کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
بارداری بعد از سقط جنین
بارداری‌ بعد‌از سقط جنین : سقط جنین از دست دادن بارداری‌پیش از هفته بیستم بارداری است. بیشتر سقط جنین به‌دلیل رشد نکردن نرمال جنین اتفاق می‌افتد. مشکلات کروموزومی جنین مسئول 50% سقط جنین در ابتدای بارداری است.

بارداری بعداز سقط جنین
بارداری بعد از سقط جنین نگران کننده است. در این مقاله نکات لازم برای بارداری‌بعد از سقط ذکر شده است.
•    چه چیزی باعث سقط جنین می‌شود؟
- سقط جنین از دست دادن بارداری‌پیش از هفته بیستم بارداری است. بیشتر سقط جنین به‌دلیل رشد نکردن نرمال جنین اتفاق می‌افتد. مشکلات کروموزومی جنین مسئول 50% سقط جنین در ابتدای بارداری است. بیشتر این مشکلات کروموزومی در حین تقسیم نطفه و رشد آن اتفاق می‌افتد. گاهی یک بیماری مانند دیابت، مشکلات ادراری نیز باعث سقط جنین می‌شود. اما اغلب دلیل سقط جنین مشخص نیست.
- حدود ده تا 20% بارداری ها به سقط جنین منجر می‌شود. تعداد واقعی سقط جنین بیشتر است زیرا گاهی‌پیش از این‌که خانم بداند باردار است سقط اتفاق می‌افتد.
•    دلایل سقط دیگر
- بیشتر خانم‌ها بعد  از سقط جنین بارداری موفقی دارند. تعداد کمی حدود یک درصد در بارداری های بعدی نیز سقط جنین دارند.
- احتمال سقط جنین‌بعد از سقط اول حدود 14% می‌باشد.بعد از دو سقط جنین احتمال سقط در بارداری بعدی 26% وبعد از سه سقط جنین احتمال سقط در بارداری بعدی به 28% می‌رسد.
•    آزمایشات لازم برای بارداری‌بعد از سقط جنین
اگر دو یا چند سقط جنین را تجربه کردید با پزشک صحبت کنید تا آزمایشات لازم برای دلیل سقط را پیش‌از بارداری انجام دهد. آزمایشات شامل:
آزمایش خون: نمونه خون برای تشخیص مشکلات هورمونی و سیستم ایمنی بدن لازم است.
آزمایش کروموزوم : شما و همسرتان باید آزمایش خون بدهید تا بررسی شود آیا دلیل سقط کروموزوم است یا خیر.
•    مراحلی که مشکلات ادراری بررسی می‌شود شامل:
سونوگرافی: این روش به وسیله امواج صوتی فراکنس بالا انجام می‌شود تا تصاویری از ساختار داخلی بدن گرفته شود. دستگاه بر روی شکم قرار داده می‌شود یا داخل واژن وارد می‌شود تا از رحم عکس بگیرد. سونوگرافی می تواند مشکلات رحم مانند بافت های داخل رحم را نشان دهد.هیستروسکوپی: پزشک یک وسیله نازک و سبک را داخل دهانه رحم و رحم می‌کند تا مشکلات داخل رحم را تشخیص دهد و درمان کند.
هیستروسالپینگوگرافی: پزشک یک میل جراحی وارد دهانه رحم می‌کند که مایعی داخل رحم آزاد می‌کند. این ماده وارد حفره رحم و لوله های رحم می‌شود و تصاویر اشعه ایکس گرفته می شد. همچنین اطلاعاتی درباره داخل رحم و موانع لوله های رحم به پزشک می دهد.
سونوهیستوگرام:  این اسکن فراصوتی‌بعد از تزریق مایع به داخل رحم از طریق واژن و دهانه رحم انجام می‌شود. این فرایند اطلاعاتی درباره داخل رحم، سطح خارجی آن و موانع لوله های رحم می دهد.
اگر دلیل سقط مشخص نشد ناامید نشوید. بیشتر خانم‌هایی که چند سقط متوالی را تجربه می کنند بارداری سالم نیز خواهند داشت.
•    بهترین زمان برای بارداری بعد ازسقط جنین
سقط جنین احتمالا احساس شکست به شما می دهد. شما و همسرتان احساس ناراحتی، عصبانیت و گناه می کنید.  معمولا تا دو هفته‌بعد از  سقط جنین برای جلوگیری از عفونت  بارداری توصیه نمی‌شود. با پزشک خود صحبت کنید. در شش هفته آینده قاعدگی شما بر می گردد. اگر پیش‌از قاعدگی نزدیکی داشته باشید امکان دارد دوباره باردار شوید.
هنگامی که‌بعد ازسقط جنین برای بارداری آماده شدید با پزشک خود مشورت کنید. همچنین نکات زیر را در نظر بگیرید:
یک سقط جنین: مطالعات نشان میدهد خانم‌هایی که حدود شش ماه بعد از سقط‌جنین باردار شده اند احتمال بیماری و مشکل در بارداری کمتر دارند نسبت به خانم‌هایی که بیشتر منتظر می مانند اگر احساس سلامتی می کنید و آماده هستید منتظر نمانید باردار شوید.
دو یا چند سقط جنین: اگر دو یا چند سقط جنین را تجربه کرید، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک آزمایشاتی برای تعیین دلیل مشکل و درمان های موجود پیش از بارداری مجدد به شما پیشنهاد می‌کند.
•    راه های افزایش احتمال بارداری
در واقع هیچ راهی برای جلوگیری‌از سقط جنین وجود ندارد. اما انتخاب های سالم در روش زندگی پیش از باردار شدن برای سلامتی شما و فرزندتان لازم است. روزانه مکمل های ویتامین و فولیک اسید مصرف کنید. وزن مناسب داشته باشید و مقدار کافئین مصرفی را کاهش دهید. از مصرف سیگار، مشروبات الکلی و مواد مخدر نیز اجتناب کنید.
اگر چند بار سقط جنین را تجربه کرده اید، باید برای بارداری بعدی دقت کافی را داشته باشید. با پزشک خود مشورت کنید و پیش از باردار شدن او را ملاقات کنید.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
سقط جنین و علل و عوامل آنسقط جنین و علل و عوامل آن

سقط جنین و علل و عوامل آن به این معنا است که کودکی قبل از موعد مقرر خودش و یا به تصمیم مادر و یا توصیه پزشکش ناچار به سقط شود. در این گونه موارد عامل اصلی و اساسی تعیین کننده ی این اتفاق و یا تصمیم برای داشتن یا نداشتن فرزند ، به نظام باورها و اعتقادات مذهبی و فلسفی افراد مرتبط است. سقط جنین و علل و عوامل آن


تاثیر رژیم غذایی بر سقط های مکررتاثیر رژیم غذایی بر سقط های مکرر

تاثیر رژیم غذایی بر سقط های مکرر بسیاری از خانم ها شاید سقط جنین را تجربه کرده باشند. سقط گرچه سبب بروز یک تحول روانی در زن می شود اما خوشبختانه در ۹۵ درصد موارد بارداری بعدی بدون هیچ مشکلی به اتمام می رسد. در مقابل این موضوع که گفته یک سقط اهمیت چندانی ندارد سقط بیش از ۲ بار یا سقط مکرر می تواند مشکلات بسیاری پیش آورد. تاثیر رژیم غذایی بر سقط های مکرر


بارداری مجدد پس از سقط‌جنینبارداری مجدد پس از سقط‌جنین

بارداری مجدد پس از سقط‌جنین :سقط‌جنین یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای عده‌ای از زنان رخ دهد . از دست دادن جنین حتی در هفته‌های اول بارداری نیز امری دردناک برای مادر به شمار می‌رود . و علاوه بر آن ممکن است تأثیر آن را در بارداری‌های بعدی به صورت اضطراب و استرس نشان دهد . بیشتر سقط خود به خودی جنین در سه ماهه اول بارداری اتفاق می‌افتد. بارداری مجدد پس از سقط‌جنین


مقدار پروژسترون در بارداریمقدار پروژسترون در بارداری

مقدار پروژسترون : پروژسترون یکی از مهم ترین هورمون هایی است که نقشی مهم در بارداری در بدن ایفا می‌کند. این هورمون را هورمون بارداری می نامند. پروژسترون هورمون زنانه است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران