کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
میزان (L/S  ) در جنین
میزان (L/S ) در جنین کودک آنلاین: در اواخر بارداری طبیعی سلول های مشخصی در ریه جنین مواد شیمیایی غنی از چربی تولید می کنند که دیواره های داخل کیسه های هوا را می پوشاند. میزان (L/S ) در جنین

میزان (L/S  ) در جنین
کودک آنلاین: در اواخر بارداری طبیعی سلول های مشخصی در ریه جنین مواد شیمیایی غنی از چربی تولید می کنند که دیواره های داخل کیسه های هوا را می پوشاند.
البته این مواد پس از تولد از داخل کیسه های هوایی خارج می گردند اما وجود این پوشش پس از تولد مشکل اصلی برای تنفس نوزادان خصوصاً آنهایی که کمتر از 32 هفته سن دارند خواهد بود.
در صورت عدم درمان چنین نوزادانی دچار سندروم تنفسی زجرآور خواهند بود. برخی از مواد شیمیایی ایجاد شده توسط ریه جنین از طریق دریچه هوا تا دهان ریخته و وارد مایع آمنیوتیکی می گردد. بنابراین می توان توسط آمنیوسنتز آن را تشخیص داد.
این دو مادۀ شیمیایی لِیستین (L) و اسفینگومیلین (S) هستند و میزان و نسبت این دو (L/S  ) عامل تعیین کننده رشد ریه هاست.

نسبت  L/S  بیش از 2 نشانگر خطر کم تنفسی است مگر اینکه مادر مشکل دیابت داشته باشد، جنین دچار بیماری حاصل از عدم مطابقت نوع خون وی و مادر باشد یا جنین به هر علتی در آزمایش بیمار باشد.
در نوزادان تازه متولد شده که L/S ، 3 تا 1.5 است مشکل تنفسی تا 40 درصد از مواقع رخ می دهد اگر این میزان پایین تر از 1.5 باشد عدم فشار در 73 درصد از مواقع رخ می دهد.
بنابراین تشخیص L/S مفید است گرچه کافی نیست اما می تواند در اندازه گیری رشد ریه به جنین کمک کند. هر زمان زایمان زودرس انجام گیرد در عوارض رشد خارج از رحم حتماً باید مشکلات تنفسی و خصوصاً سندروم تنفس زجرآور را در نظر گرفت.
تعیین در نوزادانی که کاندید زایمان زودتر از موعد هستند میزان L/S به تصمیم گیری کمک می کند. اگر با آزمایش L/S نشان داده شد که ریه های نوزاد برای زندگی خارج از محیط آمادگی ندارند می توان با استرولیر جهت افزایش رشد ریه ها درمان نمود.

منبع: راهنمای جامع برای 9 ماه انتظار
میزان (L/S  ) در جنین
کنترل جنین در حین زایمانکنترل جنین در حین زایمان

کنترل جنین در حین زایمان برای کنترل جنین معمولا شاخص های زیر مورد بررسی قرار می گیرند : کنترل جنین در حین زایمان


تاثیر عامل RH در جنینتاثیر عامل RH در جنین

تاثیر عامل RH در جنین کودک آنلاین: RH عامل سیمیایی است که در خون تقریباً 85 درصد مردم وجود دارد. تفاوت های ژنتیکی بین جنین و مادر موجب اختلال در کیفیت رشد جنین می شود و عواقب نامناسب برای جنین در بر خواهد داشت.


آزمایش PH خون جنینآزمایش PH خون جنین

آزمایش PH خون جنین کودک آنلاین: یک روش مهم برای تعیین سلامت جنین تعیین میزان اکسیژن در خون وی می باشد؛ همان خونی که توسط جفت در اختیار جنین قرار می گیرد. آزمایش PH خون جنین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران