کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
مبتلا شدن به آبله مرغان در دوران بارداری
آبله مرغان در دوران بارداری : ویروس واریسلا زوستر باعث آبله مرغان می‌شود. اولین باری که فردی از طریق این ویروس با عفونت مواجه می‌شود – که معمولاً در زمان خردسالی است – مبتلابه آبله مرغان می‌شود.

مبتلا شدن به آبله مرغان در دوران بارداری
ویروس واریسلا زوستر باعث آبله مرغان می‌شود. اولین باری که فردی از طریق این ویروس با عفونت مواجه می‌شود – که معمولاً در زمان خردسالی است – مبتلابه آبله مرغان می‌شود.
چنانچه در گذشته مبتلا به آبله مرغان شده باشید، احتمال ابتلای مجدد به‌آن وجود ندارد، زیرا بدنتان پادتن‌هایی ساخته است که شما را مصون می‌کند. حتی اگر هرگز آبله مرغان نگرفته باشید، احتمال زیادی برای داشتن این پادتن‌های محافظ در خونتان وجود دارد، احتمالاً به‌این دلیل که در گذشته در معرض آن ویروس قرار گرفته بودید ولی بیماری بروز نکرده است.
به‌هر حال اگر می‌دانید هرگز در معرض آبله مرغان نبوده‌اید، و به‌تازگی واکسن نزده‌اید یا چنانچه مطمئن نباشید قبلاً در معرض آن قرار گرفته بودید، برای مشخص شدن مصونیت خود آزمایش خون بدهید.
از آنجا که واکسن آبله مرغان بسیار جدید است، اطلاعات بسیار اندکی در مورد ایمنی آن برای زنان باردار در اختیار داریم، که به‌همین دلیل تولید کنندگان واکسن توصیه می‌کنند زنان باردار از آن استفاده نکنند.
توصیه می‌شود خانم‌ها بعد از دریافت واکسن، تا سه ماه قبل از اقدام به‌بارداری صبر کنند. درصورتی‌که واکسن زدید و به‌طور ناگهانی متوجه شدید که در همان زمان باردار بوده‌اید، به‌پزشک خود اطلاع دهید.
مواجهۀ کمی که خانم‌های باردار با واکسن داشته‌اند، حاکی از آن است که احتمالاً امکان افزایش نقایص مادرزادی را افزایش نمی‌دهد و در هیچ موردی به‌سندروم واریسلای مادرزادی در بچه منجر نشده است.
اگر نسبت به‌آبله مرغان مصونیت نداشته و در معرض فردی مبتلا قرار داشته باشید، فوراً به2پزشک خود اطلاع دهید تا بتوانید تزریقی را دریافت کنید که به‌عنوان VZIG (گلبولین مصونیت زای واریسلا زوستر) شناخته شده است و میتواند خطر عفونت را برای شما و بچه کاهش دهد.
در صورت امکان، این تزریق را ظرف مدت سه روز از مواجهه با آن انجام دهید. درصورتی که در روزهای بعد زایمان‌به آبله مرغان مبتلا شوید، به نوزاد باید گلوبولین مصونیت زای واریسلا زوستر تزریق شود.آبله مرغان در دورانِ بارداری میتواند موجب بروز سه مشکل احتمالی شود:
- می‌تواند مادر را با علائم آنفولانزا مانند، به‌علاوه دانه‌های پوستی معروف (تعداد زیادی لکه‌های قرمز کوچک) بیمار کند. در شرایط نادر، دو تا شش روز بعد از ظاهر شدن دانه‌ها، ذات‌الریه به‌وجود می‌آید. در صورتی که آبله مرغان گرفته‌اید و علایمی از تنگی نفس یا سرفه‌های خشک دارید، فوراً به‌دکتر خود اطلاع دهید.
- در صورتی که‌در چهار ماه اول دوران بارداری به آبله مرغان مبتلا شوید، احتمال کمی برای انتقال عفونت به‌جنین، همچنین سندروم واریسلای مادرزادی وجود دارد.
با ابتلا به‌این سندروم، جنین میتواند اثرات زخمی (مانند جای زخم‌هایی که بچه‌های کوچک به‌دلیل آبله مرغان روی بدنشان ایجاد می‌شود)، برخی ناهنجاریها در رشد دست و پاها، مشکلاتی در ارتباط با رشد و تاخیرات مربوط به‌رشد و تکامل داشته باشد.
- خوشبختانه سندروم واریسلای مادرزادی بسیار نادر است .
- چنانچه در فاصلۀ پنج روز قبل یا پنج روز بعد از زایمان‌به آبله مرغان مبتلا شوید، نوزاد در معرض خطر عفونت شدید آبله مرغان در دورۀ نوزادی قرار می‌گیرد. می‌توانید با تزریق گلوبولین مصونیت زای واریسلا زوستر به‌نوزاد، این احتمال را تا حد زیادی کاهش دهید.
همان ویروس واریسلا زوستر که موجب بروز ابله مرغان می‌شود، میتواند شکل عودکننده‌ای از عفونت را ایجاد کند که به‌آن زونا گفته می‌شود. اکثر نوزادانی که از زنان باردار مبتلا به‌زونا به‌دنیا می‌آیند، کاملاً سالمند.
از آنجا که زونا نسبت‌به آبله مرغان کمتر در دوران بارداری شایع است، دکترها درواقع نمی2دانند چقدر نقایص مادرزادی بعد از ابتلا یک زن باردار به‌این بیماری شایع است. گرچه به‌نظر می‌رسد میزان آن 1 تا 2 درصد کمتر از آنچه در آبله مرغان مشاهده شده است باشد.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
آبله مرغان در دوران بارداری
کنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش چهارمکنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش چهارم

فیبروم‌ها (که میوم‌های رحمی نیز گفته می‌شود)، رشد توده‌های عضلانی خوش خیمی است که رحم را به‌وجود می‌آورد. به‌شدت شایع است و پزشک شما اغلب آنها را در طی انجام سونوگرافی‌های عادی تشخیص میدهد.


بیماری آبله مرغان در کودکانبیماری آبله مرغان در کودکان

بیماری آبله مرغان در کودکان آبله مرغان عفونت ویروسی خفیفی است که با جوش های متمایز خارش دار و تب خفیف مشخص میشود. آبله مرغان از عفونت های شایع دوران کودکی است که عمدتا کودکان زیر 10 سال را مبتلا می کند. بالاترین میزان شیوع آن در اواخر زمستان و بهار است. بیماری آبله مرغان در کودکان


آزمایشهای دوران بارداریآزمایشهای دوران بارداری

آزمایشهای دوران بارداری اگر سه ماهه اول بارداری خود را بدون مشکل پشت سر گذاشته‌اید، به احتمال زیاد بقیه دوران حاملگی را نیز بدون مشکل سپری خواهید کرد. اما وقتی صحبت از بارداری به میان می‌آید، نمی‌توان اوضاع را به بخت و اقبال واگذار کرد. آزمایشهای دوران بارداری


آخرین روزهای بارداریآخرین روزهای بارداری

آخرین روزهای بارداری کودک آنلاین: روزهای آخر بارداری، روزهای حساسی است و هرگونه سهل‌انگاری می‌تواند جان کودک و مادر را به خطر بیندازد. البته راهکارهایی هم وجود دارد که خانم‌های باردار به کمک آن‌ها می‌توانند از بروز مشکلات دوران بارداری پیشگیری کنند و زایمان راحتی داشته باشند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران