کودک آنلاین

موضوع مقاله : آزمایشات و مراقبت ها

دسته بندی : آزمایشات و مراقبت ها

1
سونوگرافی سه بعدی
سونوگرافی سه بعدی : سونوگرافی سه بعدی مانند سونوگرافی معمولی است اما نتایج آن به صورت سه بعدی است. در این سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می‌شود تا از جنین در رحم تصویر تهیه شود.

سونوگرافی سه بعدی
سونوگرافی سه بعدی برای مشاهده جنین انجام می‌شود. بیشتر پزشکان معتقدند این سونوگرافی هیچ ضرری ندارد.
در برخی موارد در صورت وجود مشکل، پزشک سونوگرافی سه بعدی را پیشنهاد می‌کند تا بررسی دقیق تر بپردازد. پزشک در صورتی سونوگرافی سه بعدی را پیشنهاد می‌کند که در سونوگرافی معمولی نتواند مشکل را مشاهده کند یا به دقت بیشتر نیاز داشته باشد.
سونوگرافی سه بعدی مانند سونوگرافی معمولی است اما نتایج آن به صورت سه بعدی است. در این سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می‌شود تا از جنین در رحم تصویر تهیه شود. در سونوگرافی سه بعدی می‌توانید صورت جنین را واضح تر از سونوگرافی معمولی ببینید.
•    چه زمانی باید سونوگرافی سه بعدی انجام شود؟
بهتر است سونوگرافی سه بعدی بین هفته بیست و ششم بارداری تا هفته سی ام بارداری انجام شود.
- پیش از هفته بیست و ششم بارداری، زیر پوست جنین مقداری چربی وجود دارد. در سونوگرافی سه بعدی تصاویری از استخوان های صورت جنین گرفته می‌شود.
- بعد از هفته سی ام بارداری، سر جنین به قسمت پایین تر منطقه لگن منتقل می‌شود. در این مرحله از بارداری در سونوگرافی سه بعدی تصویری واضح از چهره جنین مشاهده نمی کنید.
- در حالتی که جفت در مقابل رحم قرار گرفته باشد باید تا هفته بیست و هشتم بارداری صبر کنید تا بتوانید تصویری مناسب از جنین تهیه کنید.
•    نکاتی در خصوص سونوگرافی سه بعدی در بارداری
- اگرچه سونوگرافی سه بعدی بهترین راه برای مشاهده صورت جنین است اما همیشه تصویری از صورت تهیه نمی‌شود. این مسئله به‌این معنی نیست که جنین مشکل دارد یا بارداری شما مشکل دارد. شاید جنین به‌شکلی قرار گرفته است که در سونوگرافی صورت او دیده نمی‌شود.- بهترین حالت برای تصویربرداری از صورت جنین در حالتی است که صورت جنین به‌سمت خارج باشد. اگر آب دور جنین به مقدار کافی در اطراف صورتش باشد، تصویری واضح تهیه می‌شود.
- اگر جنین به شکلی دراز کشیده باشد که صورت آن به‌طرف شما نباشد و پشت آن به شما باشد تصویری از صورت او نمی‌توانید مشاهده کنید.
- حالت دیگری که نمی‌توانید صورت جنین را ببینید زمانی است که سر او در قسمت پایین لگن قرار گرفته باشد. همچنین اگر آب دور جنین به مقدار کافی نباشد تصویری واضح دیده نمی‌شود.
- همچنین اگر چربی اضافه در قسمت شکم داشته باشید نمی‌توانید در سونوگرافی سه بعدی صورت جنین را مشاهده کنید.
- اگر نتوانید تصویری مناسب از صورت جنین مشاهده کنید کارشناس از شما می خواهد کمی راه بروید تا جنین تغییر حالت دهد. اگر باز هم تصویر صورت او را مشاهده نکردید کارشناس از شما می خواهد هفته بعد مراجعه کنید.
- حتی اگر باز هم نتوانید صورت جنین را ببینید حداقل می‌توانید انگشتان جنین را ببینید.
  در ادامه نکاتی برای تصویربرداری مناسب در سونوگرافی سه بعدی ذکر شده است:
- سعی کنید نکات مهم و راهنمایی های لازم در خصوص سونوگرافی سه بعدی را رعایت کنید. بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سه بعدی هفته بیست و ششم بارداری تا هفته سی ام بارداری است.
- پیش از انجام سونوگرافی سه بعدی مقدار زیادی آب بخورید. در واقع چند روز پیش از سونوگرافی مقدار زیادی آب بخورید. بهتر است روزانه حداقل دو تا سه لیتر آب بخورید. این کار باعث می‌شود کیسه آب شما تمیز شود و در اطراف جنین مقدار کافی آب جمع شود.
- در هنگام سونوگرافی سه بعدی راحت باشید. مثانه پر باشد اما خیلی پر نباشد که باعث ناراحتی شما شود یا نتوانید بنشینید یا راه بروید. همچنین لباس راحت بپوشید.
- اگر پس از دو یا سه بار انجام سونوگرافی سه بعدی به نتیجه مطلوب نرسیدید بهتر است دیگر سونوگرافی سه بعدی انجام ندهید.
منبع: 9 ماه انتظار شیرین
سونوگرافی سه بعدی
سونوگرافی آنومالی جنینسونوگرافی آنومالی جنین

سونوگرافی آنومالی جنین : سونوگرافی آنومالی در اواسط بارداری انجام می‌شود و برای مشاهده دقیق تر جنین و رحم صورت می گیرد. کارشناس در حین سونوگرافی رشد نرمال جنین و محل قرارگیری جفت را بررسی می‌کند.


سونوگرافی ان تی (NT)سونوگرافی ان تی (NT)

سونوگرافی ان تی (NT) کودک آنلاین: یکی از تست های غربالگری که برای مادران باردار در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری توصیه می شود، سونوگرافی NT می باشد. NT مخفف nuchal-translucency به معنای فضای شفاف پشت گردن است. سونوگرافی ان تی (NT)


سونوگرافی در دوران بارداری سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری : سونوگرافی های دوران بارداری برای تشخیص سلامت جنین در رحم مادر بکار می‌رود و معمولاً در شرایط عادی چهار مرتبه از سوی پزشک متخصص زنان توصیه می‌گردد . همه اين اندازه‌گیری‌ها برای تعيين سن دقيق جنين و تعيين ريسک احتمال بیماری‌ها بکار می‌روند و باید توسط يک سونوگرافی دقيق اعلام شوند. سونوگرافی در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران