کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
شناسایی مشکلات پردازش حسی کودکان – بخشِ دوم
مشکلات پردازش حسی کودکان : دومین عملکرد سیستم لمسی، متمایز کردن است. متمایز کردن عبارت است‌از توانایی تشخیص تفاوت بین بافت‌ها، طرح‌ها و شکل‌های مختلف از طریق لمس کردن.

شناسایی مشکلات پردازش حسی کودکان
دومین عملکرد سیستم لمسی، متمایز کردن است. متمایز کردن عبارت است‌از توانایی تشخیص تفاوت بین بافت‌ها، طرح‌ها و شکل‌های مختلف از طریق لمس کردن.
وقتی که شما دستتان را درون کیف‌تان می‌کنید و کلید خانه را از طریق لمس نمودن، می‌یابید در حال استفاده از همین حس خود هستید. وقتی شما مهارتی را انجام می‌دهید، حس تمیز لمسی نقش بسیار مهمی در شروع توالی اعمال و برنامه‌ریزی حرکتی شما دارد. این حس همچنین میل به‌کاوش در محیط را نیز برمی‌انگیزاند.
حس تمیز لمسی برای مکان‌یابی قسمتی از بدن شما که مورد لمس قرار گرفته و همچنین برای تشخیص اشکال از طریق حس کردن بسیار اهمیت دارد. این حس به‌مغز کمک می‌کند که جایگاه فضایی اعضای بدن را بازنمایی نموده و حس درونی بدن که ما به‌آن طرحوارۀ بدنی می‌گوییم را ایجاد کند.
اگر حس تمیز لمسی در دستان یک کودک ضعیف باشد، امکان دارد که او دچار مشکلات حرکتی خفیف باشد. برای مثال بستن بند کفش، بستن دکمه‌ها و نوشتن برای اغلب کودکانی که چنین مشکلی دارند، سخت است.
وقتی که حساسیت لمسی دچار اشکال باشد، کودک از لحاظ هیجانی واکنش منفی به‌تماس نشان میدهد. برای مثال، زمانی که کودکان با همسالان‌شان بازی می‌کنند، بغل کردن، ضربه زدن و غلغلک دادن برای انها معانی خاصی دارد.
تماس‌های خوشایند یا آزاردهنده با یک برچسب هیجانی مشخص می‌شوند. مادری که صورتش را روی شکم کودکش می‌گذارد و او را غلغلک میدهد، قصد دارد کودک را بخنداند. اما کودکی که در حس تمیز لمسی ضعیف است ممکن‌است صورتش را برگرداند، سعی در قطع این تماس نماید و حتی گریه کند.
نوپایان یا کودکان پیش دبستانی که نسبت به‌لمس بیش از حد حساس هستند، نمی‌توانند در فاصلۀ نزدیکی از دیگر کودکان بازی کنند و ممکن‌است از این موقعیت‌ها فرار نمایند یا درگیر اعمال پرخاشگرانه گردند.
در شرایط رشد بهنجار، سیستم لمسی به‌طور متعادلی رشد می‌کند. کودک به‌ندرت با تماس‌های لمسی دچار آشفتگی می‌شود. اگر کودکی به‌طور طبیعی در محیط کاوش کند، یاد می‌گیرد که شکل، بافت، وزن و طرح‌ها را از هم متمایز کند.
این تعادل در کودکانی که دچار اختلالات خلقی و اختلال تعادل حسی هستند، ایجاد نمی‌شود. درعوض، دستگاه عصبی به‌واکنشی که از لحاظ رشدی ابتدایی است، پسرفت می‌کند و کودک بیش برانگیخته می‌شود.
درنتیجه تحریکات لمسی که به‌طور طبیعی لذت‌بخش هستند، برای کودک تهدیدکننده و آزاردهنده می‌شود. این رفتارها بر رشد هیجانی کودک تاثیر می‌گذارد.
نکته: وقتی که کودکان حساسیت زیادی نسبت به‌لمس دارند، احساس لمس شدن را در ذهن پیش‌بینی می‌کنند و تا جایی پیش می‌روند که حتی وقتی تماسی در میان نیست، حس می‌کنند که لمس شده‌اند. به‌اندازۀ کافی از کودک‌تان فاصله بگیرید. اجازه دهید کودک خودش به‌شما نزدیک شود تا برای تماس‌های احتمالی که بین شما پیش می‌آید، آماده باشد.
نکته: بهتر است بچه‌های کوچکی که دچار مقاومت لمسی هستند، با یک لباس راحتی تمیز به‌تختخواب بروند و بعد از اینکه صبح بیدار شدند آنها را مجبور نکنید که بلافاصله آن لباس را عوض کنند. در این شرایط کودک عملکرد بهتری دارد. بعد از صبحانه و یا زمان دیگری که کودک کاملاً از خواب بیدار شده است می‌توانید لباس او را عوض کنید.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
پردازش حسی کودکان

شناسایی مشکلات پردازش حسی کودکان – بخشِ اولشناسایی مشکلات پردازش حسی کودکان – بخشِ اول

پردازش حسی کودکان : بسیاری از کودکانی که دچار مشکلات حسی هستند در واکنش به‌دروندادهای حسی بین دو حالت واکنش افراطی و واکنش تفریطی در نوسان هستند. پردازش حسی کودکان


شناسایی مشکلات پردازش حسی کودکان – بخشِ سومشناسایی مشکلات پردازش حسی کودکان – بخشِ سوم

مشکلات پردازش حسی کودکان : یک مشکل لمسی نادرتر اما بسیار جدی، این است که کودک فقط به‌محرک‌های بسیار شدید واکنش نشان میدهد. به‌این مشکل واکنش تفریطی می‌گوییم.


کودکانی که دچار اضافه بار حسی هستند – بخش اولکودکانی که دچار اضافه بار حسی هستند – بخش اول

کودکان با حواس خود در محیط به‌کاوش می‌پردازند و چیزهایی در مورد جهان فرا می‌گیرند. کودکان اشیاء را لمس می‌کنند و آنها را تکان می‌دهند تا خصوصیاتی چون وزن، شکل و طرح آنها را پردازش کنند.


کودکان حسی و کودکان شهودی – بخش دومکودکان حسی و کودکان شهودی – بخش دوم

کودکان حسی و کودکان شهودی – بخش دوم کودک آنلاین: بچه های شهودی معمولاً قوۀ تخیل قوی دارند و در به کار بردن مواد و وسایل و حل مسئله خیلی خلاق هستند. آنها اغلب افکار و ایده های زیادی دارند، از ایده های عجیب و غیرممکن گرفته تا ایده های کاملاً ابتکاری و مفید. کودکان حسی و کودکان شهودی – بخش دوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران