کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

6
سردردهای بارداری
سردردهای بارداری :به دلیل تغییر در هورمون‌های بارداری یکی از عوارضی که در دوران بارداری ممکن است در برخی مادران باردار بروز کند سردردهای دوران بارداری می‌باشد.سردرد یکی از مسایل شایع مادران باردار است که ممکن است به صورت شدید یا خفیف شخص باردار را دچار کند. سردردهای بارداری

سردردهای بارداری
به دلیل تغییر در هورمون‌های بارداری یکی از عوارضی که در دوران بارداری ممکن است در برخی مادران باردار بروز کند سردردهای دوران بارداری می‌باشد.سردرد یکی از مسایل شایع مادران باردار است که ممکن است به صورت شدید یا خفیف شخص باردار را دچار کند.
 سردردهای  بارداری معمولاً  در سه ماهه اول بارداری بیشتر شایع است . سردردهای بارداری معمولاً علائمی شبیه سردردهای میگرنی دارند .و ممکن است در تمام سر ، ناحیه پیشانی و یا پشت سر مادر بروز کند و با علائم فشاری ، ضربانی و یا در موارد شدید همراه با تهوع و استفراغ باشد. که برای برخی زنان باردار سردردهای دوران بارداری بیشتر از صبح آغاز می‌شوند و در برخی دیگر بعدازظهر‌ها شروع می‌شوند.
علل بروز سردردهای بارداری :
سردردهای دوران بارداری می‌تواند بر اثر علل عصبی یا فشارخون دوران باردار ایجاد شود 80. درصد سردردهای میگرنی در دوران بارداری بر طرف می‌شود.
-سردردهای با علل تغییر سطح هورمون‌های خون :
همان طور که گفته شد با تغییر سطح هورمون‌های خون شخص باردار و مخصوصاً در سه ماهه اول بارداری شخص دچار سردردهایی می‌گردد که با پیشرفت حاملگی این سردردها به مرور کم می‌شود .
 استراحت، خواب کافی، رژیم غذایی مناسب، ورزش‌های سبک، اجتناب از استرس‌های شدید روحی و جسمی پرهیز از مصرف دخانیات و نوشابه‌های گازدار و مواد محرک و  مواد غذایی تند در بهبود این سردردها موثرند.
 - سردرد میگرنی دوران بارداری
بیشتر افرادی که پیش از بارداری دچار سردردهای میگرنی میشده اند ، ممکن است در بارداری  سردردهای میگرنی آن‌ها  کمتر یا بیشتر شود.چنانچه شخصی در دوران بارداری دچار سردرد میگرنی شود بایستی حتماً بعد از بارداری تحت درمان قرار گیرد . سردردهای میگرنی معمولاً با مصرف غذاها و یا مواد آلرژی زا بیشتر شده و باعث درد یک طرفه همراه با ضربان می‌گردد.
سردرد میگرنی ممکن است به دلیل استرس  ، شرایط محیطی گرم یا پرنور ، خستگی ، بی‌خوابی یا مواد غذایی هیستامین دار مثلاً تخم‌مرغ و گوجه‌فرنگی شروع شود.
افرادی که پیش از بارداری و در دوران قاعدگی خود دچار سردرد می‌گردند در دوران بارداری احتمال بیشتری دچار سردردهای میگرنی می‌شوند . این سردردها معمولاً در سه ماهه دوم و سوم بارداری افزایش میابند .
 افراد بارداری که بالای 35  سال هستند و دچار سردردهای میگرنی دوران بارداری می‌شوند ممکن است دچار عوارض دیگری مانند خطر  لخته خون و مسدود شدن رگ‌ و حتی سکته‌های قلبی و مغزی شوند. به این افراد توصیه می‌شود که مرتب فشارخون چربی خون و وزن خود را کنترل نماید .
 - سردردهای بارداری با علت تومور مغزی
در دوران بارداری نیز شخص ممکن است دچار تومورهای مغزی گردد .و بیشتر این تومورها در این دوران در قسمت هیپوفیز ممکن است به وجود بیاید که به خاطر ترشح هورمون‌های غدد هیپوفیز که برای شروع شیردهی ترشح می‌شود ممکن است تشکیل گردد . این سردردها معمولاً با علائم اشکال در بینایی خود را نشان می‌دهند و حتماً بایستی توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرند.

- سردردهای بارداری به دلیل پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری)
سردردهای بارداری که علت آن پره اکلامپسی یا همان مسمومیت بارداری است ممکن است از سه ماهه دوم آغازشده و ادامه یابد . این سردردها بیشتر در مادران بارداری که دچار فشارخون بالای حاملگی می‌باشند اتفاق می‌افتد. علائمی که علاوه بر این شخص را دچار می‌کند ورم دست و پا و صورت به همراه افزایش ناگهانی وزن و وجود پروتئین در ادرار است.این سردردها در افراد با سن بالا و دارای دیابت بارداری یا فشارخون و بیماری‌های مانند لوپوس بیشتر دیده می‌شود.

- سردردهای بارداری ناشی از کاهش قند خون .
برخی افراد در دوران بارداری دچار افت قند خون و فشارخون می‌شوند. که بایستی همیشه مواد قندی با خود به همراه داشته باشند.
سردردهای بارداری ناشی از استرس عصبی
 زنان بارداری که دچار استرس و فشارهای روحی روانی زیادی هستند نیز دچار سردردهای عصبی دوران بارداری می‌گردند که به آن‌ها توصیه می‌شود که از مواجهه با فشارهای روانی بپرهیزند زیرا استرس موجب ایجاد سردردهای عصبی می‌شود.
 درمان سردردهای دوران بارداری
برای درمان سردرد بدون مصرف دارو در دوران بارداری اقدامات زیر می‌تواند کمک کننده باشد :
- سردردهای عصبی در دوران بارداری را می‌توانید  با گذاشتن یک کیسه کمپرس سرد  دور گردن‌ بهبود ببخشید.
-سردردهای میگرنی با استراحت و خوابیدن دریک اتاق تاریک بهتر می‌شوند .
- ناحیه گردن و شانه‌ها را ماساژ دهید .
- حمام کردن با آب ولرم می‌تواند کمک کننده باشد.
-با مشورت با پزشک خود می‌توانید از تمرین‌های یوگا بارداری نیز استفاده کنید.
-به اندازه کافی استراحت کنید و به موقع غذا بخورید و به میزان کافی آب بنوشید تا از بروز سردرد جلوگیری شود .
- از غذاهای محرک سردرد مانند نوشیدنی‌های کافیین دار و چای و گوجه شکلات و...استفاده نکنید .
دارودرمانی برای درمان سردرد در دوران بارداری :
پیش از مصرف هر نوع دارویی برای درمان سردرد در دوران بارداری بایستی با پزشک خود مشورت کنید . برخی از دارو از طریق جفت به جنین منتقل‌شده و برای او مضر می‌باشند .
مصرف داروهایی مانند استامینوفن در دوران بارداری بدن ضرر شناخته‌شده و اما باید به یادداشت مصرف داروهایی مثل ارگوتامین ها که در درمان میگرن بسیار استفاده می‌شوند در حاملگی قدغن است.
 نکات :
- به زنان  باردار توصیه می‌گردد که چون یکی از علل ایجاد سردرد مربوط به افزایش فشارخون بالا و یا مسمومیت بارداری است  و این موضوع بسیار حائز اهمیت است و منجر به تهدید جان مادر و جنین می‌گردد . در صورت ایجاد سردرد حتماً با پزشک خود تماس بگیرید .
 -قرص مسکن  مادران باردار  استامینوفن معمولی و بدون کدئین می‌باشد آن هم به میزان محدود که متأسفانه تأثیر خاصی بر سردرد میگرنی ندارد.
 - معمولاً خانمی که در سه ماهه سوم دچار سردرد می‌شود دارای فشارخون  بالای بارداری می‌باشد و پروتئین زیادی از ادرارش دفع می‌شود. از مشخصات این سردردها این است که با مصرف مسکن‌های معمولی بهبود پیدا نمی‌کنند و ادامه‌دارند.  با دیدن هر علامت این‌گونه سردردها حتماً با مراکز درمانی مربوطه تماس گرفته و به پزشک خود اطلاع دهید .
سردردهای بارداری
سرگیجه در بارداریسرگیجه در بارداری

سرگیجه در بارداری ابتدا میگوییم که سرگیجه با سیاهی رفتن چشم و غش کردن زن بارداری تفاوت دارد .چنانچه شخصی در حالتی ساکن است احساس چرخش دورانی پی در پی محیط یا تلوتلو خوردن را دارد به آن سرگیجه گویند . اما چنانچه کسی در مغزش احساس سبکی و سیاهی رفتن چشم ، را دارد و ناگهان می‌افتد این سرگیجه محسوب نمی‌شود . سرگیجه در بارداری


کمردرد بارداریکمردرد بارداری

کمردرد بارداری : دوران بارداری ، به علت تغییرات هورمونی و افزایش وزن ممکن است شخص را دچار مسایل و مشکلاتی نماید. یکی از عوارض ناشی از بارداری کمردرد بارداری می‌باشد که ممکن است از همان ماه‌های اول بارداری اتفاق بیفتد . کمردرد بارداری علل متفاوتی دارد و معمولاً ناشی از کشش عضلات پشت کمر است . کمردرد بارداری


علائم شایع بارداریعلائم شایع بارداری

علائم شایع بارداری اصولاً بارداری با تغییرات فراوانی توأم است.دوران حاملگی ممکن است از زنی به زن دیگر متفاوت باشد .ممکن است شما همه یا هیچ یک از علائم زیر را نداشته باشید یا تنها برخی از این علائم را تجربه کنید. علائم شایع بارداری


علائم بارداریعلائم بارداری

علائم بارداری علائم و نشانه‌های بارداری معمولاً از زمان عادت ماهیانه فرد آغاز می‌گردد و بیشتر علائم شبیه علائم پریود می‌باشد به خاطر همین هم بسیاری از خانم‌ها متوجه باردار شدن خود نمی‌شوند و بسیاری هم می‌توانند بارداری خود را خیلی زود تشخیص دهند و با یک عدد بیبی چک شک خود را به یقین تبدیل کنند. علائم بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران