کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

5
گره خوردن بند ناف جنین
گره خوردن بند ناف جنین بند ناف شاهرگ حیاتی است که مانند سیم تلفن سفید و پیچ خورده است. آن 2 سرخرگ و 1 سیاهرگ دارد که مواد غذایی و اکسیژن را از بدن از طریق جفت به جنین می رساند. بند ناف با رشد جنین رشد میکند. گره خوردن بند ناف جنین

گره خوردن بند ناف جنین
بند ناف شاهرگ حیاتی است که مانند سیم تلفن سفید و پیچ خورده است. آن 2 سرخرگ و 1 سیاهرگ دارد که مواد غذایی و اکسیژن را از بدن از طریق جفت به جنین می رساند. بند ناف با رشد جنین رشد میکند.
بنابراین تا زمانی که بند ناف از بدن خارج میشود طول آن در حدود 30 سانتی متر است. این طول به شما اجازه می دهد که حتی قبل از اینکه جفت از بدنتان خارج شود بتوانید نوزادتان را در آغوش بگیرید و شیر دهید.
قبل از تولد :
بسیاری از والدین بی دلیل نگران گره خوردن بند ناف هستند. واقعیت این است که نوزادان میتوانند بدون اینکه آسیبی به خودشان و بند ناف وارد کنند پشتک بزنند و بند ناف را تاب دهند. زمانی بند ناف گره می خورد که جنین از درون حلقه بند ناف عبور کند.
این معمولا در اوایل بارداری رخ می دهد هر چند آن زمان جنین آنقدر کوچک است که آزادانه حرکت میکند. بیشتر مواقع گره شل باقی می ماند و مانعی برای رشد جنین ایجاد نمی کند.
افتادگی بند :
احتمال دیگر که به ندرت رخ می دهد مشکل سرخوردن بند از رحم به واژن قبل یا در طی زایمان است. این امر اگر بند دچار فشار شود اکسیژن رسانی به جنین را متوقف می کند. اگر بند به درون واژن سر بخورد ممکن است احساس کنید بند از شما بیرون زده است.
این مورد زمانی رخ می دهد که نوزاد در حالت نشسته یا نارس است به خصوص اگر کیسه آب پاره شود. زیرا نوزاد در وضعیتی قرار ندارد تا با جریان مایع آمنیوتیکی بند ناف به دهانه رحم وارد شود.
اگر احساس کردید بند از شما خارج شده است با حوله تمیزی آن را محافظت کنید و با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. شما احتمالا برای عمل سزارین به بیمارستان منتقل میشوید.ناهنجاری های بند :
ناهنجاری ها در طول بند میتواند به عوامل خطر آفرین به سلامت جنین مربوط باشد. مثلا کوتاهی بند در طی زایمان از ورود جنین به ته لگن جلوگیری می کند و بندی که طول زیادی دارد قبل یا طی زایمان خطر بیشتر گره خوردن و پیچ خوردن دور گردن جنین را دارد.
اگر در زمان تولد فقط یک سرخرگ و یک سیاهرگ قابل مشاهده باشد احتمال این وجود دارد که نوزاد از مشکلات تنفسی مرتبط با دستگاه قلبی – عروقی یا دستگاه گوارشی رنج ببرد.
به این دلیل است پزشک بعد از زایمان بند را به دقت معاینه میکند. به یاد داشته باشید که این ناهنجاری ها بی نهایت نادر است.
معاینه جنین :
بیشتر مشکلات بند هیچ ضرری برای جنین ندارد. بهترین راه فهمیدن اینکه بند ناف جنین مشکل دارد با تعیین تحرک جنین است. اگر متوجه 8 تا 10 حرکت در یک ساعت نشدید سپس 2 ساعت را محاسبه کنید.
ممکن است زمانی که جنین خواب بوده حرکات را شمرده اید. اگر هیچ حرکتی احساس نمی کنید یا تحرک جنین کم شده است به پزشک مراجعه کنید.
احتمالا پزشک سونوگرافی یا آزمایش بدون استرس انجام می دهد. ممکن است پزشک بگوید همه چیز خوب است اما مهم است بدانید که برای اطمینان عمل سزارین ضروری است.
منبع : کتاب بارداری هفته به هفته
گره خوردن بند ناف جنین

پایین افتادن بند نافپایین افتادن بند ناف

پایین افتادن بند ناف کودک آنلاین: پایین افتادن بندناف در واژن یک موقعیت خطرناک پزشکی است. بندناف ممکن است پایین افتاده و بین نوزاد و دهانۀ رحم گیر کند. این حالت موجب بند آمدن خون از جفت به جنین می شود. جنین ممکن است در معرض خطر قرار گرفته و حتی بمیرد.


پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنینپیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین

پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین یکی از نگرانی‌های والدین در طول دوران بارداری پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین می‌باشد . باورهای اشتباهی در این زمینه بین مردم رایج است که می‌تواند زمینه‌ساز استرس در مادر باردار گردد . پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین


نگرانی درباره سلامت جنیننگرانی درباره سلامت جنین

نگرانی درباره سلامت جنین همان گونه که با واقعیت بارداری دست و پنجه نرم می کنید ممکن است متوجه شوید فکرتان مشغول هر چیز کوچکی است که شاید انجام داده اید و میتواند برای جنینتان مضر باشد: نگرانی درباره سلامت جنین


رشد جنین – قسمت اولرشد جنین – قسمت اول

رشد جنین – قسمت اول در طی عمل لقاح ، تخمک و اسپرم با یکدیگر ادغام می گردند تا یک سلول را با چهل و شش کروموزوم بسازند . این سلول اولیه در نتیجه رشد تقسیم و تمایز سلولی ، نوزاد و جفت را شکل خواهد داد. بعد از لقاح با تقسیم سلولی سریع یک کره تو خالی به نام بلاستوسیت ساخته میشود. رشد جنین – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران