کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
کنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش چهارم
فیبروم‌ها (که میوم‌های رحمی نیز گفته می‌شود)، رشد توده‌های عضلانی خوش خیمی است که رحم را به‌وجود می‌آورد. به‌شدت شایع است و پزشک شما اغلب آنها را در طی انجام سونوگرافی‌های عادی تشخیص میدهد.

کنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش چهارم
•    فیبروم‌ها
فیبروم‌ها (که میوم‌های رحمی نیز گفته می‌شود)، رشد توده‌های عضلانی خوش خیمی است که رحم را به‌وجود می‌آورد. به‌شدت شایع است و پزشک شما اغلب آنها را در طی انجام سونوگرافی‌های عادی تشخیص میدهد.
میزان بالای استروژنی که در جریان خون زن باردار وجود دارد، می‌تواند موجب بزرگتر شدن فیبروم‌ها شود. با وجود این پیش‌بینی برای رشد فیبروم‌ها، ماندن در همان اندازه، یا کوچک شدن آنها در دوران بارداری برای هر زنی مشکل است. در اکثر مواقع، فیبروم‌ها مشکلی برای بارداری ایجاد نمی‌کند.
در موراد استثنایی، فیبروم می‎‌تواند موجب بروز مشکلاتی، از جمله موارد زیر شود:
- فیبروم‌ها می‌تواند آنقدر سریع رشد کند که جریان خون را تنگ کرده و شروع به‌استحاله کند و گاهی موجب بروز درد، انقباضات رحمی و حتی درد زودرس می‌شود. علایم استحاله شامل درد و التهاب مستقیم بر روی فیبروم (در زیر شکم) است. درمان کوتاه مدت با داروهای ضد التهابی (مثلاً ماترین یا ایندوسین) میتواند مؤثر باشد.
- فیبروم‌های بسیار بزرگ در قسمت پایین رحم یا نزدیک به‌دهانۀ رحم ممکن است‌مانع توانایی بچه برای خارج شدن از مجرای زایمان شود. بنابراین، گرچه این وضعیت کاملاً غیرعادی است، میتواند احتمال سزارین را افزایش دهد.
- وجود فیبروم‌های بزرگ در رحم گاهی میتواند احتمال قرار گرفتن بچه را در وضعیت ته یا عرضی افزایش دهد. ولی این امکان نیز نادر است. به‌طور کلی فیبروم‌ها در نهایت هیچ مشکلی به‌وجود نمی‌آورد و در اکثر مواقع، بعد از زایمان کوچک می‌شود.•    اختلالات تشنجی (صرع)
اکثر خانم‌های مبتلا به‌صرع می‌توانند دوران بارداری بدون حادثه‌ای داشته باشند و نوزادی کاملاً سالم به‌دنیا بیاورند. با این حال، برای بیماری صرع لازم است متخصص زنان و زایمان و متخصص مغز و اعصاب خانم با یکدیگر همکاری کرده تا راهکاری صحیح برای کنترل تشنجات ارائه کنند.
در صورتی‌که مبتلا به‌صرع هستید، سعی کنید قبل از بارداری تشنجات خود را با پایین‌ترین مقدار ممکن از دارو کنترل کنید. مطالعات نشان میدهد زنانی که تشنجات‌شان با حداقل مقدار از یک دارو، قبل از بارداری به‌خوبی کنترل می‌شود، بهترین نتایج دوران بارداری را دارند. بنابراین حتماً، قبل‌از بارداری، با متخصص اعصاب خود مشورت کرده، و تا زمانی که دکتر توصیه نکرده است، مصرف داروهای خود را قطع نکنید.
تمام داروهای مورد استفاده برای درمان تشنجات موجب خطر بروز برخی نقایص مادرزادی می‌شود. مشکلاتی که می‌تواند بروز کند، برحسب داروی خاص متفاوت است، ولی شامل بروز ناهنجاریهایی در صورت، شکاف در لب، شکاف در سقف دهان، نقایص قلبی مادرزادی و نقایص لوله عصبی می‌شود.
به‌همین دلیل، خانم‌هایی که داروی تشنج مصرف می‌کنند، لازم است برای ارزیابی آناتومی جنینی و اکوکاردیوگرام جنینی، برای مشخص شدن ناهنجاریهایی در قلب بچه، سونوگرافی انجام دهند.
خانم‌های مبتلا به‌اختلالات تشنجی باید حدوداً سه ماه قبل‌از اقدام به‌بارداری مصرف فولیک اسید را شروع کنند، زیرا برخی از داروهای تشنج می‌تواند بر میزان فولیک اسید تاثیر بگذارد.
داروهای خود را سرخود تنظیم نکنید، مخصوصاً بعد از آنکه باردار شدید. حملات تشنجی شما می‌تواند افزایش یابد، که احتمالاً برای بچۀ در حال رشد، بدتر از خود داروهاست.•    تیروئید پرکار
علل گوناگونی برای تیروئید پرکار وجود دارد، ولی تاکنون شایع‌ترین آن بیماری گریوز بوده، که با مجموعه‌ای از پادتن‌های مخصوص به‌خود (ایمونوگلوبین‌های محرک تیروئید یا TSIs) در خون مرتبط است. این پادتن‌ها باعث می‌شود تیروئید هورمون‌های بسیار زیادی تولید کند.
خانم‌هایی که تیروئید پرکار دارند، باید در دوران بارداری از درمان کافی برخوردار باشند تا خطر بروز مشکلاتی چون سقط جنین، زایمان زودرس و کم‌وزنی در هنگام تولد کاهش یابد.
درصورتی‌که تیروئید پرکار دارید – مگر آنکه وضعیت شما بسیار خفیف باشد – دکتر شما به‌احتمال زیاد به‌مصرف داروهای خاصی توصیه میکند تا مقدار هورمون تیروئیدی که در جریان خون شما در گردش است، کاهش‌یابد. برخی از این داروها میتواند از جفت عبور کند، بنابراین دکتر شما به‌دقت مراقب جنین است، که معمولاً با انجام سونوگرافی‌های منظم، برای یافتن هرگونه شواهدی که نشان دهد داروها میزان تیروئید بچه را بسیار پایین آورده، صورت می‌گیرد.
او بالاخص، مراقب رشد بچه و ضربان قلب اوست تا از طبیعی بودن آنها اطمینان یابد و به‌دنبال هرگونه شواهدی است که حاکی از بروز گواتر (تیروئید بزرگ شده) در جنین باشد.
•    تیروئید کم‌کار
خانمی که دچار تیروئید کم‌کار است، می‌تواند تا زمانی که بیماری او از درمان کافی برخوردار باشد، دوران بارداری سالمی داشته باشد. در غیراینصورت، در معرض خطر بیشتری از بروز برخی مشکلات خاص، از جمله نوزادی با وزن کم در هنگام تولد قرار می‌گیرد.
بیماری با هورمون جایگزین تیروئید (مثلاً سینتروئید) درمان میشود. این دارو برای بچه بی‌خطر است، زیرا مقدار کمی از آن از جفت عبور می‌کند. درصورتی‌که کم‌کاری تیروئید داشته باشید، شاید دکتر شما مایل به‌کنترل میزان هورمون شما به‌طور متناوب باشد تا در صورت نیاز، دارویتان تطبیق داده شود.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
کنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش سومکنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش سوم

مشکلات ایمنی شرایطی است که در آن سیستم فرد نوع خاصی از پادتن‌ها را تولید می‌کند، که می‌تواند به‌مشکلات متنوعی منجر شود.


کنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش دومکنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش دوم

دیابت بارداری اگر سابقۀ دیابت دارید، قبل‌از بارداری با دکتر خود در مورد آن مشورت کنید. اگر میزان قند خون را قبل‌از بارداری به‌خوبی کنترل کنید، احتمال بیشتری دارد که دوران بارداری‌تان بدون دردسر پیش برود.


کنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش اولکنترل بیماریهای پیش از بارداری – بخش اول

پیش‌بینی چگونگی تاثیر بارداری بر آسم یک خانم مشکل است. برخی از خانم‌ها متوجه می‌شوند بیماری آنها دردوران بارداری بهتر می‌شود، برخی متوجه می‌شوند که شدت می‌یابد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران