کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

27
حرکات جنین درون رحم مادر
حرکات جنین درون رحم مادر : جنین درون رحم از هفته هفتم یا هشتم تکان‌های خود را آغاز می‌کند .این مسئله با انجام سونوگرافی قابل رویت می‌باشد. اما تکان‌های جنین در داخل رحم معمولاً پیش از هفته‌های شانزدهم تا بیست و دوم بارداری احساس نمی‌شود. حرکات جنین درون رحم مادر

حرکات جنین درون رحم مادر

جنین درون رحم از هفته هفتم یا هشتم تکان‌های خود را آغاز می‌کند .این مسئله با انجام سونوگرافی قابل رویت می‌باشد. اما تکان‌های جنین در داخل رحم معمولاً پیش از هفته‌های شانزدهم تا بیست و دوم بارداری احساس نمی‌شود.این قضیه برای خانم‌هایی كه تجربه  دوران بارداری رادارند زودتر از مادرانی که بارداری اول خود را تجربه می‌کنند تکان‌های كوچك جنین را که به اصطلاح  "لگدزدن جنین " نامیده می‌شوند احساس می‌کنند. وضعیت فیزیكی  زن باردار هم در احساس كردن این تکان‌ها نقش دارد معمولاً خانم‌های باردار کم وزن زودتر از زنان چاق لگدهای جنین خود را احساس می‌کنند.
زنان باردار تکان‌های جنین خود را به شکل شنا کردن ماهی یا بال زدن پروانه و یا ترکیدن حباب احساس می‌کنند. شاید یک زن باردار تکان‌های ابتدایی کودک خود را با جابه‌جایی بادهای روده یا گرسنگی اشتباه بگیرد ولی با بزرگ‌تر شدن جنین این تکان‌ها بیشتر و بهتر احساس می‌گردد و برای والدین همراه با هیجان و شور و شوق می‌باشد .

جنین در طول شبانه‌روز چند بار تکان می‌خورد؟

 شاید کنجکاو باشید که بدانید جنین شما در طول روز چقدر بایستی تکان بخورد و یا به اصطلاح به شکم مادر لگد بزند؟ در روزهای ابتدایی پس از اینکه شما حرکات جنین را در درون رحم خود احساس نمودید تعداد حرکاتی که شما احساس می‌کنید کم و بافاصله زیاد می‌باشد . در واقع جنین شما به طور مرتب در حال حرکت و دست و پا زدن در درون رحم شما می‌باشد اما به دلیل کوچک بودن جثه جنین در ماه‌های ابتدایی کمتر احساس می‌گردد . ولی با بزرگ‌تر شدن اندازه جنین این حرکات درون رحم مادر محسوس تر خواهد بود.در ابتدا  حرکات کوتاه و با فواصل طولانی هستند  مثلاً دریک روز حرکات متعددی را حس می‌کنید سپس چند روز هیچ حرکتی را حس نمی‌کنید  زیرا جنین هنوز کوچک است  اما از اواسط بارداری تشخیص حرکات جنین منظم می‌شود. گاهی هم مادر سکسکه جنین را متوجه می‌شود که حرکات آن مداوم  پشت سر هم و لرزشی است.
اما زمانی که ضربه زدن جنین به شکم مادر در طول روز به صورت منظم انجام می‌شود جای نگرانی برای مادر وجود ندارد . و ممکن است یک روز جنین به علت تغذیه و یا حالات مادر دارای حرکات بیشتری باشد و روز دیگر جنین آرام‌تر و حرکات کمتری داشته باشد .اما در مواقعی با توجه به اینکه شما  متوجه كاهش حركات جنین خود شدید بایستی با پزشک خود تماس بگیرید.کم شدن حركات جنین ممكن است نشانه مشكل برای جنین باشد. در سه ماه آخر بارداری توصیه می‌شود كه مادر روزانه به میزان ضربه‌های جنین توجه داشته باشند .
مدت خواب جنین حداکثر 75 دقیقه است و اگر بیش از2 ساعت حرکت نکرد  مادر باید مسئله را بررسی کند. اگر فکر می‌کنید حرکات جنین در رحم شما کم شده بهتر است قبل از انجام هر کاری آرامش خود را حفظ کنید . پس از صرف یک ماده غذایی شیرین و بعد از گذشت یک ربع تا بیست دقیقه آرام به پهلوی راست خود دراز بکشید و شروع به  شمردن حرکات جنین کنید . در مدت دو ساعت حداقل 10 ضربه و حرکت را بایستی احساس کنید. اگر چنانچه حرکتی احساس نکردید یا تعداد حرکت کم و محدود بود با پزشک خود برای شنیدن صدای قلب نوزاد خود تماس بگیرید.
علل کاهش حرکت جنین

در هر تغییر حرکت  جنین  خطرهایی گوشزد می‌شود که خلاصه آن این است:

- کاهش حرکت  جنین از هفته 28 تا 30 بارداری به بعد خطرناک است.

- کاهش لگدزدن‌های جنین به دلیل کاهش مایع آمنیوتیک: در این حالت ممکن است پزشک مایعات بیشتری را برای بیمارش تجویز کند.
- کم شدن حرکات جنین ناشی از اختلال
رشد
  وزن کم جنین  اختلال در خون‌رسانی به  جنین.

 - شرایط استرس و کمبود اکسیژن برای جنین: مثلاً افتادن بند ناف دور گردن جنین یا گره خوردن بند ناف که مانع از رسیدن اکسیژن به  جنین می‌گردد. در این حالت افزایش حرکت شدید و ناگهانی و سپس کاهش حرکت داریم.

 یادمان باشد که حرکت هر جنینی باید نسبت به خودش سنجیده شود  برخی جنین‌ها دارای تحرک زیادی هستند و بعضی دیگر کم‌تحرک  اما اگر طی یک روز حرکت  جنین ناگهان زیاد یا کم شود  ممکن است نشانه خطر مرگ جنین باشد.
وضیعت حركات جنین درون رحم مادر یكی از شاخص‌های سلامت جنین در دوران حاملگی است.
حرکات جنین درون رحم مادر
رشد جنین – قسمت اولرشد جنین – قسمت اول

رشد جنین – قسمت اول در طی عمل لقاح ، تخمک و اسپرم با یکدیگر ادغام می گردند تا یک سلول را با چهل و شش کروموزوم بسازند . این سلول اولیه در نتیجه رشد تقسیم و تمایز سلولی ، نوزاد و جفت را شکل خواهد داد. بعد از لقاح با تقسیم سلولی سریع یک کره تو خالی به نام بلاستوسیت ساخته میشود. رشد جنین – قسمت اول


تکان خوردن جنینتکان خوردن جنین

تکان خوردن جنین کودک آنلاین: هر چند جنين از هفته هفتم يا هشتم شروع به تكان خوردن مي كند و در سونوگرافي مي توان اين مسئله را مشاهده كرد ولي تكان خوردن جنين در داخل رحم معمولاً قبل از هفته هاي 16 تا 22 احساس نمي شود.


جنین در وضعیت بریچجنین در وضعیت بریچ

جنین در وضعیت بریچ کودک آنلاین: زایمان نوزادی که در حالت بریچ (خروج نوزاد با باسن و پا) قرار گرفته است قرن ها موجب وحشت مادران باردار بود زیرا خطرات فراوانی برای نوزاد در بر داشت. اما اکنون تکنیک های پیشرفتۀ زایمان خطرات آن را به شدت کاهش داده است به طوری که امروزه زایمان طبیعی یا عمل سزارین هر دو در مورد زایمان کودکان بریچ کاملاً موفقیت آمیزند.


رابطه ی جنین داخل رحم با مادر خودرابطه ی جنین داخل رحم با مادر خود

رابطه ی جنین داخل رحم با مادر خود جنین در رحم مادر از راه حس های مختلف لمس ، بو، مزه ، شنوایی و بینایی با مادر خود رابطه برقرار میکند و با آنچه در بدن مادر اتفاق می افتد تحریک میشود. رابطه ی جنین داخل رحم با مادر خود

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران