کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
مقدار پروژسترون در بارداری
مقدار پروژسترون : پروژسترون یکی از مهم ترین هورمون هایی است که نقشی مهم در بارداری در بدن ایفا می‌کند. این هورمون را هورمون بارداری می نامند. پروژسترون هورمون زنانه است.

مقدار پروژسترون دربارداری
در حالی که بارداری همراه با شادی و نشاط است مشکلات و نگرانی هایی نیز به همراه دارد. در بارداری سعی می‌کنید بهترین ها را برای فرزند خود انجام دهید اما سردرگم و نگران هستید. یکی از نگرانی ها در هنگام مصرف قرص پروژسترون است. همان طور که می دانید پروژسترون نقشی مهم در بارداری ایفا می‌کند.
پروژسترون یکی از مهم ترین هورمون هایی است که نقشی مهم در بارداری در بدن ایفا می‌کند. این هورمون را هورمون بارداری می نامند. پروژسترون هورمون زنانه است. هنگامی که تخمک گذاری انجام می‌‌شود تخمدان تخمک های بالغ آزاد می‌کند. همزمان تخمدان پروژسترون را تولید می‌کند.
هورمون پروژسترون به آمادگی پوشش رحم (اندومتریوم) کمک می‌کند. این هومون رحم را آماده می‌کند تا تخمک را پس از بارور شدن بعد از تماس با اسپرم دریافت کند. اگر تخمک بارور شود مقدار پروژسترون کاهش می یابد و پریودی شروع می‌‌شود.
هنگامی که باردار هستید مقدار پروژسترون در بدن ده برابر مقدار آن در حالت عادی و غیر بارداری است. در ادامه نکاتی برای محاسبه و بررسی مقدار پروژسترون ذکر شده است:
- مقدار پروژسترون از روزی به روز دیگر و از ساعتی به ساعت دیگر به سرعت تغییر می‌کند.
- گاهی اوقات نتایج آزمایشات یکسان پروژسترون در زمان یکسان در دو آزمایشگاه متفاوت نتیجه های متفاوتی ارائه می‌کند.
- پس از صرف غذا مقدار پروژسترون پنجاه درصد کمتر از پیش از صرف غذا است. بنابراین همیشه باید آزمایش خون صبح پیش از خوردن صبحانه انجام شود.
- هنگامی که باردار هستید مقدار پروژسترون حداقل باید بین ده تا دوازده نانوگرم به ازای هر میلی لیتر باشد. این نتیجه نشان می‌دهد فرایند بارداری شما به خوبی پیش می رود. مقدار مناسب هورمون پروژسترون در بارداری باید بین شانزده تا هجده نانوگرم به ازای هر میلی لیتر باشد.
- اگر بارداری خارج از رحم باشد مقدار پروژسترون در مقایسه با بارداری داخل رحم بسیار کمتر است.
- در واقع هنوز مقدار استانداردی برای هورمون پروژسترون در حالت طبیعی که تخمک گذاری دارید یا حالت بارداری وجود ندارد. مقدار پروژسترون در بارداری به‌مرحله بارداری (سن بارداری) بستگی دارد. سن بارداری از روز اول آخرین پریودی در نظر گرفته می‌‌شود.
•    عوارض جانبی کاهش مقدار پروژسترون دربارداری
اگر مقدار پروژسترون از مقادیر گفته شده پایین تر باشد نشانه یکی از مشکلات زیر است:
ممکن‌است بارداری به تولد ختم نشود.
ممکن‌است زایمان زودرس اتفاق بیفتد.
تا اینجا اهمیت مقدار پروژسترون در بارداری را متوجه شدید. بنابراین بسیار مهم است مقدار آن را با پزشک بررسی کنید و نکات لازم برای حفظ مقدار مناسب پروژسترون را بدانید.
•    عوارض جانبی افزایش پروژسترون‌در بارداری
گرفتگی بینی و تغییر حالت روحی
- کارشناسان معتقدند افزایش پروژسترون باعث تغییر حالت روحی و افسردگی می‌‌شود.
- مقدار ناپایدار هورمون باعث گرفتگی بینی می‌‌شود.
- پروژسترون باعث شل شدن عضلات و ماهیچه ها می‌‌شود؛ شل شدن عضلات بینی باعث گرفتگی بینی می‌‌شود.
سردرد و یبوست
- افزایش پروژسترون باعث یبوست و سردرد در بارداری می‌‌شود.
- از آنجایی که مکمل پروژسترون باعث شل شدن عضلات روده می‌‌شود، حرکت موادغذایی در روده کند می‌‌شود.
- افزایش پروژسترون باعث شل شدن رگ های خونی می‌‌شود بنابراین جریان خون در مغز افزایش می یابد و باعث سردرد شدید و میگرن می‌‌شود.
حساس شدن سینه ها و خستگی بدن
- افزایش پروژسترون باعث خستگی و خواب زیاد می‌‌شود.
- سیستم عصبی مرکزی تحت تاثیر قرار می گیرد و باعث حساس شدن بدن می‌‌شود.
- مطالعات نشان می‌دهد مکمل های پروژسترون باعث تغییر سینه مانند حساس شدن سینه ها می‌‌شود.
- پس از مشاهده علائم گفته شده با پزشک خود صحبت کنید.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد

لکه بینی در ابتدای بارداریلکه بینی در ابتدای بارداری

لکه بینی اوایل بارداری : لکه بینی اوایل بارداری ممکنه به دلیل لکه بینی لانه گزینی باشد که فرایندی رایج است که به خاطر چسبیدن نطفه به لایه داخلی رحم خانم اتفاق می‌افتد. اغلب این خونریزی بین روز ششم و دوازدهم بعد از تشکیل نطفه یا بین روز دوم و هفتم پیش از پریودی اتفاق می‌افتد.


مشکلات خاص سه ماهه سوم بارداریمشکلات خاص سه ماهه سوم بارداری

سه ماهه سوم بارداری بچه هنگامی به‌اصطلاح در وضعیت بریچ یا ته قرار می‌گیرد که سرین یا پاهای او پایین، در نزدیک‌ترین حد به‌دهانۀ رحم باشد. با ادامۀ بارداری خطر قرار گرفتن بچه در وضعیت ته کاهش می‌یابد


بررسی داروهای مصرفی در دوران بارداریبررسی داروهای مصرفی در دوران بارداری

دوران بارداری مصرف بسیاری از داروها – هم بدون نسخه هم با نسخه – در بارداری بی‌خطر است. ولی تعدادی از داروها می‌تواند در رشد جنین مشکلاتی به‌وجود بیاورد. بنابراین پزشک خود را از تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، مطلع کنید.


آزمایشات و معاینات بارداری –قسمت چهارمآزمایشات و معاینات بارداری –قسمت چهارم

آزمایشات و معاینات بارداری –قسمت چهارم همانطور که می دانید ، امروزه ایدز یکی از معضلات عمده سلامت افراد بشر محسوب می گردد . این بیماری جزو 5 بیماری اصلی منجر به مرگ در زنان باردار و اطفال زیر پنج سال شناخته شده است. آزمایشات و معاینات بارداری –قسمت چهارم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران