کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
دوران بارداری در زمان بیماری - بخش دوم
ویروس مختل کنندۀ دستگاه ایمنی انسان (HIV) در طی چند سال گذشته، مطالعات نشان داده است که برخی از داروهایی که برای درمان عفونت اچ ای وی به‌کار برده شده، می‌تواند در حد چشمگیری احتمال انتقال ویروس را از مادر به‌فرزند او کاهش دهد.

دوران بارداری در زمانِ بیماری - بخشِ دوم
•    ویروس مختل کنندۀ دستگاه ایمنی انسان (HIV)
در طی چند سال گذشته، مطالعات نشان داده است که برخی از داروهایی که برای درمان عفونت اچ ای وی به‌کار برده شده، می‌تواند در حد چشمگیری احتمال انتقال ویروس را از مادر به‌فرزند او کاهش دهد.
به‌همین دلیل، دکترها به‌انجام آزمایش اچ ای وی در اوایل دوران بارداری توصیه می‌کنند و چنانچه خانمی اچ ای وی مثبت باشد، این داروها را در دوران بارداری و همچنین در طول درد دریافت می‌کند.
به‌منظور کاهش ابتلای بچه به‌اچ ای وی، از انجام هر فرآیند تهاجمی‌ای که بتواند موجب خونریزی شود، از جمله آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونیک، تا زمانی که جداً لازم نباشد خودداری کنید.
درصورتی‌که دکتر شما این مراحل را انجام دهد، اکثر دکترها توصیه می‌کنند مادر بلافاصله قبل از اقدام، داروهای ضد ویروسی داخل وریدی دریافت کند تا احتمال آلوده شدن جنین به‌حداقل برسد.
درصورت ابتلا به‌ویروس اچ ای وی از شیردادن خودداری کنید، زیرا ممکن‌است ویروس را به‌نوزاد انتقال دهید. هر توع روشی که برای جلوگیری از بارداری انتخاب می‌کنید، استفاده از کاندوم، علاوه بر آن، جداً ضروری است.
•    پاروویروس (بیماری پنجم)
پاروویروس یک عفونت شایع دوران خردسالی است که با تب و ویژگی دانۀ پوستی (گونۀ سرخ) ظاهر می‌شود. عفونت در بزرگسالان میتواند با علایم آنفولانزا مانند بروز کند: تب، درد، گلودرد، آبریزش بینی و درد مفصل و یا ممکن‌است اصلاً بدون هیچ علایمی بروز کند.
اگر نسبت به‌پاروویروس مصون نباشید یا ندانید هستید یا نه و در تماس با فردی مبتلا قرار گرفته باشید، به‌پزشک خود اطلاع بدهید تا بتوانید آزمایش دهید. زنان بارداری که ساعات زیادی را با کودکان دبستانی می‌گذرانند (مثل معلم‌ها یا کارکنان مهد)، می‌توانند قبل از بارداری یا در اوایل سه ماهۀ اول بارداری به‌طور عادی مورد آزمایش قرار گیرند.
حتی اگر به‌این بیماری مبتلا شوید، احتمال سالم به‌دنیا آمدن فرزند شما بسیار زیاد است. هیچ دلیلی نشان نمی‌دهد پاروویروس موجب نقایص مادرزادی شده باشد. با این حال، در مواردی نادر، میتواند خطر سقط جنین را در اوایل دوران بارداری یا بروز کم‌خونی در جنین افزایش دهد.
به‌همین دلیل ممکن‌است پزشک شما به‌انجام سونوگرافی‌های منظم به‌منظور بررسی نشانه‌هایی از کم‌خونی جنینی توصیه کند. در صورت بروز کم خونی، دکترها می‌توانند در حالیکه بچه هنوز داخل رحم شما است، تعویض خون انجام دهند یا درصورتی‌که در اواخر بارداری باشید، پیشنهاد به‌دنیا آوردن بچه کنند.•    عفونت‌های مهبلی
باکتری و سایر ارگانیسم‌ها، با فرصتی جزئی، فوراً در مهبل لانه می‌کند، جایی‌که شرایط آن گرم و مرطوب است. بهترین حالت برای رشد و تکثیر آنهاست. یک زن میتواند در هر زمانی، حتی در دوران بارداری به‌یک عفونت مبتلا شود.
- واژینوز با کتریال
واژینوز با کتریال (BV) یک عفونت شایع مهبلی است. علایم آن شامل ترشح زرد مایل به‌سفید و بودار است که بعد از مقاربت جنسی شدیدتر می‌شود. تحقیقات واژینوز با کتریال را با خطر نسبتاً بیشتری برای زایمان زودرس مرتبط کرده است، که به‌همین دلیل برخی از پزشکان برای آگاهی از احتمال بروز زایمان زودرس، بیماران خود را از نظر واژینوز با کتریال بررسی می‌کنند. درمان شامل آنتی بیوتیک‌های خوراکی یا پمادهای آنتی‌بیوتیک مهبلی است.
- کلامیدیا
کلامیدیا یکی از شایع‌ترین بیماریهای آمیزشی مسری است. این بیماران اغلب بی‌هیچ علایمی بروز می‌کند. برخی پزشکان به‌طور عادی برای کنترل کلامیدیا همزمان با انجام تست پاپ اسمیر، یک کشت از دهانۀ رحم هم می‌دهند.
درصورتی که کشت شما مثبت باشد، دکتر برای درمان عفونت دارویی تجویز خواهد کرد. کلامیدیا میتواند در طول زایمان طبیعی به‌نوزاد شما منتقل شود، که احتمال ابتلای نوزاد به‌التهاب ملتحمه چشمی، یا با احتمال کمتری، ذات‌الریه افزایش خواهد یافت.
- عفونت‌های قارچی
عفونت‌های قارچی‌در دوران بارداری بسیار شایع است. مقدار زیاد استروژنی که در جریان خون در دوران بارداری در گردش است، به‌رشد قارچ در مهبل کمک می‌کند. علایم عفونت، خارش مهبلی و ترشح غلیظ زرد مایل به‌سفید است.
با وجود این، بسیاری از خانم‌ها بدون هیچ‌گونه علایمی مبتلا به‌عفونتهایی می‌شوند. اغلب تنها درمان مورد لزوم، یک دورۀ کوتاه مدت مصرف شیاف یا پمادهای مهبلی است. برای عفونتهای سمج، دکتر شما میتواند داروهای خوراکی تجویز کند. عفونت‌های قارچی معمولاً برای جنین یا نوزاد مشکلی ایجاد نمی‌کند.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
دوران بارداری در زمان بیماری - بخش اولدوران بارداری در زمان بیماری - بخش اول

آلرژی‌های فصلی و تب یونجه مردم عموماً برای درمان آلرژی‌های فصلی آنتی‌هیستامین مصرف می‌کنند. داروهای قدیمی‌تر، نسل اول مانند کلرفتیرامین، برای مدتی طولانی عرضه می‌شد و اکثر متخصصان زنان با آنها در دوران بارداری راحت بودند.


کنترل کم کاری تیروئید در بارداریکنترل کم کاری تیروئید در بارداری

کم کاری تیروئید مادرانی که قبل از بارداری به کم کاری تیروئید مبتلا بوده اند و یا در حین بارداری دچار کم کاری تیروئید شده اند، باید دقت کنند که هر شش هفته یک بار، آزمایش تیروئید بدهند تا مطمئن شوند مقادیر هورمون های تیروئید در بدن آنها در حد طبیعی است کم کاری تیروئید


مشکلات خاص سه ماهه اول بارداریمشکلات خاص سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری اکثریت بارداریها روند طبیعی دارد. ولی در حدود یک از هر 5 بارداری در اوایل، به‌سقط ختم می‌شود، که اغلب حتی زمانی است که زن متوجه بارداری خود شود


آزمایشهای دوران بارداریآزمایشهای دوران بارداری

آزمایشهای دوران بارداری اگر سه ماهه اول بارداری خود را بدون مشکل پشت سر گذاشته‌اید، به احتمال زیاد بقیه دوران حاملگی را نیز بدون مشکل سپری خواهید کرد. اما وقتی صحبت از بارداری به میان می‌آید، نمی‌توان اوضاع را به بخت و اقبال واگذار کرد. آزمایشهای دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران