کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
بیماری خروسک در کودکان
بیماری خروسک در کودکان خروسک که کروپ یا خناق نیز نامیده می شود و معمولا از یک عفونت ویروسی ناشی می گردد ، التهاب و تنگ شدن مجرای هوای اصلی منتهی به ریه ها می باشد. این بیماری بیشتر در کودکان 6 ماهه تا سه ساله شایع است. بیماری خروسک در کودکان

بیماری خروسک در کودکان
خروسک که کروپ یا خناق نیز نامیده می شود و معمولا از یک عفونت ویروسی ناشی می گردد ، التهاب و تنگ شدن مجرای هوای اصلی منتهی به ریه ها می باشد. این بیماری بیشتر در کودکان 6 ماهه تا سه ساله شایع است.
خروسک معمولا یک بیماری خفیف است ؛ اما گاهی موجب اشکالات شدید تنفسی می شود و نیازمند درمان فوری می گردد.
علائم بیماری چیست ؟
خروسک با علائم سرماخوردگی از جمله آبریزش بینی و عطسه آغاز می شود . پس از 1 یا 2 روز علائم زیر بروز می کند :
•    تنفس صدا دار
•    سرفه ی مداوم با صدای شبیه خروس
•    گرفتگی و خس خس صدا
در موارد شدید ممکن است علائم زیر بروز کند :
•    اشکال در تنفس
•    تنفس سریع در حد غیر عادی
دوره های حمله ی خروسک بیشتر در اوایل صبح رخ می دهد و چند ساعت به طول می انجامد. اگر کودک شما دچار حمله ی خروسک شد فورا با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم بدتر شد یا علائم شدیدتری بروز کرد ، آمبولانس خبر کنید یا کودک را به یک مرکز فوریت های پزشکی ببرید.
پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟
پزشک شدت بیماری را بررسی و اطمینان حاصل می کند که بیماری کودک همین است یا بیماری مشابه دیگری همچون التهاب دریچه ی نای . برای خروسک خفیف ، ممکن است اقدامات خانگی برای تخفیف علائم توصیه شود.
در موارد حاد ، کودک معمولا در بیمارستان بستری می شود . برای تسهیل تنفس ، اکسیژن یا داروهای استنشاقی داده می شود. اگر مجاری هوا شدیدا مسدود باشد ، ممکن است لوله ای از طریق بینی به داخل نای فرستاده شود. موارد حاد خروسک معمولا ظرف چند روز بهبود می یابد.چه کمکی میتوانم بکنم؟
شربت استامینوفن و مایعات گرم فراوان به کودک بدهید و هوای اتاق او را مرطوب نگه دارید . برای تخفیف علائم در حمله های شدید ، کودک را به حمام ببرید و شیرهای آب داغ را باز کنید تا هوا به سرعت مرطوب شود . کودک قاعدتا ظرف 5 روز بهتر خواهد شد.
چشم انداز :
بیشتر کودکان مجددا به خروسک مبتلا نمیشوند. اما کودکان مبتلا به آسم ممکن است در معرض حمله های مجدد قرار داشته باشند. برای این کودکان ممکن است درمان با داروهای پیشگیری کننده از آسم توصیه شود.
همچنین ممکن است پزشک تجویز کند که با مشاهده ی نخستین علائم حمله ی خروسک ، از داروهای استنشاقی کورتیکواستروئیدی استفاده شود.
نکته :
مرطوب کردن هوا : مرطوب نگه داشتن هوای اتاق کودک به تسهیل تنفس او کمک میکند. برای مرطوب کردن هوا ، حوله ی مرطوبی را روی صندلی در کنار شوفاژ قرار دهید یا از دستگاه بخور استفاده کنید.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
بیماری خروسک در کودکان
بیماری خروسک یا کروپ در کودکانبیماری خروسک یا کروپ در کودکان

بیماری خروسک یا کروپ در کودکان خروسک یک بیماری حاد ویروسی است و معمولا ویروس پاراآنفلوانزا موجب تورم و تنگی حنجره،نای و برونش های کودک میشود. بیماری خروسک یا کروپ در کودکان


ناراحتی های تنفسی کودکانناراحتی های تنفسی کودکان

ناراحتی های تنفسی کودکان والدین تازه کار معمولا در مورد تنفس کودک نگران می شوند ، چون گاهی تنفس او نامنظم و گاهی بسیار سطحی است ، طوری که نمیتوانند آن را بشنوند یا حرکات قفسه سینه اش را ببینند . ناراحتی های تنفسی کودکان


خناق در کودکانخناق در کودکان

خناق در کودکان کودک آنلاین: اگر کودک دچار گرفتگی صدا همراه با سرفه‌هایی شبیه به پارس سگ باشد، احتمالاً به خناق مبتلاست. خناق نوعی بیماری تنفسی است که در اثر التهاب تارهای صوتی یا التهاب نای و مجاری هوایی به وجود می‌آید. خناق در کودکان


بیماری آسم کودکان بیماری آسم کودکان

بیماری آسم کودکان یک عامل حساسیت زا یا ویروسی میتواند باعث بروز آسم شود. عوارض آسم عبارتند از : تنگی نفس ، سرفه و خس خس سینه. هنگام حمله آسم عضله های قفسه سینه ( که گذرگاه های هوایی به سمت ریه هستند ) منقبض و لوله های هوایی متورم میشوند و باعث بروز صدای خس خس همراه تنفس کودک میشوند. بیماری آسم کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران