کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
تست نوار قلب جنین ( آزمایش بدون استرس )
تست نوار قلب جنین ( آزمایش بدون استرس ) : تست نوار قلب جنین یا تست بدون استرس، در طول بارداری برای ارزیابی شرایط جنین انجام می‌شود. در طول آزمون، پزشک ضربان قلب جنین را بررسی می‌کند، اول در حالت استراحت کودک، سپس در حالت حرکت کردن آن.

تست نوار قلب جنین ( آزمایش بدون استرس )
تست نوار قلب جنین یا تست بدون استرس، در طول بارداری برای ارزیابی شرایط جنین انجام می‌شود. در طول آزمون، پزشک ضربان قلب جنین را بررسی می‌کند، اول در حالت استراحت کودک، سپس در حالت حرکت کردن آن. همان‌طور که ضربان قلب شما در حالت فعالیت سریع‌تر است، ضربان قلب کودک نیز در حالتی که تحرک دارد سریع‌تر است.
این تست در صورتی انجام می‌شود که از زمان مقرر بارداری گذشته باشد، و یا بارداری شما پرخطر باشد. دلایل انجام تست نوار قلب جنین عبارتند از:
- مبتلا به دیابت باشید یا فشار خون بالا داشته‌باشید یا بیماری دیگری داشته باشید که در بارداری مشکل ایجاد کند.
- فشار خون بالای بارداری داشته‌باشید.
- کودک شما به نظر می‌رسد کوچک است و یا به‌درستی رشد نمی‌کند.
- کودک شما فعالیت کمتری نسبت به‌حالت طبیعی دارد.
- مایع آمنیوتیک بیش از حد زیاد یا خیلی کم است.
- شما یک عمل جراحی داشته‌اید: مانند تست آمنیوسنتز سه ماهه سوم (برای تعیین اینکه ریه های کودک به اندازه کافی بالغ شده است و یا برای ردیابی عفونت رحم). پس از آن، پزشک یک تست نوار قلب تجویز می‌کند تا از سلامتی کودک مطمئن شود.
- زمان زایمان رد شده است و پزشک می‌خواهد از سلامتی جنین مطمئن شود.
- شما یک جنین را در نیمه دوم بارداری به‌دلیل نامعلومی از دست داده اید. در این مورد، تست نوار قلب جنین در اوایل هفته بیست و هشتم بارداری انجام می‌شود.
- شما یک مشکل پزشکی دارید که ممکن است سلامت جنین را به‌خطر اندازد.
- کودک شما اختلال نقص تولد دارد.
تست نوار قلب جنیین در هفته بعد از هفته 24 تا 26 بارداری قابل انجام است. اما اغلب در ماه‌های آخر بارداری و برای اطمینان از سلامت جنین توصیه می‌شود و در کنار این تست، تست بیوفیزیکال پروفایل نیز انجام میشود.
تست نوار قلب جنین چطور انجام می‌شود؟
- توصیه می شود قبل از تست غذا بخورید تا تحرک جنین بیشتر شود. اگر چه هیچ شواهد خاصی وجود ندارد که این روش اثر دارد، اما ضرری هم ندارد. دستشویی پیش از انجام تست نیز ایده خوبی است چون ممکن است یک ساعت در حالت دراز کشیده باشید.
- در این تست، باید به‌پهلوی چپ دراز بکشید. تکنسین دو دستگاه به شکم شما وصل میکند: یکی ضربان قلب و حرکات جنین را بررسی می کند؛ دیگری انقباضات رحم را بررسی می کند. تکنسین به‌ضربان قلب گوش می کند و ضربان قلب نشان داده شده بر روی صفحه نمایش بر روی کاغذ ثبت می شود.
- اگر کودک شما در حال حرکت نباشد احتمالا خواب است. ممکن است از شما بخواهند مقداری آب، آب میوه، یا نوشابه بخورید تا جنین شروع به‌حرکت کند. در برخی از موارد، از شما می‌خواهد با حرکت جنین دکمه‌ای را فشار دهید. این آزمون معمولا 20 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد

آزمایش بدون استرس در بارداریآزمایش بدون استرس در بارداری

آزمایش بدون استرس در بارداری کودک آنلاین: اصل اول برای این آزمایش (NST) این است که ضربان قلب یک جنین سالم در واکنش به حرکت بدن افزایش خواهد یافت. NST در هر زمانی بعد از هفته 24 یا 26 انجام می شود. البته تست بدون استرس بیشتر در سه ماهه سوم و اواخر بارداری جهت حصول اطمینان از سلامت جنین انجام می شود


آزمایش آمنیوسنتزآزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز آمنیوسنتز آزمایشی است که با وارد کردن یک سرنگ نازک درون مایع آمنیوتیک و سپس بیرون کشیدن مقداری از مایع به‌داخل سرنگ انجام می‌شود. مایع آمنیوتیک را سپس می‌توان به‌شیوه‌های مختلفی آزمایش کرد. آزمایش آمنیوسنتز


آزمایش آلفا فتو پروتئین بارداریآزمایش آلفا فتو پروتئین بارداری

آزمایش آلفا فتو پروتئین بارداری MSAFP حروف اختصاری است که برای سرم مادری آلفا فتو پروتئین استفاده می‌شود، پروتئینی که توسط جنین تولید می‌شود و در جریان خون مادر نیز جریان می‌یابد.


آزمایشهای دوران بارداریآزمایشهای دوران بارداری

آزمایشهای دوران بارداری اگر سه ماهه اول بارداری خود را بدون مشکل پشت سر گذاشته‌اید، به احتمال زیاد بقیه دوران حاملگی را نیز بدون مشکل سپری خواهید کرد. اما وقتی صحبت از بارداری به میان می‌آید، نمی‌توان اوضاع را به بخت و اقبال واگذار کرد. آزمایشهای دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران