کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

2
عوامل خطرناک در بارداری دوقلویی
عوامل خطرناک در بارداری دوقلویی بسیاری از متخصصان زایمان به صرف دوقلویی بودن حاملگی به آن لقب پرخطر می دهند.

عوامل خطرناک در بارداری دوقلویی
بسیاری از متخصصان زایمان به صرف دوقلویی بودن حاملگی به آن لقب پرخطر می دهند. قرار گرفتن در این دسته فقط به این معناست که امکان بروز چند عارضه ی بارداری و زایمان بیشتر از زنی است که یک قلو حامله است نه به این معنا که شما یا فرزندانتان قطعا دچار عارضه ای خواهید شد.
عوارض شایع
شایع ترین عوارض نوزادان در حاملگی دوقلویی عبارتند از تولد زودهنگام و تاخیر در رشد درون رحمی (IUGR) . پرفشاری ناشی از بارداری که اغلب از آن به نام پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی یاد میشود اغلب زنانی را که دوقلو باردارند گرفتار میکند.
زایمان زودرس.
حاملگی طبیعی 38 تا 42 هفته طول میکشد که آن را دوره ی بارداری هم میخوانند. کودکی که پیش از یک دوره ی 37 هفته ای متولد شود نارس به شمار می رود. زایمان زودرس با نارسایی دستگاه های بدن نوزاد و وزن کم به هنگام تولد همراه است.
تاخیر رشد درون رحمی .
نوزادی که نسبت به سن حاملگی وزنی کمتر از حد معمول آن سن داشته باشد دچار تاخیر رشد شده است . از نظر آماری نوزادان دوقلو و یک قلو تا 30 الی 35 هفتگی دوره ی بارداری از یک منحنی رشد پیروی میکنند و پس از این زمان آهنگ رشد کند میشود.
نوزادان دوقلو حتی اگر بعد از 37 هفته به دنیا بیایند در مقایسه با یک نوزاد وزن کمتری دارند یا (( برای سن دوره ی بارداری کوچکند)). معمولا یکی از نوزادان دوقلو بیشتر از دیگری به این عارضه مبتلاست.این امر به ویژه در مورد دوقلوهای همسان ( یک تخمی) که از یک جفت استفاده میکنند مصداق دارد. ارتباط رگهای خونی در جفت میتواند باعث شود که مقدار اکسیژن و مواد غذایی که به یک کودک می رسد با دیگری بی تناسب باشد که به آن نشانگان انتقال خون دوقلویی می گویند.
اثر ارتباط رگها بسته به نوع و تعداد رگهای خونی مرتبط فرق می کند. حتی وقتی دو جفت در کار باشد ممکن است یکی از جفت ها اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به یکی از جنین ها برساند. این امر معمولا به تفاوت آهنگ رشد جنین های دوقلو منجر میشود.
فشارخون بالای ناشی از بارداری (PIH) . احتمال وقوع PIH در بارداری های دوقلویی دو یا سه برابر بارداری های یک قلویی است. علت این حالت معلوم نیست ولی مشخصه اش چند تغییر جسمانی است که در مادر باردار روی می دهند.
این تغییرات شامل افزایش بارز فشارخون و وجود پروتئین در ادرار مادر و نیز افزایش ناگهانی و زیاد وزن به علت احتباس مایعات میشود.
پیامدها. تمام این عوارض را با تعداد زیادی نوزادان دوقلویی که با وزن کم یعنی 2500 گرم یا کمتر ، متولد میشوند مرتبط می دانند. در سال 1988 ، 2/50% نوزادان دوقلو در مقایسه با 6% نوزادان یک قلو در هنگام تولد کم وزن به شمار می آمدند.
وزن کم در هنگام تولد از آن جهت اهمیت دارد که چنین نوزادانی به احتمال بیشتری به تاخیر در رشد جسمی ، عاطفی و شناختی مبتلا میشوند.
نگاه واقع بینانه به خطرها
عده ی زیادی از مادرانی که دوقلو باردارند دوره ی بسیار سالم و بی عارضه ای را طی می کنند. به این حقیقت فکر کنید که 55% دوقلوها در هفته ی سی و هفتم بارداری یا بعد از آن متولد میشوند و تقریبا نیمی از آنها بیش از 2500 گرم وزن دارند.
توجه کنید که وقتی ماه ها بشنوید که ممکن است پیش از موعد زایمان کنید اگر مانند 6/13% این گروه در هفته ی چهلم یا دیرتر زایمان کنید یا مانند آن 20درصدی شوید که یک یا هر دو نوزادشان بیش از سه کیلوگرم وزن دارد شاید به همان اندازه شوکه شوید.
ضمنا اگر به این گروه تعلق داشتید فایده ای ندارد به شکمتان سقلمه بزنید و به جنین های خود بگویید: (( آهای ، دیگه میتونین بیاین بیرون!))
منبع: کتاب کلیدهای رفتار با دوقلو ها
عوامل خطرناک در بارداری دوقلویی
بارداری دوقلوییبارداری دوقلویی

بارداری دوقلویی شاید بدنتان مدتها قبل از آنکه فرزندان دوقلویتان متولد شوند به شما خبر دهد که کم کم باید به دو تا بودن کودکانتان عادت کنید.در بارداری دوقلویی تغییرات طبیعی ناشی از بارداری اغلب تشدید میشود.ابعاد شکم دوبرابر میگردد تا دو کودک را جا دهد.پس انتظار داشته باشید که از ظاهرتان معلوم باشد که دوقلو باردارید! اندامتان این نکته را پررنگ میکند که سزاوار توجه بیشتری هستید. بارداری دوقلویی


کاستن از خطرهای بارداری دوقلوییکاستن از خطرهای بارداری دوقلویی

کاستن از خطرهای بارداری دوقلویی اگر سیگاری نباشید و هنگام شروع بارداری از تغذیه ی خوب و سلامت عمومی برخوردار باشید عوامل خطرناک بارداری دوقلویی خود به خود کاهش می یابند. سلامت پیش از بارداری به خوب کار کردن سیستم قلبی – عروقی بستگی دارد. کاستن از خطرهای بارداری دوقلویی


همکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلوییهمکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلویی

همکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلویی هنگام بررسی کم خطرترین شیوه ی بارداری و زایمان برای شما و فرزندانتان ، شما و پزشک یا مامایتان در یک گروه جدانشدنی تشکیل می دهید . نقش هر دوی شما از اهمیت یکسانی برخوردار است و مکمل یکدیگر هستید. همکاری مادر و پزشک در بارداری دوقلویی


علائم بارداری دوقلوعلائم بارداری دوقلو

علائم بارداری دوقلو علائم بارداری دوقلو و مراقبت های مهم قبل و بعد از بارداری به خصوص برای مادران دوقلوها شامل دسته ای علائم و نکاتی است که به صورت علمی و کامل در این بخش می خوانید. علائم بارداری دوقلو

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران