کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

1
دگرگونی های مادر در دوران بارداری
دگرگونی های مادر در دوران بارداری کودک آنلاین: سخن این است که مادر به دلیل حاملگی، تغییراتی را پیدا می کند که هم از قبل باید برایش آماده باشد و هم باید اقدامات لازم را انجام بدهد، به ویژه همسر او باید از دگرگونی ها باخبر باشد. این تغییرات عبارتند از: دگرگونی های مادر در دوران بارداری

دگرگونی های مادر در دوران بارداری
کودک آنلاین: سخن این است که مادر به دلیل حاملگی، تغییراتی را پیدا می کند که هم از قبل باید برایش آماده باشد و هم باید اقدامات لازم را انجام بدهد، به ویژه همسر او باید از دگرگونی ها باخبر باشد. این تغییرات عبارتند از:
- احتمالاً موی سر بسیاری از خانم ها هنگام حاملگی، بیش از حد معمول که می ریخته، می ریزد. می دانیم که احتمال خونریزی لثه نیز وجود دارد. بنابراین برخی از اوقات گرفتاری هایی در این زمینه پیدا می شود.
جوش های قرمز کوچکی بر روی بدن و صورت پیدا می شوند که برخی از اوقات خوب به نظر نمی آیند و برخی از آنها متاسفانه ممکن است که حتی برای مدتی باقی بمانند.
احتمال سرگیجه داشتن و حالتی شبیه آن را مادر می تواند داشته باشد که خطر احساس تهوع و یا تهوع و بالا آوردن را خواهد داشت. سوزش در وسط قفسۀ سینه احساس می کند که معمولاً سابقه نداشته است.
احتمال ترش کردن و یا گاز بیش از حد روده و معده وجود دارد. اصولاً به دلیل این که موجود دیگری را با خودش حمل می کند، ضعفی کلی و عمومی را حس و احساس می کند. خطر گرفتگی عضلات وجود دارد و به همین علت است که در ورزش، کشیدن مفصل ها می تواند مسئله آفرین باشد.
احتمال تنگی نفس وجود دارد و مادر می تواند گرفتاری هایی مانند آسم، آلرژی ها احتمالاً پیدا کند. تورم در برخی از قسمت های بدن، به ویژه انگشتان دست و پا پیدا می شود و به همین علت است که کفش مناسب و راحتی را باید همیشه داشته باشد و مواظب این مطلب باشد.
احتمال افتادن فشار خون وجود دارد که آن هم می تواند برای فرزندش، مسئله آفرین باشد. یبوست و بواسیر جزو بیماری هایی است که خودش را اینجا نشان می دهد و می تواند مدت ها بعد هم ادامه پیدا کند.
تکرر ادرار سبب می شود که زن را از برخی فعالیت ها باز بدارد. بنابراین در رفتار و زندگی عادی او، اخلال و اختلالی را به وجود می آورد.احتمال نوعی ترک خوردگی پوست شکم وجود دارد. که با وجود مصرف برخی از چربی ها و یا پمادها گرچه کمی آن را بهتر می کند، اما متاسفانه راه حل نهایی ندارد و بیش از آن احتمالاً بسیاری از آنها به صورت خفیف تر ممکن است باقی بماند.
حالت خواب آلودگی مادر، جنبۀ دیگر زندگی اوست و به همین علت است که به مادران باردار توصیه می شود که صبح ها دیرتر از خواب برخیزند و بعد از صرف غذا، مدتی بعد حتماً استراحتی و یا خواب کوتاهی داشته باشند.
بسیاری از خانم ها نسبت به بوی غذا، حساسیتی پیدا می کنند و به همین علت اطرافیان باید کاملاً آن را رعایت کنند.
نکتۀ دیگری که اهمیت ویژه ای دارد بوی بدن است. در حالی که پدر و مادر بوی فرزندشان را بسیار دوست دارند و در حالی که زن و شوهر ممکن است نسبت به بوی بدن هم در حالت عادی حساسیتی نداشته باشند اما در دوران بارداری، برخی از اوقات، کمترین بوی بدن می تواند برای زن آزار دهنده و اذیت کننده باشد و به همین علت است که رعایت اصول بهداشت و نظافت در این زمینه می تواند، کاملاً روابط بهتری را به وجود بیاورد، و زن را از چنین آسیبی دور نگه دارد.
حالت ویار یا خواستن چیزهایی که معمولاً پیدا می شود، جزو مشخصات این دوره است و به همین علت بدون اینکه به دنبال علل و عواملش برویم، باید هر کاری که در این زمینه می توانیم، برای چنین مادر عزیز و ارجمندی انجام بدهیم.
خطری که در دوران بارداری وجود دارد، خطر مسمومیت حاملگی است. این اصطلاح مسمومیت حاملگی نشان دهندۀ خطر جدی برای مادر و نوزاد است که معمولاً فشار خون بالا می رود. آلبومین خون کاملاً در ادرار خودش را نشان می دهد و افزایش وزن و تورم به صورت جدی مسئله خواهد بود.
در یک چنین حالاتی حتماً باید به پزشک مراجعه کرد و مصرف دارو در یک چنین شرایطی، با نظر پزشک و هر معالجه ای که تشخیص و ترجیح می دهد، حتماً باید اتفاق بیفتد. در غیر این صورت موضوع گرچه ظاهراً تغییرات سطحی و ظاهریست و برخی از اوقات ممکن است که محسوس و ملموس هم نباشد، ولی می تواند بسیار گرفتاری به وجود بیاورد.
همان طور که می دانید قرار بر این است که مادر و حتی پدر، همان گونه که گفته شد، وزن مناسبی حتی چند ماه قبل از دوران بارداری، داشته باشند. ولی معمولاً بین 8 تا 15 کیلو به وزن مادران اضافه می شود که عادی و طبیعی است.
ولی در سه ماه آخر، بین 6 تا 8 کیلو افزایش وزن بسیار عادی و طبیعی است و افزایش وزن در آن دوران کاملاً در صورتی که در چارچوب درستِ خودش باشد، نشانۀ سلامت مادر و فرزند خواهد بود.
منبع: فلسفه و هدف های پرورش تعلیم و تربیت دوران بارداری مادر
دگرگونی های مادر در دوران بارداری
تغییرات فیزیکی در بارداری دومتغییرات فیزیکی در بارداری دوم

تغییرات فیزیکی در بارداری دوم کودک آنلاین: بارداری دوم معمولاً تفاوت زیادی با بارداری اول دارد. تغییرات فیزیکی ماهانه در این نوبت، تازگی ندارد و برای خانم باردار مثل دفعۀ اول جالب نیست. گاهی نیز این بارداری با ناراحتی بیشتری همراه است. عضلات شکم و لگن قدرت جمع شوندگی و تونوس قبلی را ندارند و شل‌تر و کشیده‌تر می‌شوند. تغییرات فیزیکی در بارداری دوم


تغییرات جسم در بارداری – قسمت اولتغییرات جسم در بارداری – قسمت اول

تغییرات جسم در بارداری – قسمت اول حساس ترین و آشکارترین تغییرات فیزیکی در بارداری تغییراتی است که مربوط به وزن و اندازه خانم ها میشود. وزن یک خانم در طول بارداری معمولی ، به همراه وزن نوزاد 500 / 10 تا 500 / 13 کیلوگرم افزوده میشود :وزن نوزاد 250 / 3 کیلوگرم ، وزن جفت و پرده ها 630 گرم ، وزن مایع آمنیوتیک 810 گرم ، وزن رحم 945 گرم ، وزن مایع در پوست و سایر اندام ها 650 / 1 کیلوگرم و وزن ذخیره های موجود در مادر 350 / 3 کیلوگرم. تغییرات جسم در بارداری – قسمت اول


تغییرات جسمی و عاطفی بعد از زایمان دوقلوییتغییرات جسمی و عاطفی بعد از زایمان دوقلویی

تغییرات جسمی و عاطفی بعد از زایمان دوقلویی بلافاصله بعد از زایمان زمان تغییرات فراوان جسمی و روحی است. بدنتان روالش را عوض میکند تا خود را با خروج سریع کودکان تطبیق دهد و آماده ی شیردهی شود. ذهنتان درگیر تلفیق تجربه ی بارداری ، درد زایمان و وضع حمل با واقعیت متولد شدن دوقلوهاست. تغییرات جسمی و عاطفی بعد از زایمان دوقلویی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید