کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه بارداری

دسته بندی : تغذیه بارداری

0
اضافه وزن در دوران بارداری
اضافه وزن در دوران بارداری براساس تعاریفی که به تازگی از سوی مرکز کنترل بیماریها ارایه شده است بیش از نیمی از زنان دچار اضافه وزن یا چاقی مفرط می باشند. بسیاری از این زنان به خصوص آنهایی که میزان اضافه وزن اندکی دارند ممکن است حتی از داشتن اضافه وزن خود آگاه نباشند. مسئله مهم این است که بدانیم تقسیم بندی مرکز کنترل توجه بیماریها همه اختلاف های فردی را بین زنانی که شاخص توده بدنی مشابهی دارند در بر نمیگیرد. اضافه وزن در دوران بارداری

اضافه وزن در دوران بارداری
براساس تعاریفی که به تازگی از سوی مرکز کنترل بیماریها ارایه شده است بیش از نیمی از زنان دچار اضافه وزن یا چاقی مفرط می باشند. بسیاری از این زنان به خصوص آنهایی که میزان اضافه وزن اندکی دارند ممکن است حتی از داشتن اضافه وزن خود آگاه نباشند. مسئله مهم این است که بدانیم تقسیم بندی مرکز کنترل توجه بیماریها همه اختلاف های فردی را بین زنانی که شاخص توده بدنی مشابهی دارند در بر نمیگیرد.
این طبقه بندی براساس ظاهر جسمانی نمی باشد بلکه انعکاسی از تاثیر وزن روی سلامت و بیماری فرد است. زنانی که در یک گروه اضافه وزن یا چاقی مفرط قرار میگیرند بیشتر در معرض مشکلات سلامت یا بیماری های مزمن می باشند.
رسیدن به وزن مناسب قبل از بارداری میتواند از بروز مشکلات سلامت مربوط به بارداری جلوگیری کند و شروع اغلب این بیماریها با اضافه وزن همراه است. اما کاهش وزن و حفظ وزن کاسته شده قبل از بارداری موقعیتی ایده آل است که همه زنان موفق به انجام آن نمی شوند.
اگر با وجود باردار بودنتان وزن شما بالاتر از طیف سالم قرار دارد باز هم میتوانید یک بارداری سالم و طبیعی را بگذرانید اما باید از خطراتی که اضافه وزن و چاقی مفرط برای زنان ایجاد میکند نیز آگاه باشید.
البته زنانی که به میزان کم دچار اضافه وزن می باشند بیش از دیگران دچار مشکلات سوخت و ساز می شوند. این مشکلات شامل دیابت بارداری و فشار خون بالای ناشی از بارداری می باشد. همچنین اضافه وزن و چاقی مفرط موجب افزایش خطر سقط جنین ، عوارض بارداری ، مرگ و میر نوزادان ، مشکلات زایمان ، زایمان زودرس ، جراحی سزارین و مشکلات کلیوی می شود.
زنان دچار اضافه وزن و چاقی مفرط باید از وارد آوردن فشار به سیستم سوخت و ساز خود اجتناب کنند. خوردن مقدار زیادی شکر یا کربوهیدرات های تصفیه شده مانند آرد سفید میتواند موجب افزایش شدید و ناگهانی قند خون شود.
انسولین از دست می دهند و در نتیجه خارج کردن قند از جریان خون و بدن کار سختی خواهد شد. سطح قند خون به طور مداوم بالا می ماند و این وضعیت به تدریج منجر به بروز دیابت می شود.
زنانی که دچار اضافه وزن هستند میتوانند با خودداری از مصرف غلات تصفیه شده و قندهای زیاد و همچنین با تاکید بر کربوهیدرات های ناشی از غلات کامل ، میوه ها و سبزیجات ، بنشن ها و فرآورده های لبنی کم چرب از وقوع مشکلات سوخت و ساز در دوران بارداری جلوگیری نمایند.
ورزش ملایم نیز میتواند به طبیعی کردن مشکلات سوخت و ساز کمک کند. مقدار وزنی که زنان چاق باید در بارداری اضافه کنند موضوعی جنجال برانگیز است.
توصیه های اخیر از سوی انستیتوی پزشکی توصیه میکند زنانی که دچار چاقی مفرط می باشند باید در طول بارداری حدود 7 کیلو یا کمی بیشتر وزن اضافه کنند. به هر حال پژوهشی که در سال 1996 انجام شد نشان داد که افزایش وزن دوران بارداری به سختی کاهش پیدا میکند و هر کیلو از اضافه وزن مادر در بارداری میانگین وزن تولد نوزاد او را افزایش می دهد.اما این تاثیر در افزایش وزن زنان دچار اضافه وزن یا چاق کمرنگ تر می شود. به عبارت دیگر در وزن های بالاتر میزان وزن اضافی که مادر به دست می آورد بیشتر تبدیل به چربی می شود تا این که کمکی به رشد جنین او بکند. وزن اضافی ممکن است خطر تشدید عوارض بارداری از جمله قند خون بالا در بارداری که دیابت بارداری نامیده میشود را بیشتر کند.
افزایش وزن کمتر میتواند به جلوگیری از بعضی از عوارض بارداری که با چاقی همراه است کمک کند و در عین حال مادر را از اضافه وزنی که کاهش آن بعد از بارداری یک مشکل بزرگ است خلاص نماید. تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد تا مشخص شود که چه میزان اضافه وزن برای زنان چاق کافی است اما فعلا باید سعی کنید اضافه وزن شما در حد متوسط باشد و روی تغذیه خوب حفظ فعالیت جسمانی و عدم پرخوری تمرکز کنید.
چگونه میتوانید اضافه وزن نامناسب خود را بهبود بخشید
برخی از زنان به خصوص در هنگام مواجهه با تهوع و ویاری که مانع از تغذیه معمول آنها می شود متوجه میشوند که اضافه وزن کافی برای شان کاری دشوار است. این وضعیت به شناخت غذاهایی که دوست دارید و راحت تر میتوانید تحمل کنید کمک میکند. بهتر است به جای این که خودتان را وادار به خوردن غذاهایی که دوست ندارید کنید غذاهایی که بیشتر دوست دارید را تهیه نمایید.
باید بدانید که تهوع یک پدیده رایج در طول بارداری است و با وجود آن نیز جنین میتواند رشد طبیعی خود را داشته باشد . اما اگر به طور مرتب دچار استفراغ می شوید باید درباره ی چگونگی تغذیه کافی و کنترل استفراغ خود از پزشکتان کمک بخواهید. اضافه وزن کم نیز میتواند نشانه ای از استرس یا مشکلات عاطفی مانند افسردگی باشد و رسیدگی به این مشکلات نیز از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.
اضافه وزن یکی از نشانه های خارجی بدن شما در تامین تغذیه مناسب و ترغیب رشد جنین است. به جای رو آوردن به خوراکی های پر کالری و غیرسالم که فقط وزن شما را بالا می برد درباره ی بهبود اضافه وزن خود با غذاهای مغذی که جنین شما را تغذیه خواهند کرد فکر کنید.
بعضی از زنان ممکن است از یک رژیم متعادل پیروی کنند کمی بیش از گذشته غذا بخورند ، غذاهای سالم را انتخاب کنند ، ورزش های ملایم انجام دهند و استراحت کافی داشته باشند اما با این وجود وزن شان اضافه نشود در چنین مواردی عدم اضافه وزن شما ممکن است نشانه ای از تفاوت های بدن انسان ها باشد و نیازی به نگرانی و مجبور کردن خود برای خوردن بیشتر نخواهد بود.
آیا کاهش وزن در بارداری مشکل خاصی ایجاد نمیکند
کاهش وزن در بارداری میتواند نشانه ای از رژیم غذایی ناکافی به دلیل ناتوانی مادر در تغذیه کافی ، تهوع و استفراغ شدید و یا بیماری های دیگر باشد. بعضی از زنان ممکن است در ابتدای بارداری اندکی وزن از دست بدهند به خصوص اگر قبلا دچار اضافه وزن یا چاقی مفرط بوده باشند.
این یک واکنش طبیعی بدن نسبت به رژیمی است که کمتر حاوی کالری های خالی ناشی از شیرینی جات و غذاهای آماده و بیشتر حاوی غذاهای مغذی است.
به هرحال این کاهش وزن به زودی از بین خواهد رفت و با پیشرفت بارداری وزن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. شما نباید در طول بارداری به هیچ وجه وزن خود را با قصد قبلی کاهش دهید یا از رژیم های کاهش وزن استفاده کنید. اضافه شدن وزن در بارداری با چاقی یکسان نیست.
اگر بعد از چند ماه اول بارداری متوجه کاهش وزن تان شدید با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید تا از کافی بودن رژیم غذایی خود اطمینان حاصل نمایید.
منبع : کتاب تغذیه مادران در دوران بارداری
اضافه وزن در دوران بارداری
تغذیه مناسب در دوران بارداریتغذیه مناسب در دوران بارداری

تغذیه مناسب در دوران بارداری: فرهنگستان ملی علوم کشور امریکا مواد غذایی که رژیم متعادل و کافی روزانه مادررا دردوران بارداری تامین میکند به شرح زیر توصیه کرده است: 1-حداقل نیم لیتر شیر 2-یک وعده غذای گوشتی (سفید یاقرمز)


غذاهای مناسب دوران بارداریغذاهای مناسب دوران بارداری

غذاهای مناسب دوران بارداری : دوران بارداری دورانی است؛که شما بیش از هر زمان دیگری نیاز به مصرف غذاهای خوب و سالم دارید. توجه به تغذیه در دوران بارداری هر خانم بسیار حائز اهمیت است زیرا که جنین نیز از بدن مادر تغذیه می‌کند و این در رشد جسمی و ذهنی تأثیر زیادی دارد و از لحاظ دیگر اینکه بدن مادر، در دوران بارداری دچار کمبود ویتامین و پروتئین نمی‌گردد و می‌تواند تناسب اندام خود را نیز حفظ کند. غذاهای مناسب دوران بارداری


برنامه غذایی مناسب بارداریبرنامه غذایی مناسب بارداری

برنامه غذایی مناسب بارداری مادر باردار در دوران بارداری باید از تمام 5 گروه مواد غذایی به طور متعادل استفاده نماید. چربی و مواد قندی: مادر باردار باید مصرف این مواد را کم و محدود نماید. برنامه غذایی مناسب بارداری


رژیم غذایی مناسب دیابت بارداریرژیم غذایی مناسب دیابت بارداری

رژیم غذایی مناسب دیابت بارداری برعکس آنچه اغلب فکر می شد قند دیایب ایجاد نمیکند بلکه در اثر افزایش وزن ایجاد شده به خاطر مصرف قند در افرادی که مستعد هستند دیابت به وجود می آید. تمام زنان باردارِ چاق ، دختر یا دختر بچه دیابتی یا مادر یک ((نوزاد بزرگ)) ( وزن تولد بیش از 4 کیلوگرم) احتمال زیادی دارد که در سن 40 تا 50 سالگی مبتلاء به دیابت شوند. رژیم غذایی مناسب دیابت بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران