کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

14
سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم )
سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم ) سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم )عملی است که جهت حفظ جنین و جلوگیری از سقط‌جنین به هنگام تشخیص نارسایی دهانه رحم زن باردار در دوران بارداری صورت می‌پذیرد. سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم )

سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم )
سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم )عملی است که جهت حفظ جنین و جلوگیری از سقط‌جنین به هنگام تشخیص نارسایی دهانه رحم زن باردار در دوران بارداری صورت می‌پذیرد.
 تشخیص نارسایی و ضعف دهانه رحم با وجود بودن سابقه سقط‌جنین در سه ماه دوم بارداری صورت می‌پذیرد به صورتی که دهانه رحم فرد باردار بدون احساس درد و هیچ‌گونه انقباضات رحمی  باز می‌شود و جنین نارس سقط می‌گردد.
 سقط‌جنین در سه ماه دوم بارداری به صورت تکرارشونده اتفاق می‌افتد معمولاً سن بارداری در اولین سقط‌جنین بالاتر از بارداری‌های  بعدی می‌باشد   یعنی در بارداری‌های بعدی دهانه رحم ضعیف‌تر از قبل می‌گردد.
تشخیص نارسایی دهانه رحم  از طریق معاینه دهانه رحم با ابزارهای خاص پیش  از بارداری انجام می‌پذیرد. اگر چنانچه  باز بودن و ضعیف بودن دهانه رحم تشخیص داده شود دوختن دهانه رحم یا سرکلاژ در انتهای سه ماه اول بارداری در حاملگی  بعدی توصیه می‌شود.
و همچنین  اندازه‌گیری طول دهانه رحم در بارداری به طور منظم و هر دو هفته یک‌بار است و در صورت کوتاه شدن پشت سر هم در این اندازه‌گیری‌ها  تشخیص نارسایی دهانه رحم داده می‌شود.
 همین طور کسانی که رحم دو شاخ‌دارند  کاندیدای سرکلاژ در دوران بارداری می‌شوند.
 علل نارسایی دهانه رحم
-آسیب‌های وارده به دهانه رحم پارگی دهانه رحم حین زایمان
-داشتن سابقه سقط‌جنین عمدی
-وجود سرطان دهانه رحم
-مشکلات مادرزادی دهانه رحم مانند رحم غیرطبیعی رحم مانند رحم دو شاخ.
-استفاده از برخی داروها در دوران بارداری توسط مادر که باعث  کوتاه شدن دهانه رحم جنین دختر میگرددو نهایتاً کودک دختر با نارسایی دهانه رحم متولد می‌شود.
 درمان نارسایی دهانه رحم
-استراحت مطلق زن باردار تا زمان زایمان حتی پیشنهاد می‌گردد زنانی که عمل سرکلاژ و دوختن دهانه رحم را انجام داده‌اند به استراحت مطلق بپردازند.
- سرکلاژ( دوختن دهانه رحم )  اما سرکلاژ یک روش درمانی قطعی نیست  بلکه با دوختن دهانه رحم فقط به بیمار کمک می‌شود و احتمال وقوع زایمان زودرس را در بیمار کم شود. عمل سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم )
عمل سرکلاژ معمولاً از هفته 14 تا 22  بارداری انجام می‌شود.عمل سرکلاژ پس از بی‌حسی موضعی و یا بی‌هوشی کامل   از طریق بخیه کردن زیر مخاط گردن رحمی انجام می‌گیرد. که باعث تقویت گردن رحم و بسته ماندن آن در طول بارداری می‌گردد.
 انجام عمل سرکلاژ (دوختن دهانه رحم )بعد از22 هفتگی در بارداری با احتمال عفونت و همچنین  پارگی کیسه آب جنین همراه است و معمولاً توصیه نمی‌شود.
ممکن است ترشحات خونی روشن پس از عمل سرکلاژ تا چند روز وجود داشته باشد و پس از این زمان  به صورت ترشحات خونی غلیظ‌تری درآمده  و ممکن است تا هفته‌های انتهایی بارداری ادامه داشته باشد.
 شخص باردار معمولاً  دو روز در بیمارستان بستری‌شده و پس از آن 3 تا 5 روز بایستی به استراحت مطلق بپردازد و پس از آن می‌تواند با احتیاط کامل به امور روزمره‌ بپردازد.  البته  در بعضی اشخاص که همچنان احتمال سقط برای آن‌ها وجود داشته باشد  ممکن است استراحت مطلق به مدت بیشتری و گاه تا پایان بارداری توصیه گردد.
توصیه می‌شود یک هفته قبل تا حداقل یک هفته بعد از عمل  نزدیکی با همسر صورت نگیرد.
 نکات لازم قبل از عمل سرکلاژ( دوختن دهانه رحم )
ـ پیش از عمل سرکلاژ بررسی کاملی از سلامت جنین داشته باشید.
-درمان عفونت‌های واژینال
 - نداشتن نزدیکی یک هفته پیش از عمل
-انجام تست نبودن انقباضات رحمی
-بررسی کیسه آب و مایع آمنیوتیک جنین
نکات لازم بعد از عمل سرکلاژ
- ادامه استراحت مطلق تا یک هفته پس از عمل و استراحت نسبی در ادامه بارداری
- خودداری از نزدیکی با همسر تا یک هفته پس از سرکلاژ و یا ادامه بارداری
- توجه به علائم هشداردهنده مانند علائم عفونت ، پارگی کیسه آب جنین و شروع زایمان. در صورت شروع انقباضات رحمی و برنداشتن بخیه ها  احتمال پارگی رحم وجود دارد.
 علائم هشداردهنده بعد از سرکلاژ
 بعد از دوخته شدن دهانه رحم توسط سرکلاژ  در صورت مشاهده نشانه‌های  زیر به پزشک مراجعه کنید:
-  بروز انقباضات شکمی
-خونریزی واژینال
- کمردرد یا درد در ناحیه زیر شکم
- تب بالای 38 درجه یا لرز بدن
- پاره شدن کیسه آب جنین
- استفراغ و تهوع
-ترشحات واژینال
 موارد ممنوعیت انجام سرکلاژ
خونریزی واژینال  انقباضات رحمی  پارگی پرده‌های جنینی و باز شدن بیشتر از4 سانتیمتری دهانه رحم از موارد ممنوعیت انجام سرکلاژ است.
 خطرات سرکلاژ
سرکلاژ ( دوختن دهانه رحم )مثل هر عمل جراحی  دارای خطراتی مانند خونریزی عفونت رحم و مایع آمنیوتیک و احتمال پارگی کیسه آب در طول جراحی و همین طور سقط‌جنین و احتمال آسیب به جنین را در بردارد.
ناهنجاری های رحمناهنجاری های رحم

ناهنجاری های رحم یکی از علل ناباروری و به خصوص سقط های بی دلیل یا تولد نوزاد نارس بدشکلی ها و ناهنجاری های مادرزادی دستگاه تناسلی است. بسته به نوع ناهنجاری ممکن است این ناهنجاری ها سبب ناباروری و بیشتر از همه سبب سقط شود. ناهنجاری های رحم


حاملگی خارج از رحمحاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم کودک آنلاین: حاملگی خارج از رحم نوعی بارداری است که در آن تخمک لقاح یافته در جایی خارج از رحم رشد می کند. بارداری خارج از رحم ممکن است در لولۀ رحم (فالوپ) و یا نقاط دیگر چون تخمدان و یا درون حفرۀ شکمی رخ می دهد.


علایم و درمان فيبروم رحمعلایم و درمان فيبروم رحم

فيبروم رحم يا تومورخوش خيم عضله رحم،یکی از معمولترین تومورهای زنان میباشد که تقريباً 25 تا 45 درصد زنان را معمولاً در سن باروری یعنی بين 25 تا 40 سالگی درگیر میکند . دلیل بوجود آمدن فیبروم رحم بطور دقیق معلوم نیست، اما آنچه مشخص است آنست که عامل رشد فیبروم‌ها ، تحریک هورمونهای استروژن زنانه است. بنابراین در سنین باروری، فیبروم‌ها شروع خود را آغاز میکنند ، و پایان سن باروری رشد آنها متوقف می‌شود و حتی كوچکتر شده، علایم بیماری نیز بهبود می‌یابد.


بارداری خارج رحمیبارداری خارج رحمی

بارداری خارج رحمی زمانی که تخمک بارورشده به غیر از رحم جای دیگری لانه گزینی انجام دهد بارداری خارج رحمی یا بارداری نابجا گویند. بارداری خارج رحمی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

  برچسب ها

  مقاله?ویدیو?کاربر?
  لیست مقالات
  لیست ویدیو ها
  لیست کاربران
  به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید