کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

1
مشکلات خاص سه ماهه اول بارداری
سه ماهه اول بارداری اکثریت بارداریها روند طبیعی دارد. ولی در حدود یک از هر 5 بارداری در اوایل، به‌سقط ختم می‌شود، که اغلب حتی زمانی است که زن متوجه بارداری خود شود

مشکلات خاص سه ماهه اول بارداری
•    خونریزی
در اوایل بارداری، حول و حوش زمانی که قاعدگی عقب افتاده باشد، مواجهه با کمی خونریزی مهبلی امری عادی نیست. مقدار خونریزی معمولاً کمتر از زمانی است که منتظر قاعدگی هستید و تنها یک یا دو روز طول می‌کشد. به‌این حالت خونریزی لانه‌گزینی گفته می‌شود و هنگامی که تخم بارور شده به‌دیوارۀ رحم می‌چسبد، اتفاق می‌افتد.
خونریزی ناشی از لانه گزینی دلیلی برای نگرانی ندارد، ولی بسیاری از خانم‌ها گمراه می‌شوند و آن را با دوران قاعدگی خود اشتباه می‌گیرند.
همچنین خونریزی ممکن‌است در سه ماهه اول دیرتر اتفاق بیفتد، ولی ضرورتاً دلیلی برای سقط جنین نیست. در حدود یک سوم از خانم‌ها در طول سه ماهه اول بارداری، با خونریزی مواجه می‌شوند و اکثر آنها کودکانی سالم خواهند داشت.
خونریزی مخصوصاً در خانم‌هایی شایع است که بیش از یک جنین دارند و بازهم متذکر می‌شویم، اکثر آنها بارداریهایی عادی را خواهند گذراند.
خونریزی قرمز روشن نشان از جریان خونریزی دارد، در حالیکه خونریزی تیره رنگ، نشان از خون کهنه‌ای است که در حال عبور از دهانۀ رحم و مهبل است. اکثر مواقع در سونوگرافی هیچ نشانه‌ای از منبع خونریزی نشان داده نمی‌شود. به‌هر حال تجمع خون، که به‌عنوان زیر کوریونی یا تجمع پشت جفتی شناخته شده، قابل رژیت است و محل خونریزی را در پشت جفت نشان میدهد.
معمولاً چند هفته طول می‌کشد تا این خون مجدداً جذب شود. در طول این مدت، مقداری خون تیره رنگ به‌خروج خود از طریق دهانۀ رحم و مهبل ادامه میدهد. در برخی موارد، خونریزی میتواند اولین نشانه از سقط جنین قریب‌الوقوع باشد. در این مورد خونریزی اغلب با انقباضات شکمی همراه است.
•    سقط جنین
اکثریت بارداریها روند طبیعی دارد. ولی در حدود یک از هر 5 بارداری در اوایل، به‌سقط ختم می‌شود، که اغلب حتی زمانی است که زن متوجه بارداری خود شود. اگر سقط جنین در اوایل بارداری اتفاق بیفتد، ممکن‌است آن را با دورۀ قاعدگی ماهیانه خود اشتباه بگیرید.
تقریباً نیمی از اوقات، ناهنجاریهای کروموزومی موجود در رویان، باعث سقط جنین می‌شود. در 20 درصد موارد دیگر، ممکن‌است رویان دارای نقایص ساختاری باشد که به‌دلیل کوچک بودن آن، از طریق سونوگرافی یا آزمایش‌های پاتولوژیک قابل تشخیص نیست.ممکن‌است سقط جنین به‌انقباضی عضلانی و خونریزی منجر شود. ممکن است‌در ناحیۀ شکم احساس درد داشته باشید که بسیار بیشتر از انقباضات دوران قاعدگی است و ممکن است‌بافت جنین و جفت خارج شود.
در مواردی که تمام بافت خارج می‌شود، لازم نیست پزشک کاری برای شما انجام دهد. هرچند اغلب، مقداری از بافت در رحم باقی می‌ماند و ممکن است‌به عمل باز کردن و کورتاژ نیاز داشته باشید که برای خالی کردن رحم انجام می‌شود.
دکتر شما به‌آرامی دهانۀ رحم را با ابزار جراحی باز می‌کند و سپس محتویات باقیمانده در رحم را با دستگاهی مکنده یا با تراشیدن رحم خالی می‌کند. گاهی برحسب دکتر، سن بارداری، و هر یک از مشکلات مهم پزشکی می‌توانید کورتاژ را در مطب دکتر یا در اتاق عمل انجام دهید.
گاهی ممکن‌است هیچ نشانۀ مشهودی از سقط جنین وجود نداشته باشد. ممکن است‌پزشک شما در طول معاینۀ عادی دوران بارداری متوجه شود جنین دیگر زنده نیست، که به‌آن سقط جنین پنهان گفته می‌شود.
اگر در ابتدای بارداری دچار سقط جنین پنهان بشوید، شاید کورتاژ ضرورت نداشته باشد. ولی اگر از سه ماهه اول دیرتر اتفاق بیفتد، ممکن است‌به‌منظور کاهش خطر خونریزی شدید و عدم خروج کامل بافت، به‌کورتاژ نیاز داشته باشید.
هر خانمی که با دو یا سه سقط جنین پیاپی مواجه شود، ممکن است‌بیماری نهفته‌ای داشته باشد که قابل تشخیص و درمان‌پذیر باشد. او باید تحت آزمایش‌های بالینی کامل و آزمایش‌های بخصوصی برای علل آن قرار گیرد. اگر سقط جنین کرده‌اید، با پزشک خود در مورد امکان انجام آزمایش‌های خاص یا فرستادن بافت جنین یا جفت به‌یک آزمایشگاه، برای بررسی کروموزومی مشورت کنید.
•    بارداری خارج از رحم
بارداری خارج از رحم هنگامی روی میدهد که تخم بارور شده خارج از رحم در یکی از لوله‌های فالوپ، تخمدان، شکم یا دهانۀ رحم لانه گزینی می‌کند. بارداری خارج از رحم مشکلی جدی و تهدیدی برای سلامتی مادر است خوشبختانه پیشرفت سونوگرافی در حدی است که تشخیص بارداری خارج از رحم بسیار زود میسر می‌شود.
علایم بارداری خارج از رحم که‌ممکن است متوجه شوید، شامل خونریزی مهبلی، درد در ناحیه شکم، سرگیجه و احساس ضعف است. ممکن است‌هیچ عارضه‌ای نداشته باشید که در این صورت دکتر با انجام سونوگرافی، مورد را تشخیص میدهد.
دکتر می‌تواند با یکی از روشهای متعدد، که به‌موقعیت رویان یا جنین و مدت زمان بارداری بستگی می‌یابد و علایم خاصی که با آن مواجه‌اید، نسبت به‌درمان مشکل اقدام کند. متاسفانه دکتر نمیتواند رویان یا جنین را به‌داخل رحم منتقل کند تا بارداری به‌طور عادی ادامه یابد.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
سه ماهه اول بارداری
مشکلات خاص سه ماهه دوم بارداریمشکلات خاص سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری بعضی از خانم‌ها در سه ماهه دوم با خونریزی مواجه می‌شوند. علل احتمالی آن میتواند شامل پایین قرار گرفتن جفت (جفت سرراهی)، درد زودرس زایمان، نارسایی دهانه رحم یا جدا شدن جفت باشد.


تغییرات بدن در سه ماهه اول بارداریتغییرات بدن در سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری فرزند شما تنها کسی نیست که در دوران بارداری رشد و تغییر می‌کند. بدن شما هم باید تطبیق یابد و تطابق‌های بدن، همیشه برای شما خوشایندترین و راحت‌ترین وضعیت نیست. آمادگی برای آنچه در پیش رو دارید، میتواند در آرامش خیال شما کمک کند.


توصیه های معنوی و تغذیه ای در سه ماهه اول  بارداریتوصیه های معنوی و تغذیه ای در سه ماهه اول بارداری

توصیه های معنوی و تغذیه ای در سه ماهه اول بارداری به مادران باردار توصیه می شود برای داشتن فرزندانی با سیرت و صورت نیکو، حتی الامکان به دستورات زیر عمل توصیه هایی معنوی که مخصوص هر ماه بیان شده است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران