کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

1
عوامل ایجاد سوزش معده در دوران بارداری و درمان آن
عوامل ایجاد سوزش معده در دوران بارداری و درمان آن یک بشقاب چیپس پنیری با فلفل تند هرگز شما را قبل از بارداری اذیت نمی کند. شعار شما همیشه این بوده است (( هر چه پر ادویه تر بهتر)).اما اکنون از سوزش معده رنج می برید. بیش از پنجاه درصد از تمامی خانم ها در سه ماهه دوم و سوم بارداری بعد از خوردن غذا یا هنگام خواب دچار سوزش معده میشوند. عوامل ایجاد سوزش معده در دوران بارداری و درمان آن

عوامل ایجاد سوزش معده در دوران بارداری و درمان آن
یک بشقاب چیپس پنیری با فلفل تند هرگز شما را قبل از بارداری اذیت نمی کند. شعار شما همیشه این بوده است (( هر چه پر ادویه تر بهتر)).اما اکنون از سوزش معده رنج می برید. بیش از پنجاه درصد از تمامی خانم ها در سه ماهه دوم و سوم بارداری بعد از خوردن غذا یا هنگام خواب دچار سوزش معده میشوند.
این احساس میتواند از حالتی آزاردهنده تا حالتی دردآور باشد. این حالت همچنین اسید سوء هاضمه یا برگشت غذا نامیده میشود.
سوزش معده باعث احساس سوزش در پشت استخوان سینه و گاهی طعم ترشی یا تلخی در دهان میشود. چرا الان دچار سوزش معده میشوید؟
زیرا هورمون های بارداری فرایند گوارش شما را کند میکنند تا به جنین کمک کنند که آب و مواد غذایی اضافی را از بدن شما دریافت کند.
غذا بسیار آهسته از میان روده های شما عبور میکند و تخلیه شکمتان به تاخیر می افتد. پروژسترون یکی از هورمون های بارداری است که موجب میشود عضله بین شکم و مری استراحت کنند.
در کل همه این تغییرات فرصت بیشتری به اسیدهای شکمی می دهند تا برانگیخته شوند و به سمت بالا حرکت کرده و شما را دچار سوزش معده کنند.
سوزش معده هیچ آسیبی به قلب شما نمی رساند. آن بعد از زایمان هنگامی که شکم فضای بیشتری در حفره شکمی دارد برطرف میشود.
برای کاهش سوزش معده سعی کنید این روش ها را به کار بگیرید :
به جای خوردن سه وعده غذای پرحجم ، وعده غذایی خود را به بخش های کوچک تری در طی روز تقسیم کنید. مثلا 6 وعده کم حجم.
از غذاخوردن 4 ساعت قبل از هنگام خواب پرهیز کنید.وقتی مواد غذایی اسیدی مانند پرتقال ، گوجه فرنگی یا گریپ فروت میخورید سعی کنید به همراه آن مواد غذایی غیراسیدی بخورید تا عواقب بعد از آن را کاهش دهید.
مثلا گوجه فرنگی را به جای اینکه در سالاد استفاده کنید با ساندویچ بخورید و زمانی که حبوبات مصرف کرده اید آب پرتقال ننوشید.
در برخی خانم ها غذاهای ادویه دار ، غذاهای چرب ، قهوه ، نوشیدنی های کربنات دار ، غذاهای اسیدی و شکلات ، سوزش معده را تشدید میکند.
برخی دیگر میتوانند این مواد غذایی را بدون هیچ مشکلی مصرف کنند اما مواد غذایی دیگری آنها را اذیت میکند. به آنچه موجب سوزش معده شما میشود توجه کنید و از آنها بپرهیزید.
به همراه غذا آب زیاد ننوشید زیرا نوشیدن مایعات موجب میشود هنگام نوشیدن هوای زیادی ببلعید . بلعیدن هوا سوزش معده را تشدید میکند. اگر احساس تشنگی میکنید جرعه های کوچک را بین لقمه های غذا بنوشید.
از نوشیدنی های حاوی کافئین پرهیز کنید زیرا آنها موجب استراحت  عضله بالای شکمی که جلوی اسیدها را می گیرند میشوند.
بعد از صرف غذا برای افزایش ترشح بزاق دهان ، آدامس بجوید. این امر ناراحتی شما را کاهش می دهد. چرا؟ زیرا بزاق دهان به خنثی شدن اسید در مری کمک میکند.
بعد از خوردن دراز نکشید یا خم نشوید.
با چند بالش اضافه بخوابید . بنابراین در شب بیشتر در حالت ایستاده هستید.
در کل ضداسیدهای معمولی میتواند اسید معده شما را بی خطر کاهش دهد. بیشتر داروهای ضداسیدی بدون نسخه ترکیباتی ندارند که قابل جذب باشند بنابراین برای جنین شما ضرری ندارند. قبل از خوردن داروهایی نظیر سایمیتیدین و راینیتیدین با پزشک خود مشورت کنید.
منبع : کتاب بارداری هفته به هفته
عوامل ایجاد سوزش معده در دوران بارداری و درمان آن
سوزش سر دل رفلاکس معده در بارداریسوزش سر دل رفلاکس معده در بارداری

سوزش سر دل رفلاکس معده در بارداری : سوزش سر دل (رفلاکس معده) یا سوزش معده مشکلات رایج میان خانم‌های باردار است که بیشتر در سه ماه پایانی بارداری رخ می‌دهد. سوزش سر دل رفلاکس معده در بارداری


یبوست   باردارییبوست بارداری

یبوست بارداری یبوست یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است. ترشح هورمون پروژسترون باعث اتساع عضله‌های صاف روده می‌شود و حرکت روده بزرگ کم می‌شود و درنتیجه مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد تا روده مواد غذایی را دفع کند. یبوست بارداری


آزمایشات و معاینات بارداری – قسمت اولآزمایشات و معاینات بارداری – قسمت اول

آزمایشات و معاینات بارداری – قسمت اول میتوان هورمون بارداری را سه روز پس از لقاح در خون و یک هفته بعد از قطع اولین دوره ی پریود در ادرار شناسایی کرد. این هورمون HCG نام دارد و به وسیله ی جفت ترشح می گردد – این هورمون در مراحل ابتدایی رشد توسط تروفوبلاست ساخته میشود. آزمایشات و معاینات بارداری – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران