کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

2
آزمایش ژنتیک
آزمایش ژنتیک کودک آنلاین: پزشک ممکن است برای تشخیص اینکه آیا شما حامل اختلالات ژنتیکی هستید که به سابقۀ ژنتیکی و خانوادگی شما بستگی داشته باشد یا نه، آزمایش ژنتیک توصیه می‌کند. آزمایش ژنتیک

آزمایش ژنتیک
کودک آنلاین: پزشک ممکن است برای تشخیص اینکه آیا شما حامل اختلالات ژنتیکی هستید که به سابقۀ ژنتیکی و خانوادگی شما بستگی داشته باشد یا نه، آزمایش ژنتیک توصیه می‌کند.
آزمایش‌های ژنتیک اختیاری است و انجام آن با تصمیم شماست. می‌توانید با آن موافقت کنید. بنابراین تا حد ممکن می‌توانید در مورد اثرات احتمالی ژنتیک بر سلامت نوزاد متولد نشدۀ خود مطلع شوید.
 اگر تشخیص داده شد شما و همسرتان حامل ژنی هستید که با آن بیماری، خطر بسیار زیادی زندگی نوزادتان را تهدید می‌کند، پزشک شما توصیه کند آزمایش‌های ژنتیکی مانند نمونه‌برداری از پرز غشایی یا آمینوسنتز (نمونه‌برداری از محتویات کیسه آب جنینی) برای پی بردن به وجود بیماری در جنین، انجام دهید.
این کار به شما کمک می‌کند تا از قبل بهترین کمک موجود برای کودکتان را انجام دهید یا به بارداری پایان دهید. شایع‌ترین بی‌نظمی‌های وراثتی شامل: بیماری تی – ساکس، معلولیت ارثی است که این بیماری‌ها بر دستگاه اعصاب مرکزی نوزاد تأثیر می‌گذارند. این بیماری علاج ناپذیرند و ممکن است موجب کوتاهی عمر شوند.
فیبروز کیستی
این بیماری اغلب به طور عمومی بر تنفس و گوارش تأثیر می‌گذارد. افرادی که فیبروز کیستی دارند با ناهنجاری در پروتئین متولد می‌شوند که مانع می‌شود کلرید به‌طور طبیعی از درون به بیرون سلول‌های معین شامل سلول‌های جدار ریه‌ها و لوزالمعده عبور کند.
درنتیجه این سلول‌ها مخاط و ترشحات غلیظ و چسبناکی تولید می‌کنند که تنفس را دشوار می‌کند و اغلب موجب عفونت‌های ریوی و آسیب رساندن به هضم می‌شود.
در حدود یک نفر از 30 آریایی حامل فیبروز کیستی هستند. گرچه این امر در بین آریایی‌ها شایع است اما همۀ گروه‌های نژادی تحت تأثیر این بیماری قرار دارند.
فیبروز کیستی معمولاً با رژیم غذایی خاص و داروهای حاوی آنزیم‌های لوزالمعده برای کمک به هضم، تنفس درمانی روزانه و داروهای رقیق کردن مخاط درمان می‌شود. با توجه به‌شدت بیماری افراد حامل فیبروز کیستی ممکن است در کودکی بمیرند یا چهل سالگی را نیز ببینند.

تالاسمی
این بیماری، گروه بیماری خونی را تشکیل می‌دهد که بیشتر آن‌ها حالت‌های مختلف کم‌خونی (کمبود گلبول‌های قرمز خون) است. پزشک ممکن است آزمایشی در این مورد انجام دهد تا عملکرد روزمرۀ خون را مشخص کند که احتمال تالاسمی وجود دارد یا نه.
دو نوع اصلی تالاسمی، نوع آلفا و بتا است که طبق آن در بخشی از هموگلوبین (پروتئینی که اکسیژن حمل می‌کند)
 کمبود وجود دارد. برخی از انواع تالاسمی، شدیدتر از انواع دیگر است. تالاسمی در میان مردم یونان، ایتالیا، میانه، آفریقا یا نژاد آسیایی شایع‌تر است.
برخی کودکان مبتلا به تالاسمی تا اوایل کودکی سالم به نظر می‌رسند و به آهستگی رشد می‌کنند و بی‌حال می‌شوند و برخی ممکن است در رحم بمیرند. بیشتر کودکان مبتلا به تالاسمی در حالت شدید بیماری ممکن است برای زنده ماندن به تزریق خون و آنتی‌بیوتیک‌ها نیاز داشته باشند.
کم‌خونی داسی شکل
این بیماری به علت وجود هموگلوبین غیرطبیعی، که پروتئین گلبول‌های قرمز خون که اکسیژن را از ریه‌ها به سایر قسمت‌های بدن حمل می‌کند، ایجاد می‌شود. چند نوع کم‌خونی داسی شکل وجود دارد و این به ژن‌هایی که کودک از والدین خود به ارث می‌برد، بستگی دارد.
برخی از مبتلایان کم‌خونی داسی شکل زندگی عادی دارند اما برخی دیگر از مشکلات شدیدی رنج می‌برند. کودکان و نوجوانان مبتلا به کم‌خونی داسی شکل بیشتر مستعد عفونت‌های باکتریایی شدید هستند.
افراد مبتلا به کم‌خونی داسی شکل ممکن است از دردهای شدید، سکتۀ مغزی، مشکلات بینایی، کندی رشد و سندرم حاد قفسه سینه (شبیه ذات‌الریه) رنج ببرند. کم‌خونی داسی شکل بیشتر مردم آفریقایی – آمریکایی را مبتلا می‌کند. در سایر گروه‌های نژادی این میزان کمتر است.
کودکان مبتلا به کم‌خونی داسی شکل ممکن است برای پیشگیری از عفونت با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان شوند. سایر نشانه‌های بیماری هنگام بروز، درمان می‌شوند. مثلاً اکنون داروهایی وجود دارد که برای درمان جانبی به کار می‌رود و افرادی که در معرض خطر سکته مغزی هستند ممکن است برای کاهش خطر به‌طور مرتب خون تزریق کنند.
منبع: کامل ترین راهنمای بارداری هفته به هفته
آزمایش ژنتیک
مشاوره ژنتیکمشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک : مشاوره ژنتیک قسمتی از ژنتیک پزشکی است که احتمال بروز بیماری‌های وراثتی را بررسی کرده و برای جلوگیری از تکرار بیماری‌های ژنتیکی راهکارهای مناسب ارائه می‌نماید.در ازدواج‌های غیر خویشاوندی احتمال بیماری‌های ژنتیکی خطری حدود 2 تا 3 درصد دارد و این احتمال در ازدواج با فامیل نزدیک بالاتر بوده و بر اساس درجه خویشاوندی تفاوت دارد. مشاوره ژنتیک


آزمایش‌های لازم در دوران بارداریآزمایش‌های لازم در دوران بارداری

آزمایش‌های لازم در دوران بارداری :در دوران بارداری پزشک آزمایش‌های مختلفی را درخواست می‌کند یا خود انجام می‌دهد تا از سلامت مادر و جنین خود مطمئن گردد. بنابراین مادران باید با چگونگی آزمایش‌ها و ارزش آن‌ها آگاه گردند تا با رغبت بیشتر این آزمایش‌ها را انجام دهند. آزمایش‌های لازم در دوران بارداری


آزمایشات و معاینات بارداری – قسمت اولآزمایشات و معاینات بارداری – قسمت اول

آزمایشات و معاینات بارداری – قسمت اول میتوان هورمون بارداری را سه روز پس از لقاح در خون و یک هفته بعد از قطع اولین دوره ی پریود در ادرار شناسایی کرد. این هورمون HCG نام دارد و به وسیله ی جفت ترشح می گردد – این هورمون در مراحل ابتدایی رشد توسط تروفوبلاست ساخته میشود. آزمایشات و معاینات بارداری – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران