کودک آنلاین

موضوع مقاله : بهداشت بارداری

دسته بندی : بهداشت بارداری

2
میزان افزایش وزن در بارداری
میزان افزایش وزن در بارداری افزایش وزن در دوران بارداری به دلیل تغییرات فیزولوژیک بدن زن باردار یک امر کاملاً طبیعی است و دلیل آن رشد جنين و افزایش وزن مادر می‌باشد که عمدتاً اين اضافه شدن وزن نتيجه افزایش وزن نوزاد و رحم مادر می‌باشد . میزان افزایش وزن در بارداری

میزان افزایش وزن در بارداری

ابزار محاسبه میزان اضافه وزن در بارداری
افزایش وزن در دوران بارداری به دلیل تغییرات فیزولوژیک بدن زن باردار یک امر کاملاً طبیعی است و دلیل آن رشد جنين و افزایش وزن  مادر می‌باشد که  عمدتاً اين اضافه  شدن  وزن نتيجه افزایش وزن نوزاد و رحم مادر می‌باشد .
افزایش وزن به میزان کافی و لازم در دوران بارداری برای سلامتی جنين و حتی خود مادر امری ضروری و عامل تعیین‌کننده‌ای است. از طرف ديگر کنترل وزن يک برخورد منطقی می‌باشد و درعین‌حال بايستی از کم خوردن يا نخوردن و یا زياد خوردن خودداری  کرد زیرا هر کدام به نوبه خود مضراتی در پی  دارند و بهتراست در این مورد مثل تمام موارد ديگر جانب اعتدال را رعايت نمود.
تعادل افزایش وزن  دوران بارداری باعث  کمتر شدن ميزان مرگ‌ومیر نوزادان   افزایش میزان متوسط تولد  و کم شدن  تولد نوزادان  با کمبود وزن می‌گردد .
زیادشدن وزن مادران باردار از زنی به زن دیگر متفاوت است و معمولاً اضافه‌وزن در  بارداری اول بیشتر از  بارداری‌های بعدی اتفاق می‌افتد . همچنین سن مادر باردار در این افزایش وزن تأثیر دارد یعنی هرچه مادر جوان تر باشد افزایش وزن بیشتری اتفاق می‌افتد .
افزایش وزن دوران بارداری در مورد زنانی با قد متوسط و وزن طبیعی  حدود 5/11 تا 16 کیلوگرم پيشنهاد می‌گردد  درعین‌حال توجه نمایید که داشتن اضافه‌وزن زیاد و درشت شدن جنین باعث به وجود آمدن مشکلاتی در روند زایمان می‌گردد.
افزایش وزن افراد لاغر در بارداری:
 میزان افزایش وزن شخص  باردار برای افراد لاغر بین 13 کیلو تا 18 کیلوگرم توصیه می‌گردد. زنانی که درزمان شروع بارداری دچار  کمبود وزن می‌باشند نیاز به افزایش وزن بيشتری دارند تا هم بتوانند وزن عقب‌مانده خود را جبران کنند وهم حفاظت کافی از  بارداری نمايند .
افزایش وزن افراد با وزن طبیعی : میزان افزایش وزن برای افراد که قد و وزن طبیعی دارند و از کمبود یا اضافه‌وزن رنج نمی‌برند 11 تا 16 کیلوگرم می‌باشد.
افزایش وزن برای افراد چاق و شاخص توده بدنی بالا : میزان افزایش وزن برای افراد چاق و دارای اضافه‌وزن پیش از  بارداری بین 6 تا 8 کیلوگرم می‌باشد.
در مورد افراد چاق که اضافه‌وزن کمتری بایستی اتفاق بیفتد به هیچ‌وجه گرفتن رژیم غذایی به مادر توصیه نمی‌شود بلکه  تغذیه و رژیم غذایی مناسب و استفاده از غذاهای مغذی و افزایش وزن بیش از شش کیلو و کمتر از8 کیلو توصیه می‌گردد.مطالعات نشان می‌دهد که زنان چاقی که  افزایش وزن در دوران بارداری کمتر از6 کیلوگرم بوده مرگ‌ومیر جنين در اواخر بارداری و نوزاد پس از زایمان دو برابر افزایش داشته است.بنابراين دوره بارداری به هیچ‌وجه نبايد زمان کنترل وزن و رژیم گرفتن باشد .در مورد زنان بارداری که بيش از یک جنين دارند (دوقلو ، سه‌قلو) میزان افزایش وزن حدود 5/20 تا 16 کيلوگرم توصیه می‌شود .
به طور کلی در پایان سه ماهه اول بارداری افزایش وزن مادر باردار چیزی حدود 8/1 تا 9/0 کيلوگرم می‌باشد البته در مورد برخی از مادران ممکن است به دلیل مسئله ویار افزایش وزن کمتری اتفاق بیفتد یا حتی با کاهش وزن نیز روبرو شویم.
در شش ماه بعدی بارداری هر هفته حدود 400 تا 450 گرم  زن باردار بایستی  افزایش وزن داشته باشد .
معمولاً در چکاب‌های ماهانه و هفتگی مادران باردار در طول دوران بارداری توسط پزشک یا ماما وزن مادران نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد به خصوص بعد از هفته بيستم بارداری که ممکن است به صورت افزایش ناگهانی وزن تغییراتی رخ دهد معمولاً نمايانگر مسموميت بارداری است.
هر زن باردار باید در شروع بارداری از  وزن خود به عنوان قسمتی از ارزیابی وضع تغذيه آگاه باشد سپس با تجزيه و تحلیل غذای معمولی  الگوی فعاليت روزانه و تاریخچه وزن می‌توان افزایش وزنی را که برای دوران بارداری بهترين است تعيين کرد و در انتخاب غذای مصرفی که در عین مطابق ميل بودن وجهت افزایش وزن در این دوران  مغذی و کافی باشد زن باردار را راهنمايی نمود .

کنترل افزایش وزن در دوران بارداری
در هر صورت بهتر است در این زمینه توصيه متخصصين و کارشناسان تغذيه ، پزشکان تغذيه و در نهایت پزشک معالج توجه کنید .
زن باردار به گفته قدیمی‌ها نبایستی به اندازه دو نفر غذا بخورد بلکه میزان کالری دریافتی خود را نسبت به قبل از  بارداری بایستی درصدی بیشتر کند . میزان وزن اضافه‌شده در انتهای  بارداری به دلیل وجود جنین که به طور متوسط و در حالت طبیعی در حدود 3/5 کیلوگرم می‌باشد. و متوسط وزن بقیه مواردی که باعث افزایش وزن مادر باردار می‌گردد در جدول زیر آمده است:
واحد    وزن    اعضاء
kg    5/3    جنين
kg    7/0    جفت
kg    9/0    مايع درون رحم
kg    9/0    افزایش وزن رحم
kg    7/0    افزایش حجم پستان‌ها
kg    8/1    افزایش حجم خون
kg    5/8    افزایش وزن مفيد
kg    5/3    بافت چربی
kg     12    کل افزایش وزن دوران بارداری

ممکن است مادران باردار به دلایلی مانند اینکه در دوران بارداری همیشه احساس ضعف و گرسنگی دارم  چاقی در فامیل به صورت ارثی یا مشکلات هورمونی پیش از  بارداری یا تفکر اشتباه اینکه بایستی بجای دو نفر غذا بخورند و اینکه زن باردار مجازاست که هر چیزی را که هوس کرد به هر میزان بخورد باعث چاقی بیش از اندازه مادران بارداری که پیش از  بارداری نیز اضافه‌وزن داشته‌اند می‌گردد . و این باعث می‌شود که پس از زایمان نیز نتوانند به وزن مطلوب و یا حتی وزن پیش از  بارداری خویش بازگردند.
در مواردی که  شخص باردار زیر هجده سال یا بالای 35 سال است یا در مورد دوقلو یا چند قلویی و افراد گیاه‌خوار
و همین طور افرادی که کمتر از یک سال از حاملگی قبلی‌شان نمی‌گذرد یا اضافه‌وزن پیش از  بارداری داشته‌اید یا در طول حاملگی خود کاهش وزن پیداکرده‌اید و پس از هفته بیستم بارداری افزایش وزن ناگهانی داشته‌اید حتماً با یک پزشک و متخصص درزمینه تغذیه و بارداری مشاوره داشته باشید .
در انتها به شما پیشنهاد می‌کنیم رژیم‌های گیاه‌خواری ، خام‌خواری ، رژیم‌هایی با  انرژی کمتر از1500 کالری و فاقد مواد نشاسته‌ای و قند و فاقد چربی‌ها را  در دوره بارداری فراموش کنيد و بجای آن تغذیه مناسب و طبیعی را پیش بگیرید.
ابزار محاسبه میزان اضافه وزن در بارداری
میزان افزایش وزن در بارداری
افزایش وزن در دوران بارداریافزایش وزن در دوران بارداری

افزایش وزن در دوران بارداری کودک انلاین: اگر مادر حامله بیشتر از معمول وزن اضافه کند، از یک طرف باعث ناراحتی خود او می شود و از سوی دیگر جنین نیز از افزایش وزن مادر بهره ای نخواهد برد. افزایش وزن در دوران بارداری


افزایش وزن مناسب در دوران بارداریافزایش وزن مناسب در دوران بارداری

افزایش وزن مناسب در دوران بارداری در سال 1990 انستیتوی پزشکی بر اساس شواهد جمع آوری شده رهنمودهایی برای افزایش وزن در طول بارداری منتشر کرد. مقدار مناسب یک عدد مشخص نیست. این رقم براساس وزن هر زن درابتدای بارداری متغیر خواهد بود. رهنمودهای اضافه وزن براساس شاخص توده بدنی مشخص میشود که نسبت قد به وزن مادر می باشد. افزایش وزن مناسب در دوران بارداری


دو قلویی و افزایش وزن در بارداریدو قلویی و افزایش وزن در بارداری

دو قلویی و افزایش وزن در بارداری کودک آنلاین: زنی که دو قلو یا چند قلو دارد افزایش وزن بیشتری نسبت به مادری که جنینش یک قلو است دارد. اما این تفاوت بسیار کمتر از چیزی است که شما تصور می‌کنید. زنانی که بارداری دو قلویی دارند باید به طور میانگین و در مجموع بین 17 تا 22 کیلو اضافه‌وزن داشته باشند. دو قلویی و افزایش وزن در بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران