کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
بیماری های مسری به جنین - بخش دوم
بیماری های مسری به جنین - بخش دوم این بیماری مسری بواسطه اورگانیسم تک سلولی به نام توکسوپلاسما که شبیه به یک آمیب است ایجاد میشود. این اورگانسیم در مدفوع گربه وجود دارد و از طریق آلودگی با مدفوع گربه و یا خوردن گوشتی که کاملا نپخته باشد به ویژه گوشت خوک به انسان منتقل می گردد. بیماری های مسری به جنین - بخش دوم

بیماری های مسری به جنین - بخش دوم
توکسوپلاسموز
این بیماری مسری بواسطه اورگانیسم تک سلولی به نام توکسوپلاسما که شبیه به یک آمیب است ایجاد میشود. این اورگانسیم در مدفوع گربه وجود دارد و از طریق آلودگی با مدفوع گربه و یا خوردن گوشتی که کاملا نپخته باشد به ویژه گوشت خوک به انسان منتقل می گردد.
1.4 تا 1.3 از تمامی مردم در معرض ابتلای به این بیماری قرار دارند بدون اینکه هیچ نشانه ای در آنها یافت شود. در این افراد معمولا تنها راه کشف بیماری اندازه گیری پادتن های موجود در خون فرد مبتلاست.
اگر خانمی در طی دوران بارداری به این بیماری مبتلا شود ممکن است جنین خود را نیز آلوده نماید. چنین نوزادی از عوارض ناراحتی های گسترده ، خصوصا ناراحتی چشم و مغز رنج خواهد برد.
علاوه بر این احتمالا نوزاد به عقب ماندگی ذهنی ، لکنت و کوری مبتلا خواهد شد. خود مادر نشانه های خاصی در خود ندارد و علایم این بیماری در مادر تنها شبیه به یک سرماخوردگی و شامل گلودرد ، تب و غدد بزرگ در گردن است.
خانم های باردار میتوانند با نخوردن گوشت خام ( کاملا نپخته ) ، شستن دستها پس از تماس با گوشت خام و خودداری از تماس با گربه ها از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمایند .
اگر مادر باردار از گربه در خانه نگهداری میکند باید هنگام گردگیری و نظافت خانه و به خصوص محل نگهداری گربه از ماسک و دستکش استفاده کند و یا این کار را به عهده فرد دیگری گذارد.
گربه را باید در محلی نگه داشت که به شکار پرنده نپردازد ، از سایر گربه ها دور باشد و به جای گوشت خام با کنسرو تغذیه شود.
روزانه باید زباله ها از خانه خارج شود تا لارو عامل این بیماری در آن رشد نکند. تنها راه برای تشخیص این بیماری اندازه گیری پادتن در مادر با آزمایش خون است.دیابت
گرچه بارداری با دیابت دشوار است اما با کنترل دقیق میتوان خطر را برای مادر و جنین در حال رشد کاهش داد. بارداری مشکلات متابولیک موجود در بیماری دیابت را تشدید می کند و اگر قبلا علایم یا سمپتوم های بیماری در مادر مشهود نبود در وی ظاهر می گردد.
در طی بارداری این زنان ممکن است علایمی چون ضعف ، افزایش ادرار و تکرر ادرار را برای اولین بار نشان دهند. خطرات دیابت در بارداری شامل :
1 . بالا رفتن خطر مسمومیت حاملگی
2 . بالا رفتن احتمال سرایت بیماری های مسری
3 . زیاد شدن اندازه و وزن جنین که وضع حمل را دشوار می کند.
4 . افزایش بروز پلی هیدرامین
5 . بالا رفتن احتمال بروز ناهنجاری ها و نواقص مادرزادی.
مادران مبتلا به دیابت در طی بارداری باز هم نیاز به درمان با انسولین دارند. با کنترل دقیق گلوکز خون مادران ، به ویژه در اوایل بارداری ، نتایج بارداری در این زنان نیز درست مانند مادران غیردیابتی موفقیت آمیز خواهد بود.
جهت کسب چنین موفقیتی باید پیش از بارداری مادر برنامه های دقیقی برای بارداری خود داشته باشد. هرچه از کنترل بیماری بیشتر غفلت شود ، احتمال بروز موارد سوء بیشتر خواهد بود.
به دلیل خطر زیاد تغییر شکل در جنین به مطالعه توسط سونوگرافی طی دوره دوم بارداری بسیار اهمیت دارد. میزان اوره ادرار مادر مبتلا به دیابت نیز باید مرتبا اندازه گیری شود.
زنان مبتلا به دیابت در خطر ابتلا به ناراحتی های کلیه و چشم ، به خصوص در دوران بارداری هستند و ممکن است نیازمند درمان این مشکلات باشند. در برخی از زنان ممکن است اولین نشانه های اختلال در عملکرد کلیه و یا چشم ها در این دوره بروز کند.
بهتر است زنان مبتلا به این بیماری قبل از بارداری برای کشف اختلالات کلیه یا چشم مورد بررسی قرار گیرند. برای برخی اصلا بارداری توصیه نمیشود اما دیگران میتوانند تحت مراقبت های اصولی نوزاد سالمی به دنیا آورند.
منبع : کتاب راهنمای جامع برای 9 ماه انتظار
بیماری های مسری به جنین - بخش دوم
بیماری های مسری به جنین - بخش اولبیماری های مسری به جنین - بخش اول

بیماری های مسری به جنین - بخش اول کودک آنلاین: معمولاً جنین در برابر بیماری های مسری که مادر قبل یا در حین بارداری بدان مبتلا می گردد به خوبی محافظت می گردد و بیماری هایی چون سرماخوردگی های متداول، آنفولانزا، ویروس های مولد اسهال، گلو درد، سینوزیت و حتی ذات الریه به جنین آسیب نمی رسانند. بیماری های مسری به جنین - بخش اول


تاثیر عامل RH در جنینتاثیر عامل RH در جنین

تاثیر عامل RH در جنین کودک آنلاین: RH عامل سیمیایی است که در خون تقریباً 85 درصد مردم وجود دارد. تفاوت های ژنتیکی بین جنین و مادر موجب اختلال در کیفیت رشد جنین می شود و عواقب نامناسب برای جنین در بر خواهد داشت.


تکان خوردن جنینتکان خوردن جنین

تکان خوردن جنین کودک آنلاین: هر چند جنين از هفته هفتم يا هشتم شروع به تكان خوردن مي كند و در سونوگرافي مي توان اين مسئله را مشاهده كرد ولي تكان خوردن جنين در داخل رحم معمولاً قبل از هفته هاي 16 تا 22 احساس نمي شود.


بیماری های مادر که روی جنین اثر داردبیماری های مادر که روی جنین اثر دارد

بیماری های مادر که روی جنین اثر دارد مادر باردار باید به طور مرتب و منظم زیر نظر متخصص زایمان باشد یا به طور مرتب در کلینیک های اختصاصی دوران بارداری حضور یابد تا پزشک از بیماری هایی که ممکن است در دوران بارداری مخاطراتی برای او و جنین به وجود آورد جلوگیری نماید و یا اگر به بیماری های معمولی مبتلا شده باشد درمان شود. بیماری های مادر که روی جنین اثر دارد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران