کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
بیماری گالاکتوزمی کودکان – قسمت دوم
بیماری گالاکتوزمی کودکان این اختلال از ابتدایی ترین روزهای زندگی طفل، دقیقاً پس از بلعیدن اولین قظرات شیر، خود را نشان می‌دهد. اولین نشانه‌های اختلال با مشخصه‌هایی چون استفراغ، بزرگ شدن کبد و یرقان آغاز می‌گردد. بیماری گالاکتوزمی کودکان

بیماری گالاکتوزمی کودکان – قسمت دوم
•    علائم و نشانه‌های گالاکتوزمی
این اختلال از ابتدایی ترین روزهای زندگی طفل، دقیقاً پس از بلعیدن اولین قطرات شیر، خود را نشان می‌دهد. اولین نشانه‌های اختلال با مشخصه‌هایی چون استفراغ، بزرگ شدن کبد و یرقان آغاز می‌گردد.
عفونت باکتریایی (که اغلب خیلی شدید است)، حساسیت زیاد، از دست دادن وزن و اسهال نیز ظاهر می‌شود. اگر اختلال در دوره‌های نخستین زندگی طفل تشخیص داده نشود، سبب آسیب به مغز، چشم و کلیه خواهد شد.
مطالعات نشان می‌دهد که کودکان و بزرگسالان جوان مبتلا به گالاکتوزمی مشکلاتی در گفتار، زبان، شنیدن، هماهنگی حرکات ظریف و نیز مشکلاتی چون خونریزی از مادۀ ژلاتین مانند چشم، رعشه، تاخیر رشد و ناتوانایی‌های یادگیری دارند.
برای بسیاری از دختران گالاکتوزمی مشکل نارسایی تخمدان رخ میدهد. بدین معنی که تخمدان‌ها نه تنها قبل از تولد نوزاد دختر رشد نمی‌کنند بلکه بعد از بزرگ شدن او نیز کار نمی‌کنند.
•    چگونه گالاکتوزمی تشخیص داده می‌شود؟
این اختلال از طریق آزمایش خون تشخیص داده میشود. گالاکتوزمی از طریق اندازه‌گیری سطح آنزیم در سلولهای قرمز و سفید خون و نیز کبد آشکار می‌گردد. مبتلایان هیچگونه فعالیت آنزیمی در خونشان وجود ندارد. حاملین این بیماری، یعنی والدین، از فعالیت آنزیمی متوسطی (حدود نصف نرمال) برخوردارند.
تست تحمل گالاکتوز هرگز نباید انجام شود، زیرا این عمل بسیار خطرناک است. کودکان مبتلا مقدار زیادی گالاکتوز از طریق اوره در ادرار دفع می‌کنند که مقدار آن می‌تواند برای پی بردن به‌اختلال مناسب باشد.
اگر کودک استفراغ کند و شیر نیز مصرف نکند، آزمایش نتیجه منفی در پی خواهد داشت و اگر فرد، مظنون به‌اختلال است، تنها تشخیص از راه آزمایش خون مورد تایید است.
در طول دوران بارداری مادر، با آزمایش آمنیوسنتز ممکن است بتوان تشخیص داد که کودکی که در راه است دچار گالاکتوزمی هست یا خیر.
•    درمان گالاکتوزمی
یک رژیم غذایی صریح و قاطع مؤثر است. با یک رژیم غذایی محدود ممکن است کودک مبتلا دیگر علائم شدید اختلال را نشان ندهد. جایگزینهای دارویی یا شیمیایی وجود ندارد که بتواند کمبود آنزیم GALT را جبران کند و از طرفی سطح گالاکتوز 1-فسفات در بدن برای عملکرد نرمال باید زیر 3 تا 4 میلی گرم در 100 میلی‌لیتر باشد.
چون گالاکتوز یک یخش از لاکتوز یا قند شیر است، از همۀ شیرها و همۀ غذاهایی که شیر در آنها به کار رفته باید پرهیز کرد. این موضوع فقط شامل شیر گاو نیست بلکه شیر هر حیوان دیگری مانند بز و حتی شیر انسان را هم در برمیگیرد.
همچنین شامل فرآورده‌های لبنیاتی مانند کره، پنیر و ماست هم می‌شود. غذاهایی هم که مقدار کمتری شیر در ساختارشان به‌کار رفته مثل قراقوروت و کشک نیز باید حذف شوند. همچنین غذاهایی مانند مغز، جگر چون محتوای گالاکتوز ذخیره شده هستند، نباید خورده شوند.
اگر یکی از فرزندان در خانواده گالاکتوزمی تشخیص داده شد، باید بلافاصله تمامی فرزندان قبل و بعد از او تست شوند و بلافاصله در مورد هر کدام (حتی قبل از مشخص شدن نتایج مربوط به آنزیم) اجرای فرمول‌های بدون لاکتوز و گالاکتوز شروع شود.
اگر نوزادی در حال تغذیه پستانی از مادر است، شیردادن به او باید قطع شود، تا زمانی که نتایج مربوط به‌آزمایش مشخص شود. اگر بعد از مشخص شدن نتایج آزمایش، کودک گالاکتوزمی تشخیص داده نشد میتوان شیر دادن به او را از سر گرفت.
از آنجا که فرزندتان تمام عمر با گالاکتوزمی زندگی خواهد کرد، به او کمک کنید یاد بگیرد چطور غذا بخورد که برایش بی‌خطر باشد. آموزش اینکه چه غذاهایی را میتواند و چه غذاهایی را نباید بخورد، از همان زمانی آغاز کنید که در حال یادگیری رنگ‌ها، شکلها و قوانینی چون توجه به تابلوهای خیابان است.
به‌طوریکه وقتی فرزندتان به سن کودکستان رسید باید بتواند به‌اشخاص بگوید گالاکتوزمی دارد و شیر و غذاهای ساخته شده با شیر برایش خوب نیست. بچه‌ها دوست دارند در آماده کردن خوراک کمک کنند بنابراین اجازه دهید یک متخصص تغذیه با فرزندتان کار کند، کودک‌تان میتواند بعد از مدتی مستقلاً در مورد چیزهایی که میتواند بخورد تصمیم درست بگیرد.
جایگزین‌های شیر
از رژیم غذایی کودک گالاکتوزمی شیر و فرآورده‌های شیر حذف میشود. ولی مطمئناً کودک برای رشد خود نیازمند تمامی مواد غذایی است. میتوان به‌جای شیر از برخی جایگزینهای شیر استفاده کرد، که در این مورد فرمول‌های مجزای پروتئین سویا پیشنهاد می‌شود.
این مواد غذایی به سه شکل مایع غلیظ، پودر و یا خوراک آماده ساخته میشوند. این موادِ غذایی با مارکهای متنوع در بازار وجود دارند. روی بسته بندی این موادغذایی هم دستورالعمل خاصی برای تهیه نوشته شده است که مطابق با این دستورالعمل میتوان از آن مادۀ غذایی، خواراکیهای مایع تهیه کرد.
کودک گالاکتوزمی به‌ویژه اگر سن پایینی داشته باشد، نوشیدن این مایعات را دوست دارد، اگر به هر دلیلی مایعاتی را که از پروتئین سویا به‌دست می‌آید نمی‌نوشد میتوان به جای پروتئین سویا از مواد غذایی دیگری به‌نام کازئین هیدرولیز شده که آن هم با مارکهای گوناگون در بازار وجود دارد، استفاده کرد.
•    داروهای تجویز شده و داروهای غیرتجویز شده توسط پزشک
تعداد زیادی از داروها دارای لاکتوز افزودنی هستند. به‌داروها لاکتوز می‌افزایند تا طعم شیرین دهد و افراد راحت‌تر آنها را بخورند. به این مواد عناصر سازندۀ غیرفعال می‌گویند.
همیشه از پزشک بپرسید که دارویی که او برای کودک گالاکتوزمی شما تجویز می‌کند آیا خالی از گالاکتوز یا لاکتوز است یا خیر. اگر حاوی این مواد باشد، داروی دیگری که شبیه به این دارو و بدون گالاکتوز یا لاکتوز است، باید تجویز شود.
منبع: کودکان استثنایی (سندرم‌ها)
بیماری گالاکتوزمی کودکان
بیماری گالاکتوزمی کودکان

بیماری گالاکتوزمی کودکان – قسمت اولبیماری گالاکتوزمی کودکان – قسمت اول

بیماری گالاکتوزمی کودکان گالاکتوزمی کلاسیک یک اختلال ژنتیک نادر متابولیک است. کودک دچار اختلال گالاکتوزمی کلاسیک یک ژن این بیماری را از هر دو والد خود که آنها هر دو ناقل هستند به‌ارث می‌برد. بیماری گالاکتوزمی کودکان


بیماری کورک کودکانبیماری کورک کودکان

بیماری کورک کودکان کورک ، یک برجستگی بزرگ ، حساس و قرمز است که در اثر عفونی شدن یک پیاز مو توسط باکتری ها ( استافیلوکوکها ) ایجاد می شود. این برجستگی پر از چرک ، به تدریج به سطح پوست می آید و بعد از حدود 2-3 روز پاره میشود. همچنین ممکن‌است به خودی خود و بدون پاره شدن بهبود یابد و به آهستگی از بین برود. بیماری کورک کودکان


بیماری تب غددی کودکانبیماری تب غددی کودکان

تب غددی کودکان تب غددی یا مونوکلئوز عفونی یک بیماری ویروسی است که آغازی شبیه آنفلوآنزا دارد وممکن است بثوراتی شبیه سرخجه داشته باشد. این بیماری نسبتاً شایع است و به طور عمده نوجوانان و بالغین جوان را مبتلا میکند. تب غددی کودکان


بیماری تا‌ی‌ساکس نوزادیبیماری تا‌ی‌ساکس نوزادی

بیماری تا‌ی‌ساکس نوزادی شناخته شده ترین بیماری ژنتیکی است که یک اختلال متابولیکی ارثی است. آنزیمی در بدن وجود دارد به نام آنزیم هگزوزآمینیداز A که وظیفۀ این آنزیم تجزیۀ مادۀ چربی به نام GM2 است. بیماری تا‌ی‌ساکس نوزادی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران