کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

5
پارگی زودهنگام کیسه آب
پارگی زودهنگام کیسه آب کودک آنلاین: هنگام درد زایمان، کیسۀ آب ضعیف و پاره می‌شود و با تولد نوزاد مایع آمنیوتیکی از بدن خارج می‌شود. این مایع جنین شما را در برابر عفونت‌ها و صدمه رسیدن به‌خوبی در درون رحم محافظت می‌کند. اگر قبل از حرکت‌های زایمان، کیسۀ آب پاره شود، پارگی زودهنگام کیسه آب نامیده می‌شود. پارگی زودهنگام کیسه آب

پارگی زودهنگام کیسه آب
کودک آنلاین: هنگام درد زایمان، کیسۀ آب ضعیف و پاره می‌شود و با تولد نوزاد مایع آمنیوتیکی از بدن خارج می‌شود. این مایع جنین شما را در برابر عفونت‌ها و صدمه رسیدن به‌خوبی در درون رحم محافظت می‌کند. اگر قبل از حرکت‌های زایمان، کیسۀ آب پاره شود، پارگی زودهنگام کیسه آب نامیده می‌شود.
پارگی زودهنگام کیسه آب بسیار شایع است و در هر 10 خانم باردار یک نفر دچار آن می‌شود. حدود 90 درصد از خانم‌هایی که کیسه آبشان زودتر از موعد زایمان پاره می‌شود، در طی 24 ساعت زایمان می‌کنند و 50 درصد از زنان دارای زایمان زودهنگام، همان لحظه زایمان می‌کنند.
مهم نیست که چند ماهه هستید، خطر عفونت شما و نوزادتان با سپری شدن زمان بین پاره شدن کیسه آب و به دنیا آمدن نوزاد افزایش می‌یابد.
چه باید کرد
اگر تردید دارید که کیسه آبتان پاره شده است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. احتمال دارد پزشک شما را معاینه کند که ببیند این تراوش مایع واژنی از کیسه آمنیوتیکی، تراوش ادرار یا در مواردی ترشح واژنی است. اگر کیسه آب پاره شود قطعاً رویداد بعدی با تکامل جنین و اینکه آیا عفونت وجود دارد تعیین می‌شود.
بعد از 36 هفتگی
اگر شما 36 هفته بارداری را سپری کرده‌اید، پزشکتان حداقل 6 تا 12 ساعت صبر می‌کند تا ببینید زایمان می‌کنید یا نه. برخی پزشکان زمان طولانی‌تری صبر می‌کنند.
اگر جنینتان حرکت می‌کند و هیچ نشانه‌ای از عفونت وجود ندارد پزشک ممکن است اجازه دهد در منزل بمانید یا از شما بخواهد به بیمارستان بروید. اگر فعالیت‌های زایمانی نداشته باشید شاید با دارو زایمان را تحریک کنند تا احتمال عفونت در شما و نوزادتان کاهش یابد.

بین 32 تا 36 هفتگی
پزشک مایع آمنیوتیکی شما را آزمایش می‌کند تا ببیند آیا ریه‌های جنین به‌قدر کافی رشد کرده تا بتواند خودش تنفس کند. اگر چنین باشد، پزشک ممکن است زایمان شما را تحریک کند.
اگر ریه‌ها به حد کافی تکامل نیافته باشند شاید سعی کند با استراحت مطلق زایمان را به تأخیر بیندازد.
اگر نشانه‌های عفونت مانند تب، التهاب رحم در شما دیده شود پزشک زایمان شما را تحریک می‌کند و ممکن است برای عملکرد بهتر ریه‌های نوزاد به شما آستروئید بدهد.
در بسیاری از موارد، نوزادانی که بعد از 32 هفتگی متولد می‌شوند مشکلات درازمدت اندکی دارند.
قبل از 32 هفتگی
قطعاً پزشک سعی می‌کند زایمان شما را به تأخیر بیندازد مگر تحریک زایمان، عفونت یا سقط وجود داشته باشد. احتمالاً به شما توصیه می‌کند در بیمارستان بستری شوید تا از خدمات پیش از زایمان استفاده کنید.
برای جلوگیری از عفونت به شما آنتی‌بیوتیک داده می‌شود و برای به تأخیر انداختن پارگی کیسۀ آب تا زمان زایمان دارو داده می‌شود و آستروئید برای بهبود رشد ریه‌های جنین داده می‌شود.
عوامل خطرآفرین پارگی زودهنگام کیسۀ آب:
•    آمنیوسنتز
•    جراحی دهانه رحم در دوران بارداری
•    سیگار کشیدن
•    ناهنجاری‌های خاص مادرزادی
•    عفونت‌ها
•    جراحت مادران
•    چندقلو باردار بودن
•    پارگی قبلی زودهنگام کیسه آب
•    زایمان قبلی زودهنگام
•    خونریزی واژنی در طی سه‌ماهه دوم
•    ناتوانی دهانه رحم
منبع: کامل‌ترین راهنمای بارداری هفته‌به‌هفته
پارگی زودهنگام کیسه آب
پارگی یا سوراخ شدن  کیسه آب جنینپارگی یا سوراخ شدن کیسه آب جنین

پارگی یا سوراخ شدن کیسه آب جنین : منظور از کیسه آب جنینی کیسه‌ای است که در اولین هفته‌ای که جنین داخل رحم تشکیل می شود به دور او شکل می‌گیرد که محتوای این کیسه مایعی بنام آمنیوتیک است که برای ادامه حیات و به خصوص تکامل ریه جنین لازم و ضروری است. پارگی یا سوراخ شدن کیسه آب جنین


 کم شدن مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین ) کم شدن مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین )

کم شدن مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین ) : در14 هفته ابتدایی بارداری مایع آمنیوتیک به تدریج از سیستم گردش خون وارد کیسه آب جنین می‌گردد .در ابتدای سه ماهه دوم بارداری جنین شروع به بلعیدن مایع آمنیوتیک می‌نماید و آن‌ها را توسط مجاری ادراری‌اش دفع می‌کند .و دوباره این روال ادامه دارد . جنین مایع را می‌بلعد و سپس ادرار می‌کند .در نتیجه جنین نقش مهمی در میزان نگه‌داشتن مایع کیسه آب عهده دارد. کم شدن مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین )


زیاد بودن مایع آمنیوتیک  ( آب دور جنین ) زیاد بودن مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین )

مایع آمنیوتیک ( آب دور جنین ) مایعی است که اطراف جنین را در کیسه آب در بر گرفته است . و وظایف مهمی را در طول دوره بارداری بر عهده دارد : مایع دور جنین باعث میشود که ضربات آسیبی به جنین درون رحم و بند ناف وارد نکنند . زیاد بودن و افزایش مایع آمنیوتیک (آب دور جنین ) چگونه تشخیص داده میشود ؟بزرگتر شدن رحم و شکم بیشتر از حد معمول


پارگی زودرس غشاء آمنیوتیکپارگی زودرس غشاء آمنیوتیک

پارگی زودرس غشاء آمنیوتیک کودک آنلاین: پارگی زودرس غشاء آمنیوتیک همراه با ترشح مایع از واژن معمولاً در اوایل بارداری رخ می دهد و دلیل آن به خوبی مشخص نشده است. سیگار کشیدن و عفونت در بروز این مشکل نقش دارند. پارگی زودرس غشاء آمنیوتیک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران