کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
کنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش دوم
دیابت بارداری اگر سابقۀ دیابت دارید، قبل‌از بارداری با دکتر خود در مورد آن مشورت کنید. اگر میزان قند خون را قبل‌از بارداری به‌خوبی کنترل کنید، احتمال بیشتری دارد که دوران بارداری‌تان بدون دردسر پیش برود.

کنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش دوم
•    دیابت
دیابت به‌عنوان یک مشکل در دوران بارداری به‌دو طریق مطرح می‌شود:
- قبل از باردار شدن به‌این بیماری مبتلا بوده‌اید.
- دچار وضعیتی شده‌اید که به‌آن دیابت دوران بارداری گفته می‌شود، که منحصر به دوران بارداری است و معمولاً بعد از بارداری از بین می‌رود.
دیابت قبل‌از بارداری
اگر سابقۀ دیابت دارید، قبل‌از بارداری با دکتر خود در مورد آن مشورت کنید. اگر میزان قند خون را قبل‌از بارداری به‌خوبی کنترل کنید، احتمال بیشتری دارد که دوران بارداری‌تان بدون دردسر پیش برود. خانم‌های مبتلا به دیابت بارداری بیشتر از حد متوسط در معرض خطر داشتن جنینی مبتلا به‌نقایص مادرزادی‌اند، ولی می‌توانید با کنترل شدید قند خون، این خطر را تا میزان عادی آن کاهش دهید.
برخی دکترها توصیه می‌کنند برای بررسی میزان کنترل قند خود در طی چند ماه گذشته، آزمایش خونی را که به‌آن هموگلوبین A1C گفته می‌شود، انجام دهید. همچنین دکتر شما می‌تواند برای اطمینان از سلامت قلب بچه پیشنهاد به‌انجام یک سونوگرافی خاص کند، که کاردیوگرام جنینی نام دارد.
در صورتی که برای کنترل قند خون خود از داروی خوراکی استفاده می‌کنید، ممکن‌است پزشک توصیه کند برای کنترل بهتر، انسولین تزریق کنید. برخی از خانم‌های مبتلا به‌دیابت، از مشکلات کلیوی رنج می‌برند، ولی احتمال تشدید این نوع مشکل در دوران بارداری وجود ندارد.
در صورتی که در رابطه با دیابت مشکلات چشمی دارید (آسیب دیدگی شبکیه ناشی از رشد بیش از حد سلولی)، از دکتر خود بخواهید شما را تحت نظر دقیق بگیرد و در دوران بارداری احتمالاً چشمانتان را درمان کند.اکثر زنان دیابتی بدون هیچ مشکلی دوران بارداری خود را سپری می‌کنند. با وجود این، ممکن است‌دکترتان به‌تنظیم مقدار انسولین شما نیاز داشته باشد. دکتر شما همچنین با انجام سونوگرافی‌های منظم، رشد بچه را دنبال کرده و مراقب است دچار فشار خون بالا نشوید. در سه ماهه سوم ، احتمالاً دکتر شما، با انجام آزمایش‌های خاص برای بررسی وضعیت سلامتی جنینی، جنین را تحت مراقبت دقیق قرار می‌دهد.
هنگام شروع درد زایمان، دکتر شما مراقب‌میزان قند خون شماست و ممکن است‌به شما انسولین تزریق کند. با کنترل مناسب قند خون و مراقبت دقیق از مادر و بچه، اکثر خانمهای دیابتی از دورنمای خوبی برای دوران بارداری برخوردارند.
دیابت بارداری
دیابت بارداری یکی از شایع‌ترین مشکلات پزشکی دوران بارداری است، که در 2 تا 3 درصد از تمام زنان باردار روی میدهد. پزشک شما می‌تواند با انجام یک آزمایش خون خاص، دیابت بارداری را تشخیص دهد.
اگر مبتلا به دیابت بارداری باشید ومیزان قند خون خود را کنترل نکنید، فرزندتان در معرض خطر بیشتری برای مشکلات خاص قرار می‌گیرد. در صورتی‌که‌میزان قند خون شما بالا باشد، قند خون جنین نیز به‌همین صورت است. و میزان بالای قند خون موجب می‌شود هورمون‌های خاصی که رشد جنینی را تحریک می‌کند، توسط جنین تولید شود، که به رشد بسیار زیاد او منجر می‌شود.
از آن گذشته، اگر جنین در حالی که هنوز در رحم جای دارد ازمیزان قند خون بالایی برخوردار باشد، ممکن است‌بعد از تولد با مشکلاتی موقتی در ارتباط با تنظیم قند خون مواجه شود. اگر میزان قند خون مادر و جنین در طول دوران بارداری کنترل شود، خطر بروز این مشکلات در حد قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.
در صورتی که‌به دیابت بارداری مبتلایید، لازم است‌میزان قند خون خود را کنترل کنید. در اکثر موارد، تغییر رژیم غذایی کافی است. ورزش نیز مؤثر است. تنها در مواردی نادر لازم است خانم‌ها برای تحت کنترل نگه داشتن‌میزان قند خود، به‌مصرف دارو متوسل شوند.
در گذشته، دکترها برای کنترل‌میزان قند خون ، انسولین تزریقی تجویز می‌کردند، ولی تحقیقات اخیر حاکی از آن است که یک داروی خوراکی به نام گلیبوراید بی‌خطر و مؤثر است.
در صورت بروز دیابت بارداری ، دکترتان ممکن‌است از شما بخواهد در طی یک برنامۀ روزانه یا هفتگی،میزان قند خون خود را کنترل کنید. این کار با سوزن زدن به‌انگشت خود و قرار دادن قطره‌ای خون در یک دستگاه قابل حمل کوچک انجام می‌دهید که فوراً نتیجه را اعلام می‌کند.
منبع: بارداری به زبان آدمیزاد
دیابت بارداری
کنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش اولکنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش اول

پیش‌بینی چگونگی تاثیر بارداری بر آسم یک خانم مشکل است. برخی از خانم‌ها متوجه می‌شوند بیماری آنها دردوران بارداری بهتر می‌شود، برخی متوجه می‌شوند که شدت می‌یابد


درمان دیابت های بارداری درمان دیابت های بارداری

درمان دیابت های بارداری :افزایش قندخونی که برای اولین مرتبه در دوران بارداری مشاهده شود دیابت بارداری نامیده میشود. به دلیل تغییرات هورمونی ای که طی بارداری ایجاد می گردد درجاتی از اختلال عدم تحمل گلوکز بروز می کند. بدین معنا که مقدار قند خون افزایش می یابد. درمان دیابت های بارداری


دیابت دوران بارداریدیابت دوران بارداری

دیابت دوران بارداری : دیابت دوران بارداری دیابتی است که بدون سابقه قبلی در این دوران بروز می‌نماید و بدین معناست که قند خون زن باردار بالاتر از حد نرمال می‌رود . اگر کسی هم قبل از بارداری دچار دیابت نوع 1 و 2 می‌باشد حتماً بایستی با پزشک مشاوره داشته باشند. دیابت دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران