کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
سونوگرافی آنومالی جنین
سونوگرافی آنومالی جنین : سونوگرافی آنومالی در اواسط بارداری انجام می‌شود و برای مشاهده دقیق تر جنین و رحم صورت می گیرد. کارشناس در حین سونوگرافی رشد نرمال جنین و محل قرارگیری جفت را بررسی می‌کند.

سونوگرافی آنومالی جنین
سونوگرافی آنومالی در اواسط بارداری انجام می‌شود و برای مشاهده دقیق تر جنین و رحم صورت می گیرد. کارشناس در حین سونوگرافی رشد نرمال جنین و محل قرارگیری جفت را بررسی می‌کند.
اگرچه سونوگرافی آنومالی سونوگرافی هفته بیستم بارداری نامیده می‌شود اما معمولا بین هفته هجدهم بارداری تا هفته بیستم بارداری بعلاوه شش روز انجام می‌شود.
هدف از انجام این سونوگرافی بررسی نرمال بودن رشد جنین است اما می‌توانید جنسیت جنین را نیز بفهمید. گاهی اوقات چربی اضافه در قسمت شکم باعث می‌شود نتوان به خوبی جنسیت را تشخیص داد یا تصاویر مناسبی تهیه نمی‌شود.
کارشناس تمام اندام های جنین را مشاهده و بررسی می‌کند. کارشناس قسمت های زیر را بررسی می‌کند:
- ساختار و شکل سر جنین؛ در این مرحله مشکلات مغزی بسیار کم است اما امکان دارد وجود داشته باشد.
- صورت جنین برای بررسی شکاف لب؛ شکاف کام در داخل دهان جنین به سختی دیده می‌شود.
- ستون فقرات جنین؛ بررسی مقطعی ستون فقرات و طول آن برای اطمینان از همراستایی استخوان ها و پوشش پوست بر روی ستون فقرات پشت.
- دیواره شکم جنین؛ برای اطمینان از پوشیده شدن تمام اندام های داخلی با استفاده از دیواره شکم. همچنین بررسی جفت، بند ناف و آب دور جنین.
- قلب جنین؛ دو دریچه بالا و دو دریچه پایین باید یک اندازه باشند. دریچه ها باید در هر ضربان قلب باز و بسته شوند. کارشناس همچنین رگ های اصلی و شریان های منتقل کننده خون و ضربان قلب جنین را بررسی می‌کند.
- شکم جنین؛ گاهی جنین مقداری از آب دور خود را قورت می‌دهد که به صورت حباب های سیاه رنگ در شکم جنین دیده می‌شود.
- کلیه های جنین؛ کارشناس دو کلیه جنین را بررسی می‌کند همچنین حرکت ادرار به داخل مثانه را نیز بررسی می‌کند. اگر مثانه جنین خالی باشد باید در طول سونوگرافی پر شود و این مسئله به راحتی قابل مشاهده است.- دست ها، پاها و بازوهای جنین؛ کارشناس انگشتان جنین را مشاهده می‌کند.
- جفت ممکن است در مقابل دیواره جلویی یا در مقابل دیواره پشتی رحم یا معمولا نزدیک بالای رحم می‌باشد.
- اگر جفت پایین باشد دهانه رحم را می پوشاند. اگر جفت در قسمت پایین رحم باشد باید در سه ماهه سوم بارداری دوباره سونوگرافی انجام دهید تا محل جفت بررسی شود. در آن زمان جفت از جلوی دهانه رحم حرکت کرده است.
- گاهی سه رگ خونی داخل بند ناف را می شمارند اما این کار خیلی رایج نیست. کارشناس به بررسی آب دور جنین می‌پردازد تا برای حرکت جنین مقدار کافی آب وجود داشته باشد.
در طول سونوگرافی، کارشناس به بررسی چند قسمت از بدن جنین می‌پردازد تا رشد او را مشاهده کند. کارشناس قسمت های زیر را اندازه گیری می‌کند:
- دور سر
- دور شکم
- استخوان رانبرخی مشکلات راحت تر در سونوگرافی دیده می شوند و برخی دیگر به راحتی دیده نمی شوند. بیشتر مشکلات و بیماری ها در لیست نادر هستند. در این جا لیست بیماری ها و احتمال مشاهده آن ها توسط کارشناس ذکر شده است:
- نبودن قسمت بالایی سر؛ نود و هشت درصد
- شکاف لب؛ هفتاد و پنج درصد
- نقص دیواره شکم، بیرون زدگی روده و کبد؛ هشتاد درصد
- نقص دیواره شکم، بیرون زدگی روده بزرگ؛ نود و هشت درصد
- اندام از دست رفته یا کوتاه؛ نود درصد
- نقص نخاع؛ نود درصد
- مشکلات اصلی کلیه؛ هشتاد و چهار درصد
- سوراخ در ماهیچه های جداکننده قفسه سینه و شکم؛ شصد درصد
- مایع اضافی در مغز؛ شصد درصد
 - سندرم ادوارد یا سندرم پاتو؛ نود و پنج درصد
- مشکلات قلبی اصلی؛ پنجاه درصد
- برخی مشکلات مانند نقص قلب یا روده تا اواخر بارداری قابل مشاهده نخواهد بود.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
سونوگرافی آنومالی جنین
سونوگرافی ان تی (NT)سونوگرافی ان تی (NT)

سونوگرافی ان تی (NT) کودک آنلاین: یکی از تست های غربالگری که برای مادران باردار در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری توصیه می شود، سونوگرافی NT می باشد. NT مخفف nuchal-translucency به معنای فضای شفاف پشت گردن است. سونوگرافی ان تی (NT)


سونوگرافی در دوران بارداری سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری : سونوگرافی های دوران بارداری برای تشخیص سلامت جنین در رحم مادر بکار می‌رود و معمولاً در شرایط عادی چهار مرتبه از سوی پزشک متخصص زنان توصیه می‌گردد . همه اين اندازه‌گیری‌ها برای تعيين سن دقيق جنين و تعيين ريسک احتمال بیماری‌ها بکار می‌روند و باید توسط يک سونوگرافی دقيق اعلام شوند. سونوگرافی در دوران بارداری


تست نوار قلب جنین ( آزمایش بدون استرس )تست نوار قلب جنین ( آزمایش بدون استرس )

تست نوار قلب جنین ( آزمایش بدون استرس ) : تست نوار قلب جنین یا تست بدون استرس، در طول بارداری برای ارزیابی شرایط جنین انجام می‌شود. در طول آزمون، پزشک ضربان قلب جنین را بررسی می‌کند، اول در حالت استراحت کودک، سپس در حالت حرکت کردن آن.


مشکلات خاص سه ماهه دوم بارداریمشکلات خاص سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری بعضی از خانم‌ها در سه ماهه دوم با خونریزی مواجه می‌شوند. علل احتمالی آن میتواند شامل پایین قرار گرفتن جفت (جفت سرراهی)، درد زودرس زایمان، نارسایی دهانه رحم یا جدا شدن جفت باشد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران