کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

1
مسمومیت حاملگی (پراکلامپسی)
مسمومیت حاملگی (پراکلامپسی) کودک آنلاین: مسمومیت حاملگی یک اختلال در بارداری است که علت آن هنوز شناخته شده نیست. نشانه های این اختلال فشار خون بالا، وجود پروتئین در ادرار و ورم در هفته چهارم بارداری است. مسمومیت حاملگی (پراکلامپسی)

مسمومیت حاملگی (پراکلامپسی)
کودک آنلاین: مسمومیت حاملگی یک اختلال در بارداری است که علت آن هنوز شناخته شده نیست. نشانه های این اختلال فشار خون بالا، وجود پروتئین در ادرار و ورم در هفته چهارم بارداری است.
این مشکل بیش از شش یا هفت درصد بارداری ها را در بر می گیرد و می تواند به طور جدی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار دهد. به همین دلیل فشار خون، میزان پروتئین در ادرار در طول معاینات پزشکی قبل از زایمان کنترل می شود تا این مشکل هرچه زودتر کشف گردد.
وقتی که فشار خون به بیش از 140 به روی 85 رسید و یا میزان پروتئین موجود در ادرار دو برابر یا بیشتر شد، مادر مشکوک به مسمومیت بارداری است.
تجمع مایع (ادم) در پوست یک زن باردار مخصوصاً در دست ها و پاها و صورت می تواند نشانۀ مسمومیت حاملگی باشد. البته ورم، مخصوصاً در ران ها، در دوران بارداری یک امر عادی است اما اضافه وزن ناگهانی و گسترش ورم می تواند نشانۀ بیماری پراکلامپسی باشد.
مسمومیت حاملگی می تواند باعث بروز عوارضی همچون درد بالای شکم، تهوع و استفراغ، پایین نیامدن فشار خون، یا وجود پروتئین در ادرار باشد. چنین علایمی کمتر رخ می دهد و آزمایش های معمولی برای کلیه ها و خون به عمل می آید.
تاثیرات مسمومیت بارداری بر جنین شامل اختلال رشد درون رحمی، زایمان زودهنگام و زودرس، کاهش پلاکت های خون و جدا شدن ناگهانی جفت و خطرات متوجه مادر: تشنج، خونریزی در مغز و آسیب اعصاب، از دست دادن دید، خونریزی در کلیه ها، کبد و نهایتاً مرگ است.
تشنج از نشانه های واضح مسمومیت حاملگی است. با اینکه بیشتر عوارض مسمومیت حاملگی قابل کنترل می باشد اما هنوز مراقبت و درمان واقعی برای پراکلامپسی تا پایان حاملگی و زایمان وجود ندارد.
مدارکی وجود دارد که نشان می دهد با کنترل دارویی و استفاده از آسپرین با دوز پایین در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری می توان خطر مسمومیت بارداری و تولد نوزاد با وزن بسیار کم را کاهش داد.
ممکن است که درمان با آسپرین در آینده جایگاه مطمئن تری در مراقبت های پزشکی پیدا کند. استفاده از کلسیم هم می تواند تاثیر مشابهی در جلوگیری از مسمومیت بارداری داشته باشد.وقتی مادر دچار تشنج می شود حتی پس از زایمان هم به مدت 72 ساعت کنترل می شود. در موارد نادر و خاص تشنج بعد از زایمان بدون هیچ نشانه ای از مسمومیت بارداری ایجاد می شود.
اگر تشنج اتفاق افتاد و یا به نظر رسید می خواهد رخ دهد درمان اصولی تزریق وریدی سولفات منیزیم است. سردرد، گیجی، افزایش فشار خون، درد شکم، تهوع و استفراغ می تواند از علائم تشنج باشند.
علی رغم همۀ تحقیقات هنوز علت واقعی مسمومیت بارداری شناخته شده نیست اما به نظر می رسد مربوط به رگ های خونی درون رحم باشد که در برگشت خون مانع رسیدن خون مورد نیاز به جفت و جنین می شود.
در حدود 20 درصد زنان دلیل پراکلامپسی را غیر عادی بودن رگ های خونی ناشی از ناراحتی کلیه ای است که از قبل وجود داشته است، اما بعد از بارداری بیشتر بروز کرده و خود را با فشار خون بالا نشان داده است.
به هر حال در اکثریت زنان مبتلا به پره اکلامپسی تغییرات ایجاد شده در کلیه ها به دنبال تغییرات رگ های خونی رحم می باشد. در هر دو نوع، میزان خون زنان باردار کاهش یافته و رگ ها کاملاً فشرده و منقبض می گردد و به همین دلیل فشار خون بالا می رود.
اگر زنی از قبل دچار ناراحتی کلیه باشد، مسمومیت حاملگی اولین و مهمترین خطر در هنگام بارداری برای اوست. زنانی که بیشتر دچار این عارضه می شوند دارای سنین 13 تا 18 سال و یا بالای سی و پنج سال هستند که دچار سوء تغذیه اند و یا در خویشاوندانشان سابقه مسمومیت حاملگی وجود داشته است.
زنانی که فشار خون بالا دارند نیز بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. زنان مبتلا به ناراحتی کلیه و دیابت و کسانی که برای کنترل بارداری از قرص های ضد بارداری برای مقابله با اسپرم استفاده می کنند از کاندیدهای دیگر مسمومیت بارداری اند.
زنی که در طول اولین بارداری خود دچار مسمومیت بارداری نشده است بعید خواهد بود که در بارداری بعدی دچار این عارضه شود مگر اینکه بچه پدر دیگری داشته باشد زیرا مردها نیز در بروز این اختلال سهیم هستند.
از عوامل مستعد کننده این بیماری می توان به جنین های چندتایی (دو قلو یا بیشتر)، دیابت و جنین هایی که سلول های قرمز خونشان توسط آنتی بادی مادر تخریب شده است اشاره کرد.

منبع: راهنمای جامع برای 9 ماه انتظار
مسمومیت حاملگی (پراکلامپسی)
مسمومیت حاملگیمسمومیت حاملگی

مسمومیت حاملگی مسمومیت‌ حاملگی‌ عبارت‌ است‌ از یك‌ اختلال‌ خطرناك‌ در فشار خون، كاركرد كلیه‌ و دستگاه‌ عصبی‌ مركزی‌ كه‌ ممكن‌ است‌ از هفته‌ بیستم بارداری‌ تا روز هفتم پس‌ از زایمان‌ رخ‌ دهد.


فشار خون بارداری پره اکلامپسی بارداریفشار خون بارداری پره اکلامپسی بارداری

فشار خون بارداری پره اکلامپسی بارداری فشارخون وابسته به بارداری و پره اکلامپسی ، یکی از مشکلات شایع بارداری است و در کنار خونریزی و عفونت یکی از عوامل اصلی مرگ‌ومیر مادران باردار را تشکیل می‌دهد. بین 5 تا 8 درصد زنان باردار دچار فشارخون و پره اکلامپسی می‌گردند. مادران مبتلا به پره اکلامپسی در معرض خطر بیشتری از نظر عوارض مادری و جنینی هستند به همین دلیل باید تحت مراقبت‌های ویژه بارداری قرار گیرند. فشار خون بارداری و پره اکلامپسی بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران