کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

21
زیاد بودن مایع آمنیوتیک  ( آب دور جنین )
مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین ) مایعی است که اطراف جنین را در کیسه آب در بر گرفته است . و وظایف مهمی را در طول دوره بارداری بر عهده دارد : مایع دور جنین باعث میشود که ضربات آسیبی به جنین درون رحم و بند ناف وارد نکنند . زیاد بودن و افزایش مایع آمنیوتیک (آب دور جنین ) چگونه تشخیص داده میشود ؟بزرگتر شدن رحم و شکم بیشتر از حد معمول

زیاد بودن مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین ) :
کودک آنلاین : مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین )  چیست؟
مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین )  مایعی است که اطراف جنین را در کیسه آب در بر گرفته است . و وظایف مهمی را در طول دوره بارداری بر عهده دارد :
-    مایع دور جنین باعث میشود که ضربات آسیبی به جنین درون رحم و بند ناف  وارد نکنند .
-    محافظ جنین و رحم از عفونت میباشد .
-    برای تحرک و تنفس جنین لازم است
-    باعث تکامل قسمتهای عمده بدن جنین مانند گوارش ، ششها و اسکلت و عضلات میگردد .
-    به تولد جنین کمک خواهد کرد .

 زیاد بودن مایع آمنیوتیک (آب دور جنین ) چگونه تشخیص داده میشود ؟
-    بزرگتر شدن رحم و شکم بیشتر از حد معمول
-    کمتر احساس شدن حرکات جنین درون رحم مادر
-    بیشتر شدن وزن از حالت معمول
-    درد در ناحیه شکم و کمر درد
-    ورم در ناحیه پا و مخصوصا قوزک پا
-    و در نهایت ممکن است پزشک برای اطمینان بیشتر  درخواست سونوگرافی دهد و میزان مایع دور جنین را اندازه گیری نمایند و اگر میزان مایع آمنیوتیک بیش از 25 سانتیمتر باشد مقدار آن غیر طبیعی تلقی میشود . میزان مایع کیسه آب جنین در سه ماهه سوم بایستی بین 5 تا 25 سانتی متر باشد .

علل زیاد شدن مایع دور جنین
در علم پزشکی میزان زیاد مایع آمنیوتیک ، پلی هیدرامنیوس یا هیدرامنیوس می نامند .البته در اغلب  موارد علت خاصی برای این مساله پیدا نمیکنند و اگر اتفاق بیفتد دلیل بر این نیست که جنین مشکل خاصی دارد . ممکن است در یک مرحله میزان آب درون کیسهاطراف جنین زیاد شود و سپس خوبخود کاهش یابد و میزان طبیعی برسد .اما ممکن است بعلت یکی از موراد زیر مایع دور جنین افزایش یابد :

دیابت بارداری : در صورتیکه مادر دچار دیابت کنترل نشده شود احتمال بالا رفتن میزان آب دورن جنین نیز بیشتر خواهد شد .معمولا  10 درصد مادران بارداری که  دیابت بارداری دارند دچار ازدیاد مایع آمنیوتیک میگردند ). بهمین علت تشخیص زیاد شدن مایع دور جنین  یک تست گلوکز نیز توسط پزشک درخواست میگردد . این موارد معمولا خفیف بوده و با کنترل دیابت براحتی درمان میشوند.

ماکروزومی یا بارداری چند قلویی: بزرگتر  بودن بیش از حد جنین یا بارداری دوقلویی یا چند قلویی احتمال  افزایش بیش از حد مایع آمنیوتیک را زیاد میکند . پلی هیدرآمنیوس بویژه در موارد سندرم انتقال خون دوقلوها بیشتر رخ میدهد  در این سندرم جنین  دهنده دارای مایع آمنیوتیک کمتر و جنین گیرنده دیگر خون دچار افزایش بیش از حد مایع است.

مشکلات ژنتیکی و بالینی  جنین: در برخی موارد نادر،  امکان دارد جنین  دچار ناهنجاریهایی  باشد که باعث میشود نتواند مایع را ببلعد در حالیکه کلیه هایش ادرار بیشتری از همان مایع کمی که بلعیده تولید میکنند. این مسئله ممکن است ناشی از ناهنجاری هایی باشد که بلعیدن را برای جنین مشکل می کنند. از جمله این مشکلات میتوان به تنگی پیلور، شکاف لب یا کام، یا انسداد دستگاه گوارش اشاره کرد. برخی ناهنجاریهای سیستم عصبی مانند نقض لوله عصبی یا هیدروسفالی هم  می تواند از بلع جنین جلوگیری کنند . در صورت تشخیص پلی هیدآمنیوس پزشک یک سونوگرافی با وضوح بالا و شاید یک آمنیوسنتز انجام می دهد تا جنین را از نظر ناهنجاری ها و اختلالات ژنتیکی کنترل کند.

درمان بالا بودن میزان مایع آمنیوتیک :
 حدودا  50 درصد مواقع و مخصوصا  در موارد خفیف این مشکل بصورت خودبخود حل میشود. درصورتیکه مایع خیلی زیاد باشد و یا سبب ناراحتی زیادی شود معمولا ممکن است  پزشک  با  روشی بنام آمنیوسنتز درمانی مقداری از مایع را بوسیله سوزن خارج کند . از این طریق پزشک سوزنی رااز  طریق رحم وارد کیسه آمنیوتیک کرده و مقداری از مایع را بیرون میکشد. در مواقع  شدید این کار ممکن است هر هفته و یا حتی بیشتر تکرار شود. در بعضی موارد ممکن است برای کم کردن میزان ادرار جنین از داروهای مهار کننده پروستاگلاندین ها نظیر ایندومتاسین استفاده شود.
خطرات بالا بودن میزان آب  دور جنین :
-    احتمال بالارفتن خطر زایمان زودرس را افزایش میدهد .
-    خطر پارگی و جدا شدن زودرس جفت را افزایش میدهد .
-    ممکن است باعث تحت فشار قرار گرفتن بند ناف شود که باعث میشود جنین در خطر کمبود اکسیژن قرار گیرد .
-    احتمال خونریزی پس از زایمان بیشتر میگردد .
 کم شدن مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین ) کم شدن مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین )

کم شدن مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین ) : در14 هفته ابتدایی بارداری مایع آمنیوتیک به تدریج از سیستم گردش خون وارد کیسه آب جنین می‌گردد .در ابتدای سه ماهه دوم بارداری جنین شروع به بلعیدن مایع آمنیوتیک می‌نماید و آن‌ها را توسط مجاری ادراری‌اش دفع می‌کند .و دوباره این روال ادامه دارد . جنین مایع را می‌بلعد و سپس ادرار می‌کند .در نتیجه جنین نقش مهمی در میزان نگه‌داشتن مایع کیسه آب عهده دارد. کم شدن مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین )


پارگی زودرس غشاء آمنیوتیکپارگی زودرس غشاء آمنیوتیک

پارگی زودرس غشاء آمنیوتیک کودک آنلاین: پارگی زودرس غشاء آمنیوتیک همراه با ترشح مایع از واژن معمولاً در اوایل بارداری رخ می دهد و دلیل آن به خوبی مشخص نشده است. سیگار کشیدن و عفونت در بروز این مشکل نقش دارند. پارگی زودرس غشاء آمنیوتیک


پارگی یا سوراخ شدن  کیسه آب جنینپارگی یا سوراخ شدن کیسه آب جنین

پارگی یا سوراخ شدن کیسه آب جنین : منظور از کیسه آب جنینی کیسه‌ای است که در اولین هفته‌ای که جنین داخل رحم تشکیل می شود به دور او شکل می‌گیرد که محتوای این کیسه مایعی بنام آمنیوتیک است که برای ادامه حیات و به خصوص تکامل ریه جنین لازم و ضروری است. پارگی یا سوراخ شدن کیسه آب جنین


پارگی زودهنگام کیسه آبپارگی زودهنگام کیسه آب

پارگی زودهنگام کیسه آب کودک آنلاین: هنگام درد زایمان، کیسۀ آب ضعیف و پاره می‌شود و با تولد نوزاد مایع آمنیوتیکی از بدن خارج می‌شود. این مایع جنین شما را در برابر عفونت‌ها و صدمه رسیدن به‌خوبی در درون رحم محافظت می‌کند. اگر قبل از حرکت‌های زایمان، کیسۀ آب پاره شود، پارگی زودهنگام کیسه آب نامیده می‌شود. پارگی زودهنگام کیسه آب

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
30 مهر 1394 - 13:14:12

بهار مدرسىمايع دورجنين٣٠هفته ام٢٤.٥سامت است ايامشكلى وجوددارد؟

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران