کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
مشکلات خاص سه ماهه دوم بارداری
سه ماهه دوم بارداری بعضی از خانم‌ها در سه ماهه دوم با خونریزی مواجه می‌شوند. علل احتمالی آن میتواند شامل پایین قرار گرفتن جفت (جفت سرراهی)، درد زودرس زایمان، نارسایی دهانه رحم یا جدا شدن جفت باشد.

مشکلات خاص سه ماهه دوم بارداری
در این مقاله، به‌مشکلات خاصی که در طول سه ماهه دوم به‌وجود می‌آید و علایمی که باید با پزشک خود مشورت کنید، می‌پردازیم.
•    خونریزی
بعضی از خانم‌ها در سه ماهه دوم با خونریزی مواجه می‌شوند. علل احتمالی آن میتواند شامل پایین قرار گرفتن جفت (جفت سرراهی)، درد زودرس زایمان، نارسایی دهانه رحم یا جدا شدن جفت باشد.
گاهی دکتر نمی‌تواند دلیلی پیدا کند. اگر با خونریزی مواجه شدید، ضرورتاً به‌این معنا نیست که سقط جنین خواهید داشت، ولی باید با دکتر خود تماس بگیرید. در اغلب مواقع او به‌انجام یک سونوگرافی توصیه می‌کند و شما را تحت مراقبت می‌گیرد تا مطمئن شود دچار انقباضات نمی‌شوید.
خونریزی خطر زایمان زودرس را افزایش میدهد، بنابراین دکترتان ممکن‌است توصیه کند بارداری شما نیاز به‌مراقبت‌های بسیار شدید دارد.
•    ناهنجاری جنینی
اگرچه اکثریت بارداریها به‌طور طبیعی طی می‌شود، در حدود 2 تا 3 درصد از نوزادان، با برخی ناهنجاریها به‌دنیا می‌آیند. اکثر این ناهنجاریها جزئی است، گرچه برخی به‌مشکلات بارزی برای نوزاد منجر می‌شود.
برخی از این ناهنجاری‌ها به‌خاطر مشکلات کروموزومی است و بقیه ریشه در رشد و تکامل غیرعادی اندام‌ها و ساختارها دارد. برای مثال، برخی از نوزادان نقایص قلبی یا ناهنجاریهایی در کلیه، مثانه یا مجاری گوارشی خود دارند.
بسیاری از این مشکلات، هرچند نه همۀ آنها، از طریق انجام سونوگرافی در دوران بارداری، قابل تشخیص است. هنگام مواجهه با هریک از چنین مشکلاتی، مهمترین قدم اول، جمع‌آوری اطلاعات موجود دربارۀ آن است، بنابراین می‌دانید باید انتظار چه چیزی را داشته باشید و چه امکانات درمانی‌ای وجود دارد.•    نارسایی دهانۀ رحم
در طول سه ماهه دوم ، معمولاً بین هفته‌های 16 و 24، بعضی از خانم‌ها با مشکلی مواجه می‌شوند که نارسایی دهانۀ رحم گفته می‌شود. دهانۀ رحم باز و گشاد می‌شود، حتی با وجود آنکه زن هیچ انقباضی احساس نکند. این وضعیت میتواند به‌سقط جنین منجر شود.
درحقیقت، نارسایی دهانه رحم اغلب بعد از وقوع سقط جنین، تشخیص داده می‌شود. خانمی که به‌طور عادی با این شرایط روبه‌رو می‌شود، متوجه هیچ نوع علایمی نمی‌شود؛ اگرچه ممکن‌است گاهی اوقات از احساس سنگینی در لگن خاصره یا فشار بیش از حد خبر دهد، یا ممکن است متوجه لک شود.
اکثر خانم‌هایی که با نارسایی دهانۀ رحم مواجه می‌شوند، بدون هیچ دلیل قابل تشخیصی برایشان اتفاق می‌افتد. عده‌ای دیگر ممکن‌است دچار یکی از عوامل خطرزای زیر باشند:
- عارضۀ DES
دی اتیل استیل بسترول دارویی است که برای برخی از زنان باردار در دهه‌های گذشته، عمدتاً در سالهای 1950، 60 و 70 تجویز می‌شد. برخی از نوزادان دختری که مادرانشان DES مصرف کرده بودند، با مشکلات خاصی مواجه شدند؛ از جمله ناهنجاریهایی در شکل رحم، دهانۀ رحم یا لوله‌های فالوپشان. و هنگامی که باردار می‌شدند در معرض خطر زیادی از مواجهه با نارسایی دهانۀ رحم قرار می‌گرفتند.
- وجود زخم در دهانۀ رحم
برخی شواهد حاکی از آن است که کورتاژهای متعدد یا روش‌هایی که به‌آن بافت برداری (بیوپسی) از مخروط دهانۀ رحم یا LEEP گفته می‌شود (که بخشی از شکل مخروطی دهانۀ رحم، برای تشخیص یا درمان ناهنجاریهای دهانۀ رحمی برداشته می‌شود)، میتواند به‌نارسایی دهانۀ رحم منجر شود. پارگی قابل ملاحظۀ دهانۀ رحم در زایمان قبلی نیز میتواند خطر نارسایی دهانۀ رحم را افزایش دهد.
- بارداریهای چندقلو
برخی از متخصصان زایمان معتقدند بارداریهای چندقلویی، مخصوصاً سه قلو یا بیشتر، خطر نارسایی دهانۀ رحم را افزایش میدهد. این موضوع بسیار بحث برانگیز است، برخی از متخصصان زایمان، انجام سرکلاژ (بخیه در رحم) را برای تمام بیمارانی که سه قلو یا بیشتر دارند توصیه می‌کنند، ولی عده‌ای دیگر این روش را تنها برای بیمارانی که فکر می‌کنند در معرض خطر زیاد برای نارسایی دهانۀ رحم هستند؛ گرچه در این زمان، انجام سرکلاژ به صورت عادی برای آنها توصیه نشده است.

در مواردی که تشخیص نارسایی دهانۀ رحم قبل از خاتمۀ بارداری میسر باشد، دهانۀ رحم زن را با یک بخیه در دور آن می‌بندند که سرکلاژ گفته می‌شود. معمولاً سرکلاژ را در هفته‌های 12 تا 14 انجام می‌دهند؛ هرچند گاهی اوقات آن را به‌عنوان یک روش اضطراری در دوران بارداری، دیرتر انجام می‌دهند.
دکترها این عمل را بیشتر در بیمارستان با بی‌حسی اپیدورال یا نخاعی انجام می‌دهند، ولی کمی بعد در همان روز، معمولاً بی‌حسی از بین می‌رود.
بعضی از خانم‌هایی که سرکلاژ انجام میدهند، در طول دوران بارداری خود متوجه ترشحات شدید می‌شوند. در صورتی‌که به‌انجام سرکلاژ نیاز دارید، با دکتر خود در مورد میزان فعالیتی که می‌توانید داشته باشید، صحبت کنید. آیا می‌توانید مقاربت داشته باشید و تا چه حد ورزش توصیه می‌شود.
عوارضی که با سرکلاژ اختیاری ( نه اضطراری) مربوط می‌شود، غیرمعمول است، ولی می‌تواند شامل عفونت، انقباضات، پارگی کیسۀ اب، خونریزی و سقط جنین باشد.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
سه ماهه دوم
تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت دومتغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری – قسمت دوم

سه ماهه سوم بارداری در طول یک ماه قبل از زایمان، ممکن است یک خانم متوجه بشود شکمش به نظر پایین‌تر آمده و ناگهان تنفس راحت‌تر شده است. این احساس به خاطر اصلی است که بچه پایین آمده، یا درون لگن قرار گرفته است.


ناهنجاری های رحمناهنجاری های رحم

ناهنجاری های رحم یکی از علل ناباروری و به خصوص سقط های بی دلیل یا تولد نوزاد نارس بدشکلی ها و ناهنجاری های مادرزادی دستگاه تناسلی است. بسته به نوع ناهنجاری ممکن است این ناهنجاری ها سبب ناباروری و بیشتر از همه سبب سقط شود. ناهنجاری های رحم


سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم )سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم )

سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم ) سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم )عملی است که جهت حفظ جنین و جلوگیری از سقط‌جنین به هنگام تشخیص نارسایی دهانه رحم زن باردار در دوران بارداری صورت می‌پذیرد. سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم )


تاخیر رشد داخل رحمی (IUGR)تاخیر رشد داخل رحمی (IUGR)

تاخیر رشد داخل رحمی تاخیر رشد داخل رحمی (IUGR) زمانی در مورد جنین تشخیص داده می شود که یافته های سونوگرافی اندازه و وزن جنین را کمتر از وزن مناسب برای سن او نشان دهند. تاخیر رشد داخل رحمی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران