کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

0
نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS)
پرزهای جفتی (CVS) : نمونه برداری‌از پرزهای جفتی یک آزمایش پیش از تولد است که برای تشخیص اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون در بارداری و همچنین سایر اختلالات ژنتیکی استفاده می‌شود.

نمونه برداری از پرزهای جفتی   (CVS)
نمونه برداری‌از پرزهای جفتی یک آزمایش پیش از تولد است که برای تشخیص اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون در بارداری و همچنین سایر اختلالات ژنتیکی استفاده می‌شود. دکتر سلول ها را از روی جفت برمیدارد و به عنوان پرزهای جفتی در نظر می‌گیرد و آنها را برای تجزیه و تحلیل ژنتیکی به آزمایشگاه می فرستد.
-   CVS و آزمون دیگری که تست آمنیوسنتز نامیده می‌شود، تصویری از کروموزوم‌های کودک شما ایجاد می‌کند – به‌طوری که پزشک می‌تواند از وجود مشکل اطلاع حاصل کند.
- خانم هایی که CVS یا آمنیوسنتز انجام می‌دهند اغلب کسانی هستند که در معرض خطر ابتلا به‌مشکلات ژنتیکی و کروموزومی هستند. این تست تهاجمی است و خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد.
- مزیت اصلی CVS در مقابل آمنیوسنتز این است که می‌توانید آن را زودتر انجام دهید؛ به‌طور کلی بین هفته دهم بارداری و هفته سیزدهم بارداری . برای آمنیوسنتز، باید حداقل تا هفته شانزدهم بارداری صبر کنید.
•    CVS چه مشکلاتی را تشخیص می‌دهد؟
مانند آمنیوسنتز، CVS می‌تواند مشکلات زیر را تشخیص دهد:
- تقریبا تمام اختلالات کروموزومی، از جمله سندرم داون، تریزومی 13، تریزومی 18 و اختلالات کروموزوم جنسی (مانند سندرم ترنر). این آزمایش می‌تواند این مشکلات را تشخیص دهد، اما نمی‌تواند شدت آن ها را اندازه گیری کند.
- چندین اختلال ژنتیکی، مانند فیبروز کیستیک، بیماری سلول داسی شکل و بیماری Tay-Sachs. تست برای بررسی همه آنها استفاده نمی‌شود، اما اگر کودک شما در معرض خطر ابتلا به یک یا چند بیماری قرار گیرد، CVS معمولا می‌تواند به شما بگوید که آیا بیماری دارد یا خیر.
- برخلاف آمنیوسنتز، CVS  قادر به تشخیص نقص های لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا نیست. اگر CVS را انتخاب کنید، در سه ماهه دوم یک آزمایش غربالگری خون برای تعیین اینکه آیا در معرض خطر نقص لوله عصبی هستید انجام می‌شود. اکثر نقایص لوله عصبی را می توان با یک سونوگرافی دقیق سه ماهه ی دوم شناسایی کرد.
- اگر CVS داشته باشید، به احتمال 1 تا 2 درصد نتیجه نامشخص دیده می‌شود. این حالت موزاییکیسم پلاکتی محدود است که در آن برخی از سلولهای کشت شده از جفت، شامل کروموزوم های غیر طبیعی می باشند و برخی از آنها طبیعی هستند. اگر CVS شما یک موزاییکیسم را تشخیص دهد، باید آمنیوسنتز و احتمالا آزمایش دیگری برای تعیین اینکه آیا نوزاد شما تحت تاثیر قرار گرفته است یا خیر انجام شود.•    خطرات CVS چیست؟
هیچ مدرکی مبنی بر احتمال بروز سقط جنین ناشی از CVS وجود ندارد، هرچند برآورد شده است در روش آمنیوسنتز از هر 100 تا 200 نفر یک نفر در معرض خطر سقط جنین قرار دارد.  اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد خطر سقط جنین ناشی از CVS  بسیار پایین تر است.
از آنجائیکه درصد مشخصی از خانم ها در این مرحله در دوران بارداری سقط جنین را تجربه می کنند، هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا سقط جنین به خاطر CVS بوده است یا خیر وجود ندارد.
برخی مطالعات قدیمی نشان دادند CVS ممکن است نقایصی را در انگشتان دست یا پای کودک ایجاد کند، اما این اتفاق بیشتر در خانم ها قبل از هفته نهم بارداری دیده می‌شود. تحقیقات کنونی نشان می‌دهد اگر آزمایش بعد از هفته یازدهم بارداری انجام شود هیچ خطری وجود ندارد.
•    قبل از انجام CVS چه کاری باید انجام داد؟
- قبل از انجام CVS سونوگرافی انجام می‌شود. باید مثانه پر باشد تا تصاویر خوبی از رحم در سونوگرافی گرفته شود.
- هدف CVS گرفتن یک نمونه بافت کوچک از جفت است که برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می‌شود. دکتر نمونه را از طریق رحم یا شکم برمی دارد. تکنسین برای کمک و راهنمایی از سونوگرافی استفاده می‌کند.
- اگر دکتر تصمیم داشته باشد دهانه رحم و واژن را بررسی کند باید دهانه رحم با یک ضد عفونی کننده تمیز شود. این کار برای جلوگیری از ورود هرکدام از باکتری ها به رحم است که می‌تواند باعث عفونت شود. سپس دکتر یک کاتتر را از طریق دهانه رحم و با استفاده از مکش ملایم به جفت می رساند.
- اگر CVS از طریق شکم انجام شود، می توانید از بیهوشی موضعی استفاده کنید. سپس دکتر از طریق پوست، عضلات و دیوار رحم سوزن را برای استخراج نمونه تزریق می‌کند.
- در هر دو حالت نمونه برداری، کیسه آب اطراف جنین، آشفته نخواهد بود. وقتی آزمایش انجام می‌شود، پزشک ضربان قلب کودک خود را با یک مانیتور یا با سونوگرافی بررسی می‌کند.
- این روش ممکن است کمی درد داشته باشد، اما نسبتا سریع است. این آزمایش حدود 30 تا 45 دقیقه از ابتدا تا پایان طول می‌کشد و بافت برداری تنها چند دقیقه طول می‌کشد.
توجه داشته باشید:  اگر خون شما Rh-منفی باشد، پس از CVS، نیاز به تزریق ایمونوگلوبولین Rh دارید زیرا ممکن است خون نوزاد با خون شما مخلوط شده و ناسازگاری ایجاد کند.
منبع: بارداری به‌زبان آدمیزاد
آزمایش آمنیوسنتزآزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز آمنیوسنتز آزمایشی است که با وارد کردن یک سرنگ نازک درون مایع آمنیوتیک و سپس بیرون کشیدن مقداری از مایع به‌داخل سرنگ انجام می‌شود. مایع آمنیوتیک را سپس می‌توان به‌شیوه‌های مختلفی آزمایش کرد. آزمایش آمنیوسنتز


آزمایش آلفا فتو پروتئین بارداریآزمایش آلفا فتو پروتئین بارداری

آزمایش آلفا فتو پروتئین بارداری MSAFP حروف اختصاری است که برای سرم مادری آلفا فتو پروتئین استفاده می‌شود، پروتئینی که توسط جنین تولید می‌شود و در جریان خون مادر نیز جریان می‌یابد.


آزمایشهای دوران بارداریآزمایشهای دوران بارداری

آزمایشهای دوران بارداری اگر سه ماهه اول بارداری خود را بدون مشکل پشت سر گذاشته‌اید، به احتمال زیاد بقیه دوران حاملگی را نیز بدون مشکل سپری خواهید کرد. اما وقتی صحبت از بارداری به میان می‌آید، نمی‌توان اوضاع را به بخت و اقبال واگذار کرد. آزمایشهای دوران بارداری


روش کنترل متناوب و مداوم الکترونیکی جنینروش کنترل متناوب و مداوم الکترونیکی جنین

روش کنترل متناوب و مداوم الکترونیکی جنین کنترل و نظارت متناوب روش سنتی در کنترل میزان ضربان قلب، روش گوش کردن ضربان با گوشی پزشکی است. اخیراً نیز این کار توسط دستگاهی به نام داپلر صورت می گیرد که با اشعۀ ماوراء صوت کار می کند، اما پزشکان می توانند با کمک از مهارت خود همین کار را به خوبی با گوش پزشکی انجام دهند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران