کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
آزمایش آلفا فتو پروتئین بارداری
آزمایش آلفا فتو پروتئین بارداری MSAFP حروف اختصاری است که برای سرم مادری آلفا فتو پروتئین استفاده می‌شود، پروتئینی که توسط جنین تولید می‌شود و در جریان خون مادر نیز جریان می‌یابد.

آزمایش آلفا فتو پروتئین بارداری
MSAFP حروف اختصاری است که برای سرم مادری آلفا فتو پروتئین استفاده می‌شود، پروتئینی که توسط جنین تولید می‌شود و در جریان خون مادر نیز جریان می‌یابد. دکترها برای کنترل میزان سرم مادری آلفا فتو پروتئین ، معمولاً گاهی اوقات بین 15 تا 18 هفتگی، یک آزمایش خون ساده انجام می‌دهند.
نتیجۀ آزمایش متاثر از وزن، نژاد و وجود دیابت از قبل است؛ بنابراین باید برای آن عوامل تنظیم شده باشد. یک سرم مادری آلفا فتو پروتئین بالا، مضرب عدد میانی‌اش بیش از 0/2 یا 5/2 توصیف شده است. یا مضرب عدد میانی برای خانم‌هایی که تنها یک بچه باردارند و مضرب عدد میانی بیشتر از 0/4 یا 5/4 ، برای مادرانی که دوقلو باردارند.
سرم مادری آلفا فتو پروتئین معمولاً به‌وجود خطر برای مشکلات خاص اشاره می‌کند و ممکن‌است به‌موارد زیر هم اشاره کند:
- برآورد کمتر از حد سن جنین (چند ماه دارید)
- وجود دوقلو یا بیشتر
- خونریزی که‌ممکن است پیشتر در دوران بارداری اتفاق افتاده باشد.
- نقایص لوله عصبی
- نقایص دیوارۀ شکمی (بیرون افتادگی محتویات شکم جنین به‌واسطۀ وجود نقصی در دیوارۀ شکم)
- بیماری آرهاش یا شرایط دیگری که با ادم جنینی (تجمع غیرطبیعی مایع در جنین) مربوط باشد.
- خطر مضاعف برای کم وزنی در هنگام تولد، مسمومیت بارداری یا مشکلات دیگر
- یک بیماری نادر کلیوی در جنین که به‌عنوان نفروز مادرزادی شناخته شده است.
- مرگ جنینی
- سایر ناهنجاریهای جنینیبه‌خاطر داشته باشید آزمایش سرم مادری آلفا فتو پروتئین ، تنها یک بررسی آزمایشی است. اکثر خانمهایی که این آزمایش آنها بالاست، جنینی طبیعی دارند و به‌دوران بارداری خود به‌طور کاملاً طبیعی ادامه می‌دهند. تنها در حدود 5 درصد از زنانی که آزمایش سرم مادری آنها مثبت باشد، جنینی با نقص لولۀ عصبی دارند.
از طرفی دیگر، آزمایش کامل نیست و بنابراین به‌شناسایی تمام جنین‌های غیرطبیعی قادر نیست. برای کاهش خطر دریافت نتیجۀ مثبت کاذب (یعنی اینکه نتیجۀ آزمایش غیرعادی، ولی جنین طبیعی باشد)، آزمایش مثبت مجدداً باید تکرار شود (مخصوصاً اگر در حدی جزئی بالا باشد یا زیر مضرب عدد میانی 0/3 باشد)، و یک سونوگرافی نیز باید انجام شود تا سن جنین محرز شود.
در صورتی که جواب آزمایش مجدداً بالا یا بیشتر از مضرب عددِ میانی 0/3 در اولین بررسی باشد، یک سونوگرافی دقیق باید انجام شود تا به‌دنبال هرگونه ناهنجاریهای قابل تشخیص بگردند.
اگر دو آزمایش بالا از سرمِ مادری آلفا فتو پروتئین و یا یک آزمایش بسیار بالا دارید، ممکن‌است مایل باشید برای کنترل آلفا فتو پروتئین در مایع آمنیوتیک، آمنیوسنتز انجام دهید.
پزشک همچنین می‌تواند مایع آمنیوتیک را از نظر وجود ماده‌ای به‌نام استیل کولین استراز کنترل کند، که در صورتی که جنین نقص لولۀ عصبی باز داشته باشد، به‌وجود می‌آید. در اکثر موارد، الفا فتو پروتئین مایع آمنیوتیک منفی است و دوران بارداری به‌طور طبیعی ادامه می‌یابد.
برخی از مطالعات حاکی از آن است که به‌هر حال، آن دسته از زنانی که دارای سرم مادریِ آلفا فتو پروتئین غیرطبیعی‌اند و سپس آلفا فتو پروتئین مایع آمنیوتیک طبیعی است، ممکن است‌در معرض خطر درد زودرس زایمان، کم وزنی نوزادان در زمان تولد یا فشار خون بالا باشند.
در صورتی که با این الگو منطبق باشید، ممکن‌است دکترتان توصیه کند که هم شما و هم بچه، چه از طریق سونوگرافی و یا سایر ازمایش‌هایی که سلامت جنین را بررسی می‌کند، مانند ازمایش ضربان قلب جنین، بیشتر تحت نظر باشید. یادداشت برداریهای خاص برای بررسی جنینی در هر دکتر نسبت به‌دیگری متفاوت است.
منبع: بارداری به زبان آدمیزاد
آلفا فتو پروتئین
مشکلات مربوط به کیسه و مایع آمنیوتیکمشکلات مربوط به کیسه و مایع آمنیوتیک

کیسه آمنیوتیک – مایع آمنیوتیک همانطور که می‌دانید، جنین در یک کیسۀ آب رشد می‌کند که به کیسه آمنیوتیک معروف و شامل مایع آمنیوتیک است. حجم این مایع در طول بخش اول دوران بارداری افزایش می‌یابد و در 34 هفتگی به‌حداکثر میزان خود می‌رسد.


آزمایشهای دوران بارداریآزمایشهای دوران بارداری

آزمایشهای دوران بارداری اگر سه ماهه اول بارداری خود را بدون مشکل پشت سر گذاشته‌اید، به احتمال زیاد بقیه دوران حاملگی را نیز بدون مشکل سپری خواهید کرد. اما وقتی صحبت از بارداری به میان می‌آید، نمی‌توان اوضاع را به بخت و اقبال واگذار کرد. آزمایشهای دوران بارداری


آزمایش فیبرونکتین جنینی آزمایش فیبرونکتین جنینی

آزمایش فیبرونکتین جنینی تنها با توجه به علائم و معاینه لگن در مراحل اولیه زایمان زودرس ، نمی‌توان به‌طور قطع حدس زد که زایمان شروع شده است یا خیر. آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) می‌تواند در این زمینه‌به ما کمک کند تا از شروع زایمان زودرس مطلع شویم آزمایش فیبرونکتین جنینی


آزمایش بدون استرس در بارداریآزمایش بدون استرس در بارداری

آزمایش بدون استرس در بارداری کودک آنلاین: اصل اول برای این آزمایش (NST) این است که ضربان قلب یک جنین سالم در واکنش به حرکت بدن افزایش خواهد یافت. NST در هر زمانی بعد از هفته 24 یا 26 انجام می شود. البته تست بدون استرس بیشتر در سه ماهه سوم و اواخر بارداری جهت حصول اطمینان از سلامت جنین انجام می شود

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران