبزی ها و میوهها را مصرف کند و از خوردن مواد چرب ، شور و تحریک کننده و غذاهای کنسرو شده که به صورت تجارتی تهیه شده و دارای مواد رنگی میباشد خودداری نماید. مواد غذایی که در دوران بارداری سلامت مادر و جنین را تامین میکند تغذیه سالم در دوران بارداری


تغذیه و سلامتی در دوران بارداریتغذیه و سلامتی در دوران بارداری

تغذیه و سلامتی در دوران بارداری اضافه ی وزن شما در دوره ی بارداری به قد و وزنتان قبل از بارداری بستگی دارد. اگر قبل از آن دچار کم وزنی بوده اید احتمالا 13 تا 18 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. اگر قبل از بارداری وزنتان مناسب باشد باید حدود 11 تا 16 کیلوگرم و اگر اضافه وزن داشته باشید حدود 7 تا 11 کیلوگرم وزن اضافه کنید. اما اگر دوقلو باردار باشید معمولا بین 16 تا 20 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. تغذیه و سلامتی در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران