کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

17
تشخیص بارداری از طریق آزمایش خون
تشخیص بارداری از طریق آزمایش خون هورنونهای مخصوص بارداری ابتدا در خون ترح میشوند و پس از آن در ادرار نمایان میشوند. پس آزمایشهای خون معمولی سریعتر و دقیق تر میتوانند از تست های حاملگی خانگی و بیبی چک این مساله را نشان دهند . میزان طبیعی هورمون HCGβ اشتباه در تعیین سن بارداری

تشخیص بارداری از طریق آزمایش خون

کودک آنلاین : اگر شما هم قصد باردار شدن دارید و میخواهید بدانید که آیا باردار هستید یا خیر مقاله زیر را مطالعه کنید .
هورنونهای مخصوص بارداری ابتدا در خون ترح میشوند و پس از آن در ادرار  نمایان میشوند. پس آزمایشهای خون معمولی سریعتر و دقیق تر میتوانند از تست های حاملگی خانگی و بیبی چک این مساله را نشان دهند .  
میزان طبیعی هورمون HCGβ :

85% بارداری ها میزان  هورمونهای بارداری در طول 72-48 به دوبرابر افزایش پیدا خواهد کرد .و  هرچه سن بارداری  بیشتر میشود، مدت زمان دوبرابر شدن این هورمونها  طولانیتر شده و حداکثر به ۹۶ ساعت میرسد.
درباره مقادیر این هورمون در بدن شخص باردار باید به این نکته توجه کنید .که ممکن است در برخی بارداری های  طبیعی میزان این هورمون بسیار کم باشد اما برای جنین مشکلی وجود نداشته باشد.
تشخیص بارداری  از روی میزان هورمون:
-    چنانچه میزان هورمون بتا کمتر  از ۱۰ باشد شخص باردار نیست.
-    اگرمیزان هورمون HCGβ بیشتر از ۲۵ باشد فرد باردار میباشد .
-    مقدار هورمون بین۱۰تا ۲۵ نمیتوان گفت که شخص باردار است یا نه بهتر است آزمایش دو روز بعد تکرار شود .

راهنمای سطوح HCG در طول بارداری
الف –  3 هفته پس از  اولین روز آخرین قاعدگی : 50- 5     ml/mIu
ب – چهار هفته از اولین روز آخرین پریود گذشته باشد : 26-5       ml/mIu
ج – 5 هفته  گذشته باشد : 7340-18  ml/mIu
د – 6 هفته از LMP   گذشته باشد : 56500 – 1080 ml/mIu
ه – 7-8 هفته از LMP گذشته باشد : 229000 – 7650 ml/mIu
و – 12-9 هفته از LMP گذشته باشد : 288000 – 25700 ml/mIu
ظ – 16-13 هفته ازLMP گذشته باشد : 254000 – 13300 ml/mIu
ح – 24-17 هفته از LMP گذشته باشد : 165400 – 4060 ml/mIu
ط – 40-25 هفته از LMP گذشته باشد : 117000 – 3640 ml/mIu
زمانی که سطح HCGβ به  2۰۰۰-۱۰۰۰رسید ، سونوگرافی میتواند ساک حاملگی را تشخیص دهد.
البته تمامی این اعداد و ارقام در بین افراد مختلف متفاوت است و ممکن است از شخصی به شخص دیگر کاملا تفاوت داشته باشد .
انجام دادن این آزمایش فقط یکبار در بیشتر موارد میتواند تعیین کننده باشد . زمانیکه فرد به سلامت بارداری خود شک دارد پیشنهاد میشود چند آزمایش بافاصله  انجام دهد  تا پزشک بتواند یک نتیجه گیری دقیقتری را انجام دهد.
این آزمایش تعیین بارداری  را شخص هرزمان که مشکوک به بارداری طبیعی ویا حتی موارد خارج رحمی باشد میتواند انجام دهد .سطوح پایین مقدار این هورمون نشانه چیست؟

-اشتباه در تعیین سن بارداری
-احتمال سقط یا بارداری پوچ
-حاملگی نابجا یا خارج رحمی
در این موارد بهتر است آزمایش 72-48 ساعت بعد مجددا تکرار شود.
سطوح بالای مقدار این هورمون نشانه چیست؟

-اشتباه در تعیین سن بارداری
-حاملگی مولار یا پوچ
-دوقلو یا  چند قلویی
در این موارد هم بهتر است آزمایش مجدد انجام و پس از اطمینان از نتیجه به بررسی علت پرداخت.
به چه دلیل میزان هورمون های بارداری  تغییر پیدا میکنند ؟
معمولا بجز بارداری فقط داروهایی  که حاوی این هورمون  باشند میزان این هورمون را در خون مورد تغییر قرار میدهند .که  این داروها معمولا برای درمان ناباروری استفاده میشود  و پزشک معالج معمولا  زمان صحیح  انجام این آزمایش پس از دریافت این داروهابرای شما تعیین خواهد کرد . سایرداروها مانند  آنتی بیوتیک، مسکن ها ، قرصهای ضد حاملگی  خوراکی یا سایر داروهای هورمونی هیچ تاثیری بر مقدار این هورمون در خون نخواهد داشت.
مقدار این هورمون بارداری معمولا  توسط دکتر بیش از دو مرتبه آزمایش نمیشود  مگر اینکه مقادیر آزمایش غیر عادی باشد یا  درصورت خونریزی، درد شدید شکمی یا سابقه سقط ممکن است پزشک این آزمایش را تکرارکند.
ممکن است آزمایش بتا برای تشخیص سرطان رحم و نیز حاملگی خارج رحمی درخواست گردد  (البته در اغلب موارد حاملگی نابجا مقدار هورمون پایینتر از حد طبیعی است )و اندازه گیری های مرتب آن برای سنجش پاسخ بیمار به شیمی درمانی ضروری است.
همچنین  پس از سقط خودبخودی جنین یا  کورتاژ و درمان بارداری  خارج رحمی و پوچ  جهت ارزیابی پاسخ مناسب به درمان این آزمایش متوالی از سوی پزشک درخواست میگردد در این موارد بایستی میزان هورمنونها بتدریج رو به کاهش باشد .
روش های پیشگیری بارداری – قسمت اولروش های پیشگیری بارداری – قسمت اول

روش های پیشگیری بارداری – قسمت اول عبارتند از روش هورمونی ، داخل رحمی ، موانع مکانیک ، شیمیایی ، فیزیولوژیک و تحکیم سازی. موثرترین روش ها به ترتیب اولویت شامل : روش های پیشگیری بارداری – قسمت اول


حاملگی مولارحاملگی مولار

حاملگی مولار حاملگی مولار هنگامی رخ میدهد که در تخم بارور شده ناهنجاری های خاصی وجود داشته باشد. تخم بارور شده یا هرگز به جنین تبدیل نمیشود (کامل) و یا این که به شکل غیرطبیعی رشد میکند و نمیتواند زنده بماند (نسبی) . در حاملگی های طبیعی تخم بارور شده دارای 23 کروموزوم از پدر و 23 کروموزوم از مادر است. حاملگی مولار


بارداری دوقلوییبارداری دوقلویی

بارداری دوقلویی شاید بدنتان مدتها قبل از آنکه فرزندان دوقلویتان متولد شوند به شما خبر دهد که کم کم باید به دو تا بودن کودکانتان عادت کنید.در بارداری دوقلویی تغییرات طبیعی ناشی از بارداری اغلب تشدید میشود.ابعاد شکم دوبرابر میگردد تا دو کودک را جا دهد.پس انتظار داشته باشید که از ظاهرتان معلوم باشد که دوقلو باردارید! اندامتان این نکته را پررنگ میکند که سزاوار توجه بیشتری هستید. بارداری دوقلویی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران