کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

2
خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – قبل از هفته بیست و ششم
خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – قبل از هفته بیست و ششم کودک آنلاین: چندین علت برای خونریزی واژنی وجود دارد. ممکن است میزان پروژسترون بسیار کم باشد و شما را با خطر سقط جنین روبه رو کند. البته اگر خونریزی همراه با انقباضات لگنی یا پایین شکمی باشد، غیر عادی بوده و مستلزم مراقبت های سریع پزشکی است

خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – قبل از هفته بیست و ششم
کودک آنلاین: چندین علت برای خونریزی واژنی وجود دارد. ممکن است میزان پروژسترون بسیار کم باشد و شما را با خطر سقط جنین روبه رو کند. البته اگر خونریزی همراه با انقباضات لگنی یا پایین شکمی باشد، غیر عادی بوده و مستلزم مراقبت های سریع پزشکی است و در این موارد، روند درمان بستگی به این دارد که در چه مرحله ای از بارداری هستید.
•    خونریزی در مراحل اولیه بارداری
- تخمک نافرجام
تخمک بارور شده به درستی در دیوارۀ رحم لانه گزینی نکرده و نشانه ای از رشد و شکل گیری قلب جنین مشاهده نمی شود و تخمک بارور شده از بدن خارج می شود.
- خونریزی جایگزینی
معمولاً زمانی که تخمک بارور شده در لایه های رحم مستقر و جایگزین گردد، این اتفاق می افتد. اغلب این خونریزی با عادت ماهیانه اشتباه گرفته می شود، چرا که ممکن است درست پیش از موعد عادت ماهیانه رخ دهد و باعث محاسبه اشتباه زمان پریود شود. البته معمولاً پس از چند روز ناپدید می شود.
- حساسیت بافتی
تحت تاثیر افزایش جریان خون و دگرگونی های هورمونی طی بارداری، بافتِ گردنِ رحم حساس می گردد. گاهی این پولیپ کوچک (شبیه برآمدگی پوستی ای است که پیش از بارداری وجود دارد) حساس شده و باعث خونریزی از گردن رحم می شود و معمولاً بدون اینکه خطری برای جنین داشته باشد، ناپدید می شود.
- خونریزی غیرمنتظره
معمولاً در سه ماهه اول بارداری و در موعد عادت ماهیانه خونریزی بسیار کمی مشاهده می شود. علت این خونریزی میزان کم هورمون ها است و معمولاً ارتباطی با سقط جنین ندارد.
•    سقط جنین
اوج زمان سقط جنین بین شش تا ده هفتگی بارداری است. معمول ترین علت سقط جنین، مشکلات پزشکی، عفونت ها، اختلالات رحمی، پریشانی احساسی شدید، استفاده از برخی داروها و ناسازگاری گروه خونی می باشد.
معمولاً این خونریزی شدید به رنگ قرمز روشن بوده و با انقباضات شکمی و کمر درد همراه خواهد بود. گرچه خونریزی می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد، اما به این معنا نیست که احتمال سقط جنین حتمی است. تقریباً نیمی از باردارانی که خونریزی دارند، دچار سقط جنین نمی شوند.
نشانه های سقط جنین
خونریزی واژنی ، احساس درد انقباضی شکم  ، خروج بافت ها از واژن- انداختن جنین
این مورد به عنوان پایان دادن به بارداری قبل از هفته 26 طبقه بندی شده است. آخرین زمان برای انداختن جنین، بین هفتۀ ششم و دهم بارداری است. علت های بسیاری برای این کار وجود دارد.
برخی خودخواسته و برخی القائی است. معمولاً دلایل سقط جنین خود خواسته، مشکلات پزشکی، عفونت ها، اختلالات رحمی، تنش احساسی شدید، استفاده از برخی داروها و ناسازگاری گروه خونی باشد.

- بارداری خارج از رحمی
تخمک بارور شده خارج از رحم و معمولاً در لوله های فالوپ یا به ندرت در شکم جایگزین می شود. البته بارداری های خارج از رحمی به نسبت سقط جنین کمتر اتفاق می افتند و در هر 60 بارداری یک بار رخ می دهد. این مشکل جان مادران را تهدید می کند و نشانۀ دیگر آن به جز خونریزی واژنی، درد شدید پایین شکمی است.
نشانه های بارداری خارج از رحمی
خونریزی واژنی ، درد شدید در ناحیه شکمی ، میزان کم هورمون (hCG) ، احساس درد انقباضی در پایین شکم

- بارداری مولار
حاملگی مولار هنگامی رخ می دهد که در تخم بارور شده ناهنجاری های خاصی وجود داشته باشد. تخم بارور شده یا هرگز به جنین تبدیل نمی شود و یا اینکه به شکل غیر طبیعی رشد می کند و معمولاً زنده نمی ماند. البته بارداری مولار به ندرت باعث خونریزی های زودهنگام می شود.
نشانه های بارداری مولار
خونریزی واژنی ، نبود ضربان قلب جنین ،  میزان غیرمعمول و زیاد هورمون hCG

تمامی خونریزی ها در رابطه با بارداری زودرس باید به صورت جدی درمان شده و سریعاً برای مراقبت و ارزیابی فوری با پزشک تماس گرفته شود.
منبع: مجله نی نی +
خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – قبل از هفته بیست و ششم
خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – پس از هفته بیست و ششمخونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – پس از هفته بیست و ششم

خونریزی های طبیعی و خطرناک در بارداری – پس از هفته بیست و ششم معمولاً خونریزی واژنی در سه ماهه دوم و سوم بارداری (پس از هفتۀ بیست و ششم) ، می تواند نشانه ای از وجود پیچیدگی باشد. این خونریزی می تواند تحت تاثیر عوامل گوناگونی اتفاق بیفتد.


خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداریخونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری

خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری : لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری و مخصوصاً در سه ماه اول عادی به نظر می‌رسد و هنوز دلیل آن به درستی مشخص نشده است.اما به محض مشاهده خونریزی فرد بایستی به پزشک خود مراجعه نماید تا دلیل خونریزی تشخیص و توصیه‌های لازم به خانم باردار تاکید شود. خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری


مراقبت از جنین در دوران بارداریمراقبت از جنین در دوران بارداری

مراقبت از جنین در دوران بارداری گرچه رحم مادر ، جایگاه مطمئن و محفوظی است که جنین میتواند در آن رشد و نمو کند ، ولی ممکن است داروها ، سموم ، اشعه و عوامل بیماری زا بر روی جنین درون رحم اثر نماید و ناهنجاری هایی در جنین پدید آورد.


علائم هشدار دهنده در دوران بارداریعلائم هشدار دهنده در دوران بارداری

علائم هشدار دهنده در دوران بارداری کودک آنلاین: بسياري از زنان نگران‌اند چون فكر می‌کنند اگر اتفاق جدي يا مهمي در طول بارداري رخ دهد، متوجه آن نخواهند شد يا نمی‌دانند در چه شرايطي بايد به‌طور اورژانس با پزشك يا ماماي خود تماس بگيرند. علائم هشدار دهنده در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران