کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
دانستنی هایی درباره سقط جنین
دانستنی هایی درباره سقط جنین سقط عمد از جمله موضوع هایی است که در مورد اخلاقی بودن یا نبودن آن در جهان بحث های زیادی در جریان است. سقط القایی در برخی از کشورها قانونی است و خانم هایی که ناخواسته باردار میشون اجازه انجام سقط را دارند اما در برخی دیگر از کشورها مثل کشور ما غیر قانونی است و مجوز آن تنها در موارد پزشکی صادر میشود. دانستنی هایی درباره سقط جنین

دانستنی هایی درباره سقط جنین
سقط عمد از جمله موضوع هایی است که در مورد اخلاقی بودن یا نبودن آن در جهان بحث های زیادی در جریان است. سقط القایی در برخی از کشورها قانونی است و خانم هایی که ناخواسته باردار میشون اجازه انجام سقط را دارند اما در برخی دیگر از کشورها مثل کشور ما غیر قانونی است و مجوز آن تنها در موارد پزشکی صادر میشود.
آمار نشان می دهد در سال 2012 ، بالغ بر 7 میلیون زن در 26 کشور در حال توسعه به دلیل عوارض ناشی از سقط جنین در بیمارستان بستری شدند. 22 میلیون زن سالانه در سراسر جهان سقط پرخطر انجام می دهند که 22 هزار نفر آنها فوت می کنند.
این موضوع را نباید از یاد برد که این آمار مربوط به زنانی است که برای سقط جنین یا عوارض ناشی از آن به مراکز درمانی مراجعه میکنند. بسیاری از زنانی که سقط عمد انجام می دهند به مراکز درمانی دسترسی ندارند ، بنابراین در آمار نمی گنجند. طبق آمار جهانی 8 تا 19 درصد مرگ زنان باردار به دلیل سقط عمد است.
سقط یعنی چه ؟
سقط اصطلاحی است که به مرگ جنین قبل از 20 هفته بارداری گفته می شود . بعد از هفته 20 بارداری ، از اصطلاح زایمان زودرس استفاده میشود. سقط به 2 گروه تقسیم میشود ؛ سقط های خود به خودی و سقط های القایی.
سقط های القایی اگر دلایل پزشکی داشته باشد توسط متخصص زنان و زایمان به صورت مجاز انجام می شود اما انجام آن بدون دلیل ، غیرقانونی محسوب میشود.
علل سقط جنین
علت 50 تا 60 درصد سقط های غیر عمد ، ناهنجاری هیا کروموزومی است. این سقط ها معمولا تکرار شونده نیست و احتمال آن در هر بار بارداری 10 تا 15 درصد است. در صورتی که سقط در خانم های جوان 3 بار و در خانم های میانسال 2 بار پشت هم اتفاق بیفتد به بررسی نیاز دارد تا علت زمینه ای آن مشخص و رفع شود.
غیر از ناهنجاری های کروموزومی برخی دیگر از مسائل مثل بیماری های زمینه ای از جمله بیماری های غدد داخلی ، دیابت ، تیروئید و... هم میتواند باعث سقط شود.
نارسایی تخمدان و برخی بیماری های ساختاری رحم مثل دیواره دار ، نارسایی گردنه رحم ، عفونت هایی مثل توکسوپلاسما و... میتواند عامل سقط باشد. عوامل محیطی مثل آلودگی هوا ، آلودگی های محیطی ، استعمال دخانیات و الکل ، اشعه رادیولوژی و .... نیز احتمال سقط را بالا می برند.
سن مادر و پدر هم در این میان بی تاثیر نیست. همچنین وقتی فاصله بین تخمک گذاری و باروری زیاد و به اصطلاح تخمک پیر شده باشد ، احتمال سقط بالاتر میرود.علایم سقط جنین
از جمله مهمترین علائم سقط جنین ، خونریزی از واژن است. میزان خونریزی با توجه به نوع سقط یعنی سقط اجتناب ناپذیر ، ناقص و کامل از کم تا زیاد متفاوت است. اگر قرار باشد محصول بارداری دفع شود ، دهانه رحم باز شده و درد آغاز میشود و میزان خونریزی به تدریج زیاد خواهد شد.
در این شرایط سقط اجتناب ناپذیر است. گاهی مقداری از محصول بارداری دفع و مقداری باقی می ماند که به آن سقط ناقص می گویند.
در این شرایط خونریزی به مرور زیاد میشود و اگر تمام محصول بارداری دفع شود به آن سقط کامل می گویند که به مرور خونریزی قطع شده  و دهانه رحم بسته میشود.
چ باید کرد؟
خانمی که با خونریزی واژینال در 20 هفته نخست مراجعه می کند ، اول باید سونوگرافی انجام دهد تا مشخص شود واقعا بارداری داخل رحم هست یا نه زیرا ممکن است دچار بارداری خارج رحمی باشد. تشخیص این موضوع در مراحل اولیه مهم است زیرا میتوان با درمان های طبی خانم  را نجات داد و نیازی به جراحی نیست.
اگر بارداری داخل رحم باشد ، تهدید به سقط است و نمیتوان اقدام خاصی انجام داد. خیلی از اوقات متخصصان به بیمار استراحت کامل را توصیه میکنند که کار اشتباهی است ، بیمار تنها نباید فعالیت شدید و نزدیکی داشته باشد. به نظر من ، سرنوشت بارداری را نباید تعیین کرد. آنچه سرنوشت بارداری را تعیین می کند سلامت جنین است.
اگر جنین از لحاظ کروموزومی اشکالی دارد ، بهتر است اجازه دهیم طبیعت کار خود را به درستی انجام دهد. اگر محتوی بارداری سالم باشد بدون هیچ نوع درمانی به رشد خود ادامه خواهد داد. داروی خاصی هم برای جلوگیری از سقط نباید مصرف کرد.
استفاده از شیاف پروژسترون در موارد تهدید به سقط ، جز در مواردی که جسم زرد نارسا باشد ، فایده ای ندارد. وقتی سقط به مرحله اجتناب ناپذیر رسید ، نمیتوان کاری کرد و تنها باید مراحل را تسریع کرد.
در مرحله سقط ناقص اگر خونریزی شدید باشد باید خان را به اتاق عمل فرستاد تا به بارداری خاتمه داده شود و بقایای جنین ، کامل خارج شود اما اگر خونریزی کم باشد ، ممکن است پزشک تشخیص دهد که باید کمی صبر کرد تا محتوی بارداری به تدریج خودش دفع شود.
در سقط کامل نیز به اقدام خاصی نیاز نیست. گاهی جنین در رحم از بین می رود اما محصول بارداری دفع نمیشود. در این شرایط گاهی متخصص صبر می کند تا جنین خودش دفع شود و گاهی از دارو درمانی و جراحی استفاده می کند. تخم کور نیز به شرایطی گفته میشود که کیسه بارداری تشکیل شده اما جنین به وجود نیامده است. در این شرایط نیز مراحل مثل مراحل بالاست.
عوارض سقط جنین
سقط جنین خود به خود معمولا عارضه ای دنبال ندارد و خانم می تواند 3 تا 6 ماه بعد مجدد باردار شود اما سقط های القایی و جنایی معمولا با عوارض بسیاری همراه هستند.
میزان عوارض سقط القایی کمتر است چون زیر نظر متخصص و در شرایط استریل انجام می شود اما از آنجا که سقط جنایی غیرقانونی است و در مراکز غیرقانونی و غیراستریل انجام میشود ، با عوارض بسیاری همراه است که خطرناک ترین و رایج ترین آن عفونت است و میتواند باعث مرگ مادر شود.
صدمه به رحم و روده و سوراخ شدن آنها ، خونریزی شدید و چسبندگی و بسته شدن لوله ها از جمله عوارضی است که در آینده میتواند از بارداری مجدد خانم پیشگیری کند.
منبع : کتاب تعیین جنسیت جنین
دانستنی هایی درباره سقط جنین
سقط جنین و دلایل احتمالی آنسقط جنین و دلایل احتمالی آن

سقط جنین و دلایل احتمالی آن کودک آنلاین: سقط‌جنین به از دست دادن بارداری قبل از هفته بیستم گفته می‌شود که اغلب با خونریزی شدید و دل‌درد همراه است. طبق تحقیقات دانشکده متخصصین زنان و زایمان آمریکا، از هر 5 بارداری، یک بارداری منجر به سقط‌جنین می‌شود. سقط جنین و دلایل احتمالی آن


سقط جنینسقط جنین

سقط جنین :یکی از شایع‌ترین مسایل دوران بارداری سقط‌جنین می‌باشد بدین معنا که اصلی‌ترین خطری که یک زن باردار و جنین را تهدید می‌کند سقط‌جنین است که علاوه بر تمام مشکلات و مسایل جسمی ، آسیب‌های روحی جبران‌ناپذیری را بر روی مادر خواهد گذاشت. سقط جنین


علل سقط جنینعلل سقط جنین

علل سقط جنین کودک آنلاین: سقط به دفع حاملگی قبل از 20 هفتگی یا دفع جنین زیر 500 گرم گفته می شود که این مسئله می تواند خود به خود اتفاق بیفتد یا به دلایلی مثلاً به دلیل حفظ جان مادر اقدام به این کار شود. سقط یک مشکل شایع در کل بارداری هاست، به طوری که 12 درصد کل بارداری ها در نهایت سقط می شوند.


سقط جنین و علل و عوامل آنسقط جنین و علل و عوامل آن

سقط جنین و علل و عوامل آن به این معنا است که کودکی قبل از موعد مقرر خودش و یا به تصمیم مادر و یا توصیه پزشکش ناچار به سقط شود. در این گونه موارد عامل اصلی و اساسی تعیین کننده ی این اتفاق و یا تصمیم برای داشتن یا نداشتن فرزند ، به نظام باورها و اعتقادات مذهبی و فلسفی افراد مرتبط است. سقط جنین و علل و عوامل آن

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران