کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
افزایش فشار خون در بارداری
افزایش فشار خون در بارداری کودک آنلاین: اگر بعد از هفته بيستم بارداري دچار افزايش فشارخون شديد ولي پروتئين در ادرار وجود نداشت تشخيص عبارت است از "افزايش فشارخون بارداري" كه گاهي به نام "افزايش فشارخون به علت بارداري" خوانده می‌شود.

افزایش فشار خون در بارداری
کودک آنلاین: اگر بعد از هفته بيستم بارداري دچار افزايش فشارخون شديد ولي پروتئين در ادرار وجود نداشت تشخيص عبارت است از "افزايش فشارخون بارداري" كه گاهي به نام "افزايش فشارخون به علت بارداري" خوانده می‌شود.
 خانم‌هایی كه بـعد از طـي نيمه اول بـارداري دچار افزايـش فشارخون می‌شوند و در ادرار پروتئين دارند دچار اختلال پیچیده‌ای هستند كه پره كلاپسي ناميده می‌شود. كساني كه قبل از بارداري دچار فشارخون هستند و يا قبل از هفته بيستم بارداري به آن مبتلا می‌شوند دچار اختلالي هستند كه فشارخون مزمن ناميده می‌شود.
 معمولاً افزايش فشارخون عبارت است از فشار برابر با 90/140 يا بيشتر حتي اگر يكي از اين دو عدد افزايش يابد. اين اختلال معمولاً هيچ علامت قابل‌توجهی ندارد مگر آنكه خيلي بالا رود.
•    تأثیر افزایش فشارخون بارداری بر سلامت مادر و کودک
اين امر بستگي به آن دارد كه هنگام ابتلا به افزايش فشارخون چند ماه از بارداري گذشته است و فشارخون به چه ميزان بالا می‌رود. هر چه فشارخون بالاتر باشد و هر چه زودتر شروع شود خطر بيشتر است.
خوشبختانه اكثر خانم‌هایی كه دچار افزايش فشارخون در دوران بارداري می‌شوند، به نوع خفيف آن مبتلا می‌گردند و تا نزديك به اواخر دوران بارداري يعني هفته 37 اين مشكل به وجود نمی‌آید.
اگر شما نيز در اين گروه قرار داريد، هنوز هم كمي خطر وجود دارد و ممكن است پزشك شما زايمان را القا كند و يا با سزارين جنين را به دنیا آورد ولي به غير از آن شما و نوزادتان در معرض خطري بيش از آنچه با يك فشارخون طبيعي وجود دارد، نيستيد.
 با اين حال از هر 4 خانم مبتلا به افزايش فشارخون يك نفر در دوران بارداري، زايمان و يا بلافاصله بعد از آن مبتلا به پره كلاپسي می‌شود. خطر ايجاد پره كلامپسي در شرايطي كه افزايش فشارخون قبل از هفته 30 ايجاد شده باشد دو برابر است.
ابتلا به افزايش فشارخون بارداري خطرات ديگري نيز به دنبال دارد از قبيل: عقب افتادن رشد در داخل رحم، زايمان زودرس، پاره شدن جفت، و مرده زايي. به همين دليل پزشك يا ماما از شما و جنين مراقبت كامل به عمل خواهد آورد.
•    کنترل افزایش فشارخون بارداری
از آنجائی که پرفشاري خون بر گردش خون جفت تأثير می‌گذارد، هنگام تشخيص چنين علامتي پزشك يا ماما درخواست سونوگرافي می‌کند تا از رشد كافي جنين و ميزان كافي مايع آمنيوتيك اطمينان حاصل كند.
 ممكن است يك سري آزمایش‌های بیوفیزیکی (BBP) نيز براي شما درخواست شود تا از سلامت جنين اطمينان حاصل گردد و در بعضي از موارد خاص درخواست سونوگرافي با داپلر می‌شود تا جريان خون جنين كنترل گردد.
پزشك يا ماما ممكن است يك سري آزمایش‌های خون نيز درخواست كند و از شما بخواهد كه ادرار 24 ساعته خود را جمع‌آوری كنيد تا از نظر وجود پروتئين بررسي شود. (اين آزمايش از آزمايش ادرار با نوارهاي مخصوصي كه هنگام مراجعه براي مراقبت‌های دوران بارداري انجام می‌شود، دقیق‌تر است).
اين آزمایش‌ها به پزشك كمك می‌کند تا در صورت وجود پره كلاپسي آن را تشخيص دهد و هر نوع تغيير ديگر در وضعيت شما را در آينده تحت نظر قرار دهد. علاوه بر اين ارزيابي اوليه، رسيدگي به افزايش فشارخون بستگي به ميزان فشارخون و وضعيت جنين و نيز ميزاني كه از بارداري شما گذشته است، خواهد داشت.•    افزایش خفیف فشارخون
اگر در هفته 37 بارداري يا ديرتر به افزايش مختصر فشارخون مبتلا شده‌ايد، احتمالاً پزشك زايمان شما را القا خواهد كرد (و يا در صورتی که جنين نتواند مراحل زايمان را تحمل كند و يا به علل ديگري زايمان طبيعي براي شما غیرممکن باشد، جنين را با سزارين به دنیا خواهد آورد).
اگر هنوز به هفتۀ 37 بارداري نرسيده‌ايد ولي افزايش فشارخون خفيف است، ممكن است به مدت چند هفته بستري شويد تا تحت نظر قرار گيريد. پس از آن اگر وضع شما و جنين مناسب بود ممكن است مرخص شويد تا زندگي روزمره را از سر گيريد و يا تا حدي در منزل در حال استراحت مطلق باشيد.
 بايد فواصل معاينات را کوتاه‌تر كنيد تا فشارخون، وجود پروتئين در ادرار و هرگونه تغيير در وضع شما زود به زود كنترل شود. مي‌توان وضع جنين را با اندازه‌گيري هفتگي و يا هر دو هفته یک‌بار BPP و تست‌هاي non stress از نزديك كنترل كرد. با انجام تقريباً هر سه هفته یک‌بار سونوگرافي نيز مي‌توان رشد جنين را زير نظر داشت.
 بعلاوه ممكن است پزشك يا ماما از شما بخواهد تا حركات جنين را در هر روز بشماريد. اين روش براي كنترل سلامت جنين در فواصل معاينات پيش از زايمان بسيار عمل مناسبي است. در صورتی که متوجه شديد كه تعداد حركات كمتر از قبـل شده اسـت بلافاصـله به پزشك خود اطـلاع دهيـد.
 اگر علائم پره كلامپسي (ورم، افزايش ناگهاني وزن، سردرد مداوم يا شديد، تغييرات ديد، درد بالاي شكم و يا حساسيت آن ناحيه و يا تهوع و استفراغ) و يا علائم پارگي جفت (لكه بيني يا خونريزي از واژن يا درد و حساس شدن رحم در لمس) در شما ايجاد شود بايد فوراً مورد معاينه قرار گيريد. اگر شما يا جنين در معرض خطر جدي قرار گيريد احتمالاً در بيمارستان بستري خواهيد شد و هر چه زودتر بايد جنين به دنیا آيد.
•    افزایش شدید فشارخون
اگر فشارخون شما شديداً افزايش يافته است (110/160 يا بيشتر) تحت درمان داروئي قرار خواهيد گرفت تا فشارخون پائين آيد و تا زمانِ تولدِ نوزاد بستري خواهيد شد.
اگر در هفته 34 بارداري يا بعد از آن قرار داشته باشيد، زايمان را القا خواهند كرد و يا جنين را با سزارين به دنیا خواهند آورد. اگر هنوز به هفته 34 بارداري نرسيده‌ايد به شما كورتيكوستروئيد تجويز خواهد شد تا تكامل ريه‌ها و ساير اعضاي بدن جنين تسريع گردد.
اگر وضعيت شما رو به وخامت می‌رود و يا وزن جنين اضافه نمی‌شود احتمالاً زايمان القا خواهد شد و يا با كمك سزارين جنين به دنیا خواهد آمد، حتي اگر هنوز نارس باشد.
 اگر زايمان فوري لازم نباشد شما را در بيمارستان بستري خواهند كرد تا هم خودتان و هم جنين تحت نظر باشيد و در عين حال جنين فرصت بيشتري براي تكامل خواهد داشت.
•    آیا بعد از زایمان فشارخون به حد طبیعی می‌رسد؟
بعد از زايمان فشارخون شما دقيقاً كنترل خواهد شد و پزشك يا ماما به‌دقت شما را از نظر وخامت فشارخون و يا بروز پره كلامپسي تحت نظر خواهد گرفت. در صورتی که علائم پره كلامپسي را در خود مشاهده كرديد، خواه در منزل هستيد و يا در بيمارستان، حتماً به او اطلاع دهيد. به احتمال قوي يك هفته پس از زايمان فشارخون شما به حد طبيعي مي‌رسد.
 بااین‌حال، در بعضي از خانم‌ها فشارخون همچنان بالا باقي خواهد ماند. اين بدان معناست كه شما احتمالاً همواره مبتلا به پرفشاري خون بوده‌ايد ولي از آن بی‌خبر بوده‌ايد.
بارداري معمولاً باعث می‌شود كه فشارخون در پايان سه ماهه اول و در طول سه ماهه دوم پائين رود؛ بنابراين فشارخون مزمن به‌طور موقت مخفي می‌شود.
اگر قبل از بارداري فشارخون خود را كنترل نكرده‌ايد و اولين معاينه دوران بارداري در اواخر سه ماهه اول صورت گرفته است ممكن است تا اواخر دوران بارداري متوجه افزايش فشارخون نشويد.

منبع: 9 ماه انتظار شیرین
افزایش فشار خون در بارداری
فشار خون بارداری پره اکلامپسی بارداریفشار خون بارداری پره اکلامپسی بارداری

فشار خون بارداری پره اکلامپسی بارداری فشارخون وابسته به بارداری و پره اکلامپسی ، یکی از مشکلات شایع بارداری است و در کنار خونریزی و عفونت یکی از عوامل اصلی مرگ‌ومیر مادران باردار را تشکیل می‌دهد. بین 5 تا 8 درصد زنان باردار دچار فشارخون و پره اکلامپسی می‌گردند. مادران مبتلا به پره اکلامپسی در معرض خطر بیشتری از نظر عوارض مادری و جنینی هستند به همین دلیل باید تحت مراقبت‌های ویژه بارداری قرار گیرند. فشار خون بارداری و پره اکلامپسی بارداری


فشارخون بالا در بارداریفشارخون بالا در بارداری

فشارخون بالا در بارداری : شخص بارداری که پیش از دوران بارداری و یا قبل از نیمه اول بارداری دچار فشارخون بالا می‌باشد را فشارخون مزمن بارداری گویند . فشارخون بالا را از فشار 140 بر روی 90 و بیشتر را گویند که معمولاً بدون هیچ‌گونه هشدار و علامتی بروز می‌کند. فشارخون بالا در بارداری


کم خونی در دوران بارداریکم خونی در دوران بارداری

کم خونی در دوران بارداری :در دوران بـارداری نیاز بدن زن باردار به آهن به میزان زیادی افزایش میابد. آهن به منظور تولید هموگلوبین خون ضروری می‌باشد و دوران بارداری زمانی است که مقدار خون بدن شخص باردار تا ۵۰% حد طبیعی بیشتر می‌شود. برای تولید هموگلوبین به میزان لازم که حجم خون مناسب ساخته شود آهن اضافی لازم است. بدن شما مقداری آهن اضافی نیز برای مصارف جفت و جنین نیاز دارد. کم خونی در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران