کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
آزمایش PH خون جنین
آزمایش PH خون جنین کودک آنلاین: یک روش مهم برای تعیین سلامت جنین تعیین میزان اکسیژن در خون وی می باشد؛ همان خونی که توسط جفت در اختیار جنین قرار می گیرد. آزمایش PH خون جنین

آزمایش PH خون جنین
کودک آنلاین: یک روش مهم برای تعیین سلامت جنین تعیین میزان اکسیژن در خون وی می باشد؛ همان خونی که توسط جفت در اختیار جنین قرار می گیرد.
از آنجایی که میزان ضربان قلب جنین مقدار تغذیه اکسیژن قلب را نشان می دهد روش اندازه گیری آن روش مناسبی جهت تعیین میزان اکسیژن خون می باشد گرچه به طور غیرمستقیم صورت می گیرد. می توان در همین راستا از اندازه گیری میزان خود اکسیژن به روش مستقیم نیز استفاده کرد.
این اقدام معمولاً همزمان با کنترل درونی جنین صورت می گیرد. در حال حاضر بهترین و قابل اطمینان ترین روش اندازه گیری اکسیژن جنین میزان اسیدی بودن خون، توسط اندازه گیری PH است.
جهت انجام این ازمایش یک آندوسکوپ از طریق پشت گردن رحم وارد شده و از طرف مخالف سر نوزاد فشرده می شود. پوست با یک پارچۀ سفید تمیز می گردد. بهتر است این پارچه آغشته به کلرید اتیل باشد. بلافاصله پس از انقباض رحم، یک یا دو برش ظریف بر روی پوست (تا عمق تعیین شده) ایجاد می شوند. خون فوراً در یک لولۀ شیشه ای بلند جمع آوری و بررسی می گردد.به طور کلی، PH یا بیشتر (به عبارتی آلکالین بیشتر به جای اسید) طبیعی در نظر گرفته می شود. 7.20 تا 7.24 خط مرزی و کمتر از 7.20 غیر طبیعی و نشان دهندۀ اکسیژن خیلی کم در خون می باشد.
به طور کلی نوزاد باید در چنین شرایطی فوراً به دنیا آورده شود گرچه این آزمایش همیشه قابل اطمینان نیست. به ندرت نتایج PH بالا می تواند همراه با هیپوکسی (کمبود اکسیژن) دیده شود و PH نشان دهنده خطر برای جنین است در این مواقع جمجمه نوزاد متورم شده و خون به خوبی در بدنش گردش ندارد. در این حالت خون مادر نیز بسیار اسیدی می باشد.
ممکن است PH خون به طور موقت و تحت تاثیر مسکن ها و داروهای بیهوشی و بی حسی که به مادر داده شده است و نیز زمانی که عفونتی وجود دارد، خون مادر دارای آلکالین می باشد و نوزاد آنومالی خاصی دارد، تغییر کند؛ بنابراین بهتر است نمونه گیری از خون به دفعات و در زمانی غیر از زمان انقباض تکرار گردد.
روی هم رفته اگر PH خون جنین طبیعی باشد به احتمال 80 درصد پس از تولد، کودک نمره آکار خوبی از خود نشان خواهد داد. از سوی دیگر اگر PH خیلی پایین باشد شانس اینکه پس از تولد نمرۀ آپکار پایین باشد 60 درصد است. بنابراین ازمایش اندازه گیری PH خون خیلی مفید است و دورتر و فراتر از آنچه تصور می رود کاربرد دارد.
در حال حاضر آزمایش PH برای کنترل نوزادان برای تشخیص نشانه های نقص جنین انجام می شود و در نتیجه توانایی تشخیص جنین در معرض خطر افزایش می دهد.
نمونه برداری از جمجمه نوزاد، زمانی که جنین مظنون به هموفیلی باشد یا زمانی که مادر بیماری مسری دارد که ممکن است به جنین انتقال داده شود نباید انجام شود.
منبع: راهنمای جامع برای 9 ماه انتظار
آزمایش PH خون جنین

میزان (L/S  ) در جنینمیزان (L/S ) در جنین

میزان (L/S ) در جنین کودک آنلاین: در اواخر بارداری طبیعی سلول های مشخصی در ریه جنین مواد شیمیایی غنی از چربی تولید می کنند که دیواره های داخل کیسه های هوا را می پوشاند. میزان (L/S ) در جنین


کاهش پلاکت خون جنینکاهش پلاکت خون جنین

کاهش پلاکت خون جنین کودک آنلاین: پلاکت ها سلول های خونی هستند (همراه با سلول های قرمز و سفید) که در ایجاد لخته شدن خون نقش مهمی دارند. جنینی که به اندازۀ کافی پلاکت ندارد در طول بارداری و زایمان در معرض خطر خونریزی در پوست یا هر جای دیگر قرار خواهد داشت.


گره خوردن بند ناف جنینگره خوردن بند ناف جنین

گره خوردن بند ناف جنین بند ناف شاهرگ حیاتی است که مانند سیم تلفن سفید و پیچ خورده است. آن 2 سرخرگ و 1 سیاهرگ دارد که مواد غذایی و اکسیژن را از بدن از طریق جفت به جنین می رساند. بند ناف با رشد جنین رشد میکند. گره خوردن بند ناف جنین


بیماری های مادر که روی جنین اثر داردبیماری های مادر که روی جنین اثر دارد

بیماری های مادر که روی جنین اثر دارد مادر باردار باید به طور مرتب و منظم زیر نظر متخصص زایمان باشد یا به طور مرتب در کلینیک های اختصاصی دوران بارداری حضور یابد تا پزشک از بیماری هایی که ممکن است در دوران بارداری مخاطراتی برای او و جنین به وجود آورد جلوگیری نماید و یا اگر به بیماری های معمولی مبتلا شده باشد درمان شود. بیماری های مادر که روی جنین اثر دارد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران