کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه بارداری

دسته بندی : تغذیه بارداری

0
مدیریت ولع خوردن بعضی از غذاها در دوران بارداری
مدیریت ولع خوردن بعضی از غذاها در دوران بارداری ولع زنان باردار برای خوردن بعضی از غذاهای عجیب اغلب منبعی برای شوخی و مزاح در فرهنگ عامه است. لازم نیست حتما ولع خوردن ترشی یا بستنی را داشته باشید بیشتر زنان در دوران بارداری متوجه میشوند که به خوردن ترشی یا بستنی را داشته باشید. مدیریت ولع خوردن بعضی از غذاها در دوران بارداری

مدیریت ولع خوردن بعضی از غذاها در دوران بارداری
ولع زنان باردار برای خوردن بعضی از غذاهای عجیب اغلب منبعی برای شوخی و مزاح در فرهنگ عامه است. لازم نیست حتما ولع خوردن ترشی یا بستنی را داشته باشید.
بیشتر زنان در دوران بارداری متوجه میشوند که به خوردن برخی خوراکی ها یا ترکیبات غذایی علاقه شدیدی دارند در صورتی که قبلا هرگز چنین تمایلی نداشته اند یا از غذاهایی که قبلا دوست داشتند اکنون بیزارند.
هیچ کس علت دقیق این رخداد را نمی داند شاید برخی از هورمون های بارداری بتواند دلیل ولع به خوردن بعضی از خوراکی ها و بیزاری از برخی دیگر را تشریح کند. این باور بسیار اغوا کننده است که فکر کنیم ولع خوردن برخی خوراکی ها ناشی از کمبود یک ماده غذایی در بدن است.
گاهی این باور درست به نظر می رسد اما اغلب چیزهایی که زنان باردار به خوردن شان علاقه نشان می دهند نتیجه نیاز جسمانی نمی باشد و حتی گاه در صورت زیاده روی برای سلامتشان نیز مضر است.
ویار یا ولع خوراکی ها موجب می شود که تغذیه خوب کار سختی برایتان باشد زیرا شما را وادار می کند گروه دیگری از غذاهایی که با آنها آشنایی ندارید را به عنوان غذاهای مورد علاقه خود در نظر بگیرید.
هرگز به ویار خود اجازه ندهید که مجبورتان کند روزهای متوالی از یک ماده غذایی استفاده کنید.داشتن رژیم غذایی یکنواخت میتواند موجب کمبود برخی مواد مغذی مهم در بدن شما شود. جایگزین هایی را پیدا کنید که بتواند ویار شما را از راه های سالم پاسخگو باشد.
اگر از بعضی غذاهای سالم بیزار شده اید سعی کنید جایگزین های خوبی برای مواد مغذی که از دست می دهید پیدا کنید. مثلا اگر احساس میکنید نمیتوانید گوشت بخورید به جای آن غذاهای سرشار از پروتئین مانند : ماست ، شیر ، لوبیا ، آجیل ، ذرت ، لوبیا چشم بلبلی یا عدس را جایگزین کنید و با استفاده از مکمل ها و غذاهای سرشار از آهن از دریافت آهن کافی اطمینان پیدا نمایید.
گاهی ویار از محدوده ی خوراکی ها نیز فراتر می رود. بعضی از زنان باردار احساس می کنند ولع شدیدی به خوردن چیزهای غیرخوراکی مثل خاک ، سفال ، خاکستر ، یخ ، گچ ، خمیر دندان ، گرد قهوه ، پودر لباسشویی و چیزهای عجیب دیگر دارند که این حالت پیکا نامیده میشود.
کاملا آشکار است که چنین ویاری شما و جنینتان را در معرض مواد مضر قرار می دهد. اگر متوجه وجود پیکا در خود شدید نباید از ویارتان پیروی کنید و حتما با پزشک خود مشورت نمایید.برخی مطالعات نشان داده است پیکا با کمبود آهن در بدن ارتباط دارد و در این وضعیت مراجعه به پزشک برای کنترل مشکلات تغذیه ای کاری ارزشمند خواهد بود. در زیر به شما نشان می دهیم که چطور غذاهای خود را برای یک روز انتخاب کنید تا رژیم غذایی متعادلی داشته باشید.
( این دستورات یک نمونه می باشد و شما میتوانید دیگر مواد را جایگزین مواد ذکر شده نمایید . مثلا به جای میوه های ذکر شده میتوانید از میوه های دیگر استفاده کنید.)
صبحانه
یک فنجان جوی پرک شده = دو نوبت غلات
یک فنجان شیر بدون چربی = یک نوبت لبنیات
یک موز = یک نوبت میوه
میان وعده
یک سیب خرد شده = یک نوبت میوه
یک فنجان ماست = یک نوع لبنیات
نهار
ساندویچ مرغ یا سینه مرغ گریل شده ، یک برش پنیر و دو برش نان گندم کامل = یک نوبت پروتئین ، یک نوبت لبنیات ، دو نوبت غلات
سالاد کاهو، گوجه فرنگی و هویج = یک نوع سبزیجات
میان وعده
چیپس گندم کامل = یک نوبت غلات
نصف فنجان اسفناج بخارپز = یک نوبت سبزیجات
نصف فنجان برنج قهوه ای = یک نوبت غلات
دسر
یک فنجان ماست کم چربی = یک نوبت لبنیات
نصف فنجان توت فرنگی = یک نوبت میوه
در مجموع = شش نوبت غلات ، پنج نوبت میوه و سبزی ، چهارنوبت لبنیات و چهار نوبت پروتئین .
یک رژیم غذایی متعادل در طول بارداری شامل انواع مختلفی از میوه و سبزی ، غلات ، غذاهای پروتئینی و لبنیات است و همراه با آن ویتامین های روزانه دوران بارداری و مقدار زیادی آب مصرف می شود. مصرف شکر های افزودنی و چربی های اشباع و ترانس را تا حد امکان کم کنید. هراز گاهی مقادیر بسیار کمی از این مواد را برای خوش طعم کردن غذاها استفاده کنید.
منبع : تغذیه مادران در دوران بارداری
مدیریت ولع خوردن بعضی از غذاها در دوران بارداری
غذاهای مضر برای زنان باردارغذاهای مضر برای زنان باردار

غذاهای مضر برای زنان باردار غذاهای زیادی وجود دارد كه برای سلامتی زنان باردار مفید است و در مقابل آن، غذاهایی نیز وجود دارد كه علاوه بر اینكه سلامت مادر را تهدید می‌كند، به جنین نیز خطراتی را وارد می‌كند. غذاهای مضر برای زنان باردار


غذاهای مفید برای جنینغذاهای مفید برای جنین

غذاهای مفید برای جنین کودک آنلاین: سبک زندگی و رژیم غذایی شما در طول بارداری می توانند روی سلامت نوزاد شما تاثیر بگذارند و به تناسب اندام شما پس از زایمان کمک کنند. غذاهای مفید برای جنین


گیاه خواری و رژیم های خاص در دوران بارداریگیاه خواری و رژیم های خاص در دوران بارداری

گیاه خواری و رژیم های خاص در دوران بارداری کودک آنلاین: زنان باردار باید روشی محافظه‌کارانه در رژیم غذایی خود داشته باشند. ما نمی‌دانیم که رژیم‌های غذایی خاص چه تأثیری روی جنین در حال رشد دارد و آیا این رژیم‌ها حاوی مواد مغذی مهم برای رشد جنین و حمایت از بارداری می‌باشند یا خیر. گیاه خواری و رژیم های خاص در دوران بارداری


مصرف جگر در دوران بارداریمصرف جگر در دوران بارداری

مصرف جگر در دوران بارداری ویتامین A یکی از مهمترین ویتامین های بسیارمهم است و بسياري از فعاليت هاي حياتي بدن نقش دارد.در رشد و نمو و کيفيت بينايي موثر است، همچنين نقش اساسي در حفظ بافت هاي مخاطي بدن (مثل لايه هاي مخاطي اندام هاي گوارشي) دارد، اين ويتامين در تقويت دستگاه ايمني بدن و در توليد مثل نيز موثر است. مصرف جگر در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران