کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
زندگی روزانه در بارداری چندقلو
بارداری چندقلو اگر چندقلو باردارید، دوران بارداری شما به‌طرق بسیاری مانند هرکس دیگری سپری می‌شود. تفاوت، همانطور که از قبل می‌دانید، این است که تجربه‌تان به‌طرق مختلفی شدیدتر است: شکم شما بزرگتر می‌شود، ممکن است‌حالت تهوع شما شدیدتر باشد، آمنیوسنتز شما (اگر دارید) کمی دشوارتر است.

زندگی روزانه در بارداری چندقلو
اگر چندقلو باردارید، دوران بارداری شما به‌طرق بسیاری مانند هرکس دیگری سپری می‌شود. تفاوت، همانطور که از قبل می‌دانید، این است که تجربه‌تان به‌طرق مختلفی شدیدتر است: شکم شما بزرگتر می‌شود، ممکن است‌حالت تهوع شما شدیدتر باشد، آمنیوسنتز شما (اگر دارید) کمی دشوارتر است.
•    فعالیت
در گذشته، دکترها به‌خانم‌هایی که دوقلو باردار بودند، از هفتۀ 24 تا 28 به‌استراحت مطلق توصیه می‌کردند. به‌هر حال، اطلاعات نشان میدهد زنانی که استراحت مطلق داشته‌اند، نسبت به‌دیگران کمتر با زایمان زودرس یا نوزادان کم وزن مواجه می‌شوند.
چه نیاز به‌کاهش فعالیت‌های خود بنابر سابقۀ قبلی از زایمان داشته باشید چه دوران بارداری شما بدون دردسر هفته‌به هفته پیش رود، در صورت بروز زایمان زودرس یا مشکلاتی در رابطه با رشد جنین، دکتر به‌شما توصیه می‌کند خونسردی خود را حفظ کنید.
در رابطه با سه‌قلوها یا بیشتر، مزیت کار مشخص نیست، ولی بسیاری از متخصصان زنان و زایمان در ابتدای سه ماهه دوم به‌طور عادی به‌استراحت مطلق توصیه می‌کنند.
•    رژیم غذایی
بسیاری‌از کارشناسان توصیه می‌کنند زنانی که دوقلو باردارند، روزانه 300 کالری بیشتر از مقدار مورد نیاز برای دوران بارداری تک جنینی (به‌عبارت دیگر، روزانه 600 کالری بیشتر از مصرف قبل‌از بارداری) مصرف کنند. برای سه‌قلوها و بیشتر هیچ اتفاق نظری وجود ندارد، ولی قطعاً میزان غذای شما باید تا حدی بیشتر شود.
•    آهن و اسیدفولیک
زنانی که دوقلو، سه‌قلو یا بیشتر باردارند، خطر بیشتری برای بروز کم‌خونی دارند، که به‌خاطر کم‌خونی رقیق شده به‌آهن و اسید فولیک بیشتری نیاز دارند. دکترها برای خانم‌هایی که دوقلو یا چند جنین باردارند، قرصهای مکمل آهن و اسیدفولیک توصیه می‌کنند.
•    حالت تهوع
اکثر زنانی که دوقلو یا بیشتر باردارند، قطعاً نسبت به‌زنان تک جنینی، حالت تهوع و استفراغ شدیدی در اوایل دوران بارداری خود دارند. این حالت تهوع ممکن‌است در ارتباط با میزان بیشتری از Hcg (یک هورمون بارداری) باشد که در جریان خون قرار دارد.
مقدار هورمون در بارداریهای دوقلو یا با جنین‌های بیشتر، بالاتر است. خبر خوش آن است که حالت تهوع و استفراغ برای مادران چندقلو، همچون مادران تک فرزند، معمولاً در اواخر سه ماهه اول از بین می‌رود.•    معاینات دکتر در دوران بارداری
پزشک شما احتمالاً بیشتر از مادرانی که یک فرزند باردارند، معاینات عادی خود را انجام میدهد. به‌این معنا که فشارخونف وزن و ادرار شما در هر مراجعه کنترل می‌شود. ولی از آنجا که بیش از یک جنین باردارید، پزشکتان از شما میخواهد به‌دفعات بیشتری مراجعه کنید.
بعضی از پزشکان برای اطمینان از عدم بازشدن زودرس دهانه رحم، به‌طور عادی معاینه داخلی انجام می‌دهند؛ عده‌ای دیگر پیشنهاد می‌دهند دهانۀ رحم شما از طریق بررسی با سونوگرافی کنترل شود. از طرفی دیگر، در صورتی که علایمی از درد زودرس نداشته باشید، شاید دکتر تصمیم بگیرد که نیازی به‌این بررسیهای اضافی ندارید.
•    بررسیهای سونوگرافی
اکثر پزشکان توصیه می‌کنند مادرانی که دوقلو یا بیشتر باردارند، هر چهار تا شش هفته یکبار در طول دوران بارداری، به‌منظور کنترل رشد جنین، سونوگرافی انجام بدهند. اگر با هر نوع مشکلی روبه‌رو باشید، این بررسیها ممکن است‌به تکرار بیشتری نیاز داشته باشد.
با وجود بیش از یک جنین، دکتر نمی‌تواند با استفاده از اندازه‌گیری ارتفاع قله‌ای رحم، میزان رشد را ارزیابی کند و به‌دلیل آنکه زنانی که‌دوقلو یا چندقلو باردارند بیشتر در معرض خطر بروز مشکلاتی در رابطه با رشد جنین‌اند، انجام این بررسیهای منظم سونوگرافی از اهمیت زیادی برخوردار است.
•    اضافه وزن
متوسط اضافه وزن برای بارداریهای دوقلو، 15 تا 20 کیلوگرم است. ولی میزان دقیق وزنی که اضافه می‌کنید، به‌وزن قبل‌از بارداری شما بستگی دارد. انستیتو پزشکی توصیه می‌کند مادرانی که دوقلو باردارند، در طول سه ماهه دوم و سوم در هفته حدود نیم کیلوگرم وزن اضافه کنند.
مطالعات اخیر نشان میدهد شما می‌توانید با محاسبۀ شاخص تودۀ بدن قبل‌از بارداری، به‌میزان رشد مطلوب دست یابید و اینکه اضافه وزن در سه ماهه اول و دوم از اهمیت خاصی برخوردار است. دکترها از هفتۀ 34 برای سه‌قلوها اضافه وزن 20 تا 23 کیلوگرم و بیش از 23 کیلوگرم را برای چهارقلوها توصیه می‌کنند.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
بارداری چندقلو
زایمان دوقلوهازایمان دوقلوها

زایمان دوقلوها پزشکتان قبلا اطلاعات لازم در مورد بارداری شما را به بخش زایمان فرستاده است پس می داند که باید مهیای دو کودک باشند.یک نسخه از برنامه ی زایمانتان را همراه داشته باشید تا در پرونده تان قرار دهند.جزییات این برنامه را برای پرستاری که شما را در طول مراحل زایمان همراهی میکند شرح دهید. زایمان دوقلوها


بارداری دوقلوییبارداری دوقلویی

بارداری دوقلویی شاید بدنتان مدتها قبل از آنکه فرزندان دوقلویتان متولد شوند به شما خبر دهد که کم کم باید به دو تا بودن کودکانتان عادت کنید.در بارداری دوقلویی تغییرات طبیعی ناشی از بارداری اغلب تشدید میشود.ابعاد شکم دوبرابر میگردد تا دو کودک را جا دهد.پس انتظار داشته باشید که از ظاهرتان معلوم باشد که دوقلو باردارید! اندامتان این نکته را پررنگ میکند که سزاوار توجه بیشتری هستید. بارداری دوقلویی


تلفیق شیر مادر و شیر خشک برای کودکان دوقلوتلفیق شیر مادر و شیر خشک برای کودکان دوقلو

تلفیق شیر مادر و شیر خشک برای کودکان دوقلو کودک آنلاین: شاید از خود بپرسید که آیا می‌توانید شیر مادر و شیر خشک را باهم به کودکانتان بدهید؟ پاسخ بلۀ مشروط است. اگر به‌طور مداوم شیر خودتان را به کودکان بدهید و به‌صورت کمکی گاهی هم شیر خشک بدهید باهم منافاتی پیدا نمی‌کنند. تلفیق شیر مادر و شیر خشک برای کودکان دوقلو


دوقلوهای نارسدوقلوهای نارس

دوقلوهای نارس بسیاری از نوزادهای دوقلو پیش از هفته ی سی و ششم و با وزن کمتر از دو کیلو و نیم به دنیا می آیند. با این حال هرگز فکر نمیکردید این اتفاق برای شما هم بیفتد. نورچشمی های نورسیده تان از آنچه انتظار داشتید کوچکترند و ممکن است لازم باشد یک یا هر دویشان مدتی را در بخش مراقبت های ویژه ی نوزادان بگذرانند. دوقلوهای نارس

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران