کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه بارداری

دسته بندی : تغذیه بارداری

2
مصرف کلسیم و فسفر در بارداری
مصرف کلسیم و فسفر در بارداری مواد معدنی تقریبا برای تمام فعالیتهای بدنی ضروری هستند. مثلا اکسیژن با ترکیبی از آهن در خون جریان دارد و فقدان این ماده باعث کم خونی میشود. کلسیم، منیزیم و فسفر نیز در سلامت استخوان ها و دندانها موثرند. مصرف کلسیم و فسفر در بارداری

مصرف کلسیم و فسفر در بارداری
مواد معدنی تقریبا برای تمام فعالیتهای بدنی ضروری هستند. مثلا اکسیژن با ترکیبی از آهن در خون جریان دارد و فقدان این ماده باعث کم خونی میشود. کلسیم، منیزیم و فسفر نیز در سلامت استخوان ها و دندانها موثرند.
منیزیم ، کلسیم و روی در دوره ی بارداری و قبل از آن اهمیت دارند.تحقیقات نشان داده است که نیاز به مواد معدنی دیگر در دوران بارداری افزایش پیدا نمیکند.این مواد عبارتند از کلرید سدیم ، پتاسیم ، مس ، ید ، سلنیوم ، منگنز ، فلوراید ، کرونیوم ، نیکل و سیلیکون.
99 درصد کلسیم بدن در استخوانها و دندانها و یک درصد باقی مانده در پلاسمای خون و بافتهای نرم یافت میشود.قسمت عمده ی فسفر بدن در استخوانها یافت میشود.
نیاز به کلسیم در بارداری
کلسیم برای تشکیل دندان و استخوان های سالم طفل ضروری است.

 منابع کلسیممقدار کلسیم موجود
 600 میلی لیتر شیر نیم چرب 680mg
40 گرم ( 2 قاشق غذاخوری) بادام
96mg
50 گرم پنیر چدار
360mg
45 گرم (3 عدد)انجیر خشک
112/5mg
20گرم (1 قاشق غذاخوری) کنجد
134mg
100گرم (1 پیاله کوچک) ماست
200mg
50 گرم ساردین کنسرو شده در روغن
275mg

مقدار کلسیم مورد نیاز
توصیه سازمان بهداشت برای زنان 15 تا 18 سال 800 میلی گرم و برای زنان 19 سال 700 میلی گرم است.میانگین مصرف کلسیم در زنان 16 تا 34 ساله انگلیسی 689 میلی گرم در هرروز است.این بدان معناست که تعدادی از زنان کمتر از مقدار توصیه شده کلسیم استفاده میکنند.
در دوره ی بارداری جذب کلسیم افزایش می یابد اما عموما نیازی به کلسیم اضافی نیست.البته این امر در مورد زنان باردار جوانی که ممکن است استخوان هایشان هنوز در حال محکم شدن باشد صدق نمیکند.چنین فردی برای رشد خود و فرزندش بیش از دیگران به کلسیم نیاز دارد.
تراکم کلسیم در جنین رو به رشد بیش از مادرش است.این بدان معناست که فرزند توسط مادر ذخیره ی خوبی از کلسیم دریافت میکند.
مقدار فسفر مورد نیاز
پیشنهاد سازمان بهداشت برای افراد 19 سال و بالاتر از آن 550 میلی گرم فسفر در روز است.زنان شیرده 440 میلی گرم بیشتر از دیگران به فسفر نیاز دارند که مقدار آن در مجموع به 990 میلی گرم در روز میرسد.
 منابع فسفر
مقدار فسفر موجود
 600 میلی گرم شیر نیم چرب  540mg
 40 گرم ( 2 قاشق غذاخوری) بادام
 220mg
 50 گرم پنیر چدار  245mg
 45 گرم (3 عدد)انجیر خشک  40mg
 20گرم (1 قاشق غذاخوری) کنجد  144mg
 100گرم (1 پیاله کوچک) ماست  260mg
 50 گرم ساردین کنسرو شده در روغن  170mg

منابع غذایی فسفر و کلسیم کدامند؟
کلسیم و فسفر هر دو در غذاهای زیر یافت میشوند.تقریبا نیمی از کلسیم مورد نیاز ما از شیر و پنیر و یک چهارم آن نان و دیگر غلات تامین میشود.
همچنین ، مصرف 600 میلی گرم شیر در روز مقدار توصیه شده را تقریبا برطرف میسازد.منابع دیگر عبارتند از ماست ، پنیر سویا و نوشیدنیهای کلسیم دار سویا ، کنسرو و ماهی (همراه با استخوان) ، مانند ساردین و ماهی آزاد ، سبزیجات برگداری که برگ آنها سبز تیره باشد، خشکبار ، فندق ، بادام ، پسته و دانه های خوراکی خاصه کنجد.

افزودن دیگر مواد معدنی و ویتامین های کم مصرف ، مانند ویتامین D ، برای اطمینان از جذب و استفاده از کلسیم ضروری است.الکل و کافئین مانع جذب کلسیم میشوند.
گیاهخواران باید به مصرف کلسیم خود توجه داشته باشند تا به مقدار کافی از آن بهره مند شوند.
منبع: کتاب تغذیه ی دوره ی بارداری
مصرف کلسیم و فسفر در بارداری
تغذیه مناسب در دوران بارداریتغذیه مناسب در دوران بارداری

تغذیه مناسب در دوران بارداری: فرهنگستان ملی علوم کشور امریکا مواد غذایی که رژیم متعادل و کافی روزانه مادررا دردوران بارداری تامین میکند به شرح زیر توصیه کرده است: 1-حداقل نیم لیتر شیر 2-یک وعده غذای گوشتی (سفید یاقرمز)


تغذیه سالم در دوران بارداریتغذیه سالم در دوران بارداری

تغذیه سالم در دوران بارداری چون مواد غذایی که مادر مصرف میکند از راه جفت به جنین میرسد بنابراین مادر باید مواد غذایی تازه مانند سبزی ها و میوهها را مصرف کند و از خوردن مواد چرب ، شور و تحریک کننده و غذاهای کنسرو شده که به صورت تجارتی تهیه شده و دارای مواد رنگی میباشد خودداری نماید. مواد غذایی که در دوران بارداری سلامت مادر و جنین را تامین میکند تغذیه سالم در دوران بارداری


تغذیه قبل از بارداریتغذیه قبل از بارداری

تغذیه قبل از بارداری مثلی است که میگوید:(ما همان چیزی هستیم که میخوریم). برای آنکه سیستم بدن ما خوب فعالیت کند و اسپرم و تخمک سالم بسازد باید (سوخت) مناسب و ایده آل به بدن برسانیم.به عبارت دیگر تغذیه مناسب برای سلامتی ضروری است غذایی که میخوریم بر تک تک سلولهای بدن ما تاثیر میگذارد و تغذیه سالم ،نوزاد سالم بار می آورد. تغذیه قبل از بارداری


تغذیه و سلامتی در دوران بارداریتغذیه و سلامتی در دوران بارداری

تغذیه و سلامتی در دوران بارداری اضافه ی وزن شما در دوره ی بارداری به قد و وزنتان قبل از بارداری بستگی دارد. اگر قبل از آن دچار کم وزنی بوده اید احتمالا 13 تا 18 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. اگر قبل از بارداری وزنتان مناسب باشد باید حدود 11 تا 16 کیلوگرم و اگر اضافه وزن داشته باشید حدود 7 تا 11 کیلوگرم وزن اضافه کنید. اما اگر دوقلو باردار باشید معمولا بین 16 تا 20 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. تغذیه و سلامتی در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران