کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه بارداری

دسته بندی : تغذیه بارداری

0
افزایش وزن مناسب در دوران بارداری
افزایش وزن مناسب در دوران بارداری در سال 1990 انستیتوی پزشکی بر اساس شواهد جمع آوری شده رهنمودهایی برای افزایش وزن در طول بارداری منتشر کرد. مقدار مناسب یک عدد مشخص نیست. این رقم براساس وزن هر زن درابتدای بارداری متغیر خواهد بود. رهنمودهای اضافه وزن براساس شاخص توده بدنی مشخص میشود که نسبت قد به وزن مادر می باشد. افزایش وزن مناسب در دوران بارداری

افزایش وزن مناسب در دوران بارداری
در سال 1990 انستیتوی پزشکی بر اساس شواهد جمع آوری شده رهنمودهایی برای افزایش وزن در طول بارداری منتشر کرد. مقدار مناسب یک عدد مشخص نیست. این رقم براساس وزن هر زن درابتدای بارداری متغیر خواهد بود. رهنمودهای اضافه وزن براساس شاخص توده بدنی مشخص میشود که نسبت قد به وزن مادر می باشد.
زنی با وزن طبیعی و شاخص توده بدنی بین 20 تا 26 باید در بارداری حدود 12 کیلو اضافه وزن داشته باشد. همانطور که در جدول زیر می بینید زنانی که شاخص توده بدنی پایین تری دارند نسبت به زنانی که دارای شاخص توده بدنی بالاتری هستند باید در بارداری اضافه وزن بیشتری داشته باشند.
جدول
شما باید این ارقام را به شکل اهدافی کلی در نظر بگیرید. در نظر گرفتن یک رقم مشخص غیرواقع گرایانه است زیرا بدن زنان به طور طبیعی در دوران بارداری از نظر تغییرات با هم متفاوت می باشند.
چند دهه پیش مسئولان بهداشتی به زنان هشدار دادند که در بارداری کمتر اضافه وزن پیدا کنند و بدون شک این توصیه آن ها را به سوی رفتارهای نادرستی سوق داد زیرا این زنان سعی داشتند از طریق رژیم غذایی یا مصرف داروهای مدر افزایش وزن کمتری داشته باشند. هدف از رهنمودهای ما این نیست که شما سلامت خود را به مخاطره بیندازید تا به وزن ایده آل برسید.
در نظر گرفتن برخی اهداف به شما کمک میکند تا میزان سلامت تغذیه خود را در طول بارداری بسنجید و در صورت لزوم برخی تغییرات را در عادات تغذیه ای خود ایجاد کنید.
شما میتوانید به اضافه وزن خود به شکل انرژی اضافی که وارد بدنتان می شود فکر کنید. انرژی اضافی مورد نیاز برای بارداری به طور میانگین حدود 300 کالری در روز برای زنی با وزن متوسط می باشد.
موارد زیر نمونه هایی از خوراکی ها برای تامین این 300 کالری می باشند.
موز، 30 گرم پنیر کم چرب ، 30 گرم مغزهای بوداده آجیل ، یک فنجان لوبیا ، 2 عدد تخم مرغ با پنیر، یک نان باگت بزرگ و یک و نیم فنجان ماکارونی کامل با نیم فنجان سس گوجه فرنگی .
زنی که دچار اضافه وزن می باشد مقداری انرژی اضافی به صورت ذخیره دارد و ممکن است نیاز به مصرف این میزان انرژی روزانه علاوه بر آنچه می خورد نداشته باشد. در حالی که زنی که وزنی کمتر از معمول دارد باید تغذیه خود را کمی بیشتر کند.زمان بندی افزایش وزن
روند اضافه وزن در افراد مختلف متفاوت است. شما باید در سه ماهه اول مقدار کمی اضافه وزن پیدا کنید و در سه ماهه دوم و سوم به تدریج به سرعت به وزن شما افزوده شود. اضافه وزن واقعی شما براساس میزان وزنی که در ابتدای بارداری داشته اید متفاوت خواهد بود. اما موارد زیر به طور میانگین ذکر می شود :
•    سه ماهه اول : هر ماه نیم کیلوگرم
•    سه ماهه دوم و سوم : هر هفته نیم کیلوگرم یا 5/1 تا دو کیلوگرم در ماه
سعی کنید وزنتان به صورت هفتگی و با معیاری مشخص افزایش پیدا کند تا پیشرفت خود را دنبال کنید. نباید انتظار داشته باشید که هر هفته میزان مشخصی اضافه وزن داشته باشید. اما اضافه وزن میانگین خود را به صورت ماهیانه مدنظر داشته باشید.
مسئله ی مهم این است که افزایش وزن بایستی روندی آرام و مداوم داشته باشد و بعد از ماه های اول افزایش پیدا کند. هر حادثه ناگهانی از جمله توقف افزایش وزن یا افزایش چند کیلوگرم به شکل سریع می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد و باید درباره آن با پزشک خود مشورت کنید.
در طول سه ماهه اول بسیاری از زنان دچار تهوع می شوند و ممکن است برای دریافت غذای کافی نیاز به تلاش بیشتری داشته باشند. سه ماهه دوم دوره ای است که معمولا زنان واقعا بیش از معمول غذا می خورند به خصوص که رشد جنین را از روی ظاهر خود احساس میکنند.
در طول سه ماهه سوم دوباره داشتن تغذیه مناسب به یک معضل تبدیل میشود زیرا جنین به دستگاه های داخلی بدن مادر از جمله معده فشار وارد میکند . در این دوره بهترین راه مصرف وعده ها و میان وعده های کوچک و مکرر برای جلوگیری از سوزش سر دل است که به دلیل فشار داخلی ایجاد میشود.
آیا باید افزایش وزن شما محدود شود ؟
در چند دهه گذشته زنان آمریکایی در دوران بارداری بیش از حد اضافه وزن داشتند و برخی از متخصصان تغذیه نگران این بودند که این اضافه وزن بیش از حد باعث چاقی مفرط در مادران شود. در حالی که افزایش وزن یک واقعیت در بارداری است در عین حال مهم است که زنان مقدار اضافه وزن مورد نیاز خود را بیش از اندازه تصور نکنند زیرا افزایش وزن بیش از حد برای آنها و نوزادشان مضر است.
اما بارداری زمان گرفتن رژیم یا کم کردن کالری های دریافتی نیست زیرا این کار میتواند روی غذایی که برای فرزند خود تامین می کنید تاثیر بگذارد.
منبع : کتاب تغذیه مادران در دوران بارداری
افزایش وزن مناسب در دوران بارداری
میزان افزایش وزن در بارداریمیزان افزایش وزن در بارداری

میزان افزایش وزن در بارداری افزایش وزن در دوران بارداری به دلیل تغییرات فیزولوژیک بدن زن باردار یک امر کاملاً طبیعی است و دلیل آن رشد جنين و افزایش وزن مادر می‌باشد که عمدتاً اين اضافه شدن وزن نتيجه افزایش وزن نوزاد و رحم مادر می‌باشد . میزان افزایش وزن در بارداری


دو قلویی و افزایش وزن در بارداریدو قلویی و افزایش وزن در بارداری

دو قلویی و افزایش وزن در بارداری کودک آنلاین: زنی که دو قلو یا چند قلو دارد افزایش وزن بیشتری نسبت به مادری که جنینش یک قلو است دارد. اما این تفاوت بسیار کمتر از چیزی است که شما تصور می‌کنید. زنانی که بارداری دو قلویی دارند باید به طور میانگین و در مجموع بین 17 تا 22 کیلو اضافه‌وزن داشته باشند. دو قلویی و افزایش وزن در بارداری


افزایش وزن در دوران بارداریافزایش وزن در دوران بارداری

افزایش وزن در دوران بارداری کودک انلاین: اگر مادر حامله بیشتر از معمول وزن اضافه کند، از یک طرف باعث ناراحتی خود او می شود و از سوی دیگر جنین نیز از افزایش وزن مادر بهره ای نخواهد برد. افزایش وزن در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران