کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

2
مراقبت از جنین در دوران بارداری
مراقبت از جنین در دوران بارداری گرچه رحم مادر ، جایگاه مطمئن و محفوظی است که جنین میتواند در آن رشد و نمو کند ، ولی ممکن است داروها ، سموم ، اشعه و عوامل بیماری زا بر روی جنین درون رحم اثر نماید و ناهنجاری هایی در جنین پدید آورد.

مراقبت از جنین در دوران بارداری
گرچه رحم مادر ، جایگاه مطمئن و محفوظی است که جنین میتواند در آن رشد و نمو کند ، ولی ممکن است داروها ، سموم ، اشعه و عوامل بیماری زا بر روی جنین درون رحم اثر نماید و ناهنجاری هایی در جنین پدید آورد.
هر مادر بارداری هراس دارد که نکند نوزادش غیرطبیعی ، بدشکل و با ناهنجاری به دنیا بیاید. اولین سوال مادر بعد از زایمان این است که (( آیا بچه ی من سالم است؟ )) و دومین سوال او این است که (( نوزاد من دختر است یا پسر؟ )).
در حقیقت در حدود 20 درصد از ناهنجاری های کودکان ، ارثی است و 80 درصد بقیه به مشکلات دوران حاملگی یا زایمان مربوط می شود که در نتیجه کودک را مبتلا به ناهنجاری و عقب افتادگی می سازد.
بنابراین با توجه توصیه های پزشک میتوان از بیشتر این گونه ناهنجاری ها جلوگیری کرد. مشخص شده است که اگر مادری در دوران حاملگی ، بعضی از داروها را مصرف کند ، سبب ناهنجاری در جنین او میشود و تعداد پرشماری دارو نیز به عنوان داروهای مشکوک شناخته شده است ، مانند آسپرین و شربت های سرفه.
چون شش هفته ی اول دوران بارداری زمانی است که اعضای جنین در حال تشکیل شدن است ، بنابراین مصرف دارو در این زمان اثرات بد و زیان بار زیادی دارد. اگر مادر در دوران حاملگی نکات زیر را رعایت کند ، احتمال ایجاد ناهنجاری در کودک او کاهش می یابد.
1 . مادر حامله هیچگاه نباید به توصیه دوست و آشنا دارویی مصرف کند. مادر حامله ، به هر علتی به پزشک مراجعه می کند ، باید یادآور شود که حامله است.
2 . اگر مادر حامله به عکسبرداری نیاز پیدا کند ، باید به پزشک متخصص عکسبرداری یادآور شود که حامله است.
3 . مادر حامله باید از تماس با هر کس که مبتلا به بیماری عفونی است ( مخصوصا بیماریهای ویروسی ) اجتناب کند.
4 . مادر باید از واکسن های لازم قبل از بارداری و واکسن هایی که تزریق آنها در هنگام بارداری زیانی ندارد ، به توصیه ی پزشک متخصص در موقع مناسب استفاده نمایید.
مصرف سیگار و الکل در دوران بارداری
کشیدن سیگار در دوران بارداری ممکن است سبب کم شدن وزن و حتی سقط جنین گردد. اگر مادری در دوران بارداری سیگار زیاد بکشد ، چون ماده ی نیکوتین از راه جفت به جنین می رسد ، ممکن است نوزاد وی مبتلا به بی حالی و حتی تشنج شود.
هر مادری که معتاد به سیگار است باید به هر طریق که میتواند سیگار کشیدن را قطع یا کم کند. اگر پدر و مادر هر دو سیگاری هستند ، باید هر دو سیگار را قطع یا کم نمایند.
اگر مادر بارداری معتاد به مصرف الکل باشد و زیاد بنوشد ، در ابتدای بارداری مقدار کمی از الکل به جنین می رسد ، ولی در دوران آخر بارداری مقدار بیشتری الکل وارد بدن جنین خواهد شد ، به طوری که مقدار و میزان الکل نسوج جنین ، ده برابر مقدار الکل نسوج بدن مادر خواهد بود.
الکل در مغز ، کبد و لوزالمعده ی جنین جمع می شود و ممکن است سبب بروز خطراتی در این این اعضاء گردد.
مادر باردار باید از شرایطی که ممکن است برای جنین ضرر داشته باشد اجتناب کند
محیط داخل خانه ی مادر باردار و همچنین محیطی که کار می کند باید عاری از مواد شیمیایی ( که ممکن است جنین را در معرض قرار دهد ) باشد.
مادر باید از دست زدن به گوشت خام ( با توجه به امکان آلوده بودن گوشت ) ، در دست گرفتن طیور ، کار کردن با مواد شیمیایی مانند پاک کننده ها و رنگ های مختلف و کار کردن در باغچه ای که حشره کش و سموم در آن استفاده شده است مخصوصا در سه ماه اول بارداری خودداری کند.
بهتر است مادر باردار اسپری های نگهدارنده ی مو و رنگ های مو را بعد از سه ماه اول حاملگی استفاده نماید.
مادر باید با آبی که درجه ی حرارت آن معتدل است حمام بگیرد ، از حضور در هوای گرم خودداری کند ، از حضور در محیطی که دود سیگار وجود دارد و ماندن و نفس کشیدن در اتومبیلی که بد کار می کند خودداری نماید.
مادر باردار میتواند در صورتی که در حدود یک متری تلویزیون بنشیند ، و مدت ها به تماشای تلویزیون بپردازد ، ضرری ندارد زیرا اشعه ی تلویزیون معمولا آزار دهنده نیست.
کار کردن مادر در دوران بارداری
اگر مادر باردار به علت نیاز یا علاقه مندی مایل است در دوران بارداری کار کند ، مانعی وجود ندارد ، ولی اگر مادر یا پزشک احساس می کند یا مشکوک است که کار کردن مادر ، سلامت او و جنین او را در معرض خطر قرار می دهد ، مخصوصا به علت آلودگی های محیط کار و غیره ، باید از کار کردن اجتناب نماید.
کار کردن مادر  در محیط مناسب موجب آرامش و لذت او خواهد شد و میتواند تا روزهای قبل از زایمان خود کار کند. بعضی از مادرانی که کار دفتری دارند و با کامپیوتر و ماشین های مختلف کار می کنند نگران اثر سوء این دستگاه ها هستند ، ولی باید گفت چنین ماشین هایی اثر سوئی بر جنین نخواهند داشت.
وظیفه ی همسر مادر بارداری که در خارج از منزل کار می کند این است که به همسر خود در امور خانه و غیره کاملا کمک کند تا مادر حامله تحت فشار زیاد قرار نگیرد.
منبع : کتاب من و کودک من
مراقبت از جنین در دوران بارداری
مواظبت و مراقبت در دوران بارداریمواظبت و مراقبت در دوران بارداری

مواظبت و مراقبت در دوران بارداری بعد از اینکه خانمی از خبر خوش و شورانگیز حاملگی خود مطلع شد وقت آن است که درصدد برآید از خود و جنین داخل رحم خود مراقبت و مواظبت کامل به عمل آورد. مواظبت و مراقبت در دوران بارداری


مراقبت های بارداری در مادران دیابتیمراقبت های بارداری در مادران دیابتی

مراقبت های بارداری در مادران دیابتی دیابت یا بیماری قند ، به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف هورمون انسولین پدید می آید . انسولین ماده ای است که توسط لوزالمعده تولید می شود و باعث می شود قند ، مورد استفاده ی بدن قرار گیرد. مراقبت های بارداری در مادران دیابتی


روزهای اول مراقبت از نوزادروزهای اول مراقبت از نوزاد

روزهای اول مراقبت از نوزاد :در زایشگاه به هر نوزادی که متولد می‌شود نیم تا یک میلی‌گرم ویتامین K1 در خلال چند ساعت بعد از تولد در عضله نوزاد تزریق کنند تا کمبود پروترومبین دوران نوزادی جبران گردد و از خونریزی در دوران نوزادی (خونریزی مغز و دستگاه گوارش) پیشگیری شود. گرچه ویتامین K خوراکی نیز وجود دارد ، ولی به طور معمول توصیه نمی‌شود. روزهای اول مراقبت از نوزاد


لوازم مراقبت از نوزادان دوقلولوازم مراقبت از نوزادان دوقلو

لوازم مراقبت از نوزادان دوقلو اگر فکر خرید دو عدد از هر چیز شما را به وحشت می اندازد نگران نباشید. درست است که فرزندان دوقلو داشتن پرهزینه تر از داشتن یک فرزند است ولی نه دوراندیشی حکم میکند و نه ضرورت دارد که همه چیز را نو یا دوتا تهیه کنید. لوازم مراقبت از نوزادان دوقلو

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران