کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
خناق در کودکان
خناق در کودکان کودک آنلاین: اگر کودک دچار گرفتگی صدا همراه با سرفه‌هایی شبیه به پارس سگ باشد، احتمالاً به خناق مبتلاست. خناق نوعی بیماری تنفسی است که در اثر التهاب تارهای صوتی یا التهاب نای و مجاری هوایی به وجود می‌آید. خناق در کودکان

خناق در کودکان
کودک آنلاین: اگر کودک دچار گرفتگی صدا همراه با سرفه‌هایی شبیه به پارس سگ باشد،  احتمالاً به خناق مبتلاست. خناق نوعی بیماری تنفسی است که در اثر التهاب تارهای صوتی یا التهاب نای و مجاری هوایی به وجود می‌آید.
تورم زبان کوچک در کودکان دو تا چهارساله سبب نوع شدید خناق می‌شود. در صورت مشکوک شدن به خناق، هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.
علت‌های بیماری
خناق به‌طورکلی بر سه نوع است: ویروسی، باکتریایی و انقباضی.
خناق ویروسی رایج‌ترین نوع این بیماری است که در اثر عفونت ویروسی حنجره و نای کودکان شش‌ماهه تا شش‌ساله، در فصل پاییز و زمستان به وجود می‌آید.
از بین ویروس‌های گوناگونی که سبب عفونت‌های حاد تنفسی می‌شوند، ویروس پارا آنفلوانزا بیشترین نقش را در بروز خناق دارد. سایر ویروس‌های ایجادکنندۀ سرماخوردگی نیز می‌توانند این بیماری را به وجود آورند.
تورم زبان کوچک، یک خناق باکتریایی خطرناک است که به‌طورکلی توسط یک باکتری به نام اچ آنفلوانزا نوع ب ایجاد می‌شود. در این بیماری، بلعیدن زبان کوچک می‌تواند راه تنفسی را ببندد.
علت خناق انقباضی شناخته‌شده نیست، اما ممکن است ناشی از عوامل حساسیت‌زا باشد. گاهی اوقات، عواملی دیگر موجب پیدایش وضعیتی مشابه خناق می‌شوند.
حساسیت به گردۀ گیاهان و یا غذاها در مواردی نادر می‌تواند سبب بلعیدن زبان کوچک شود و وضعیتی مشابه خناق را به وجود آورد. بلعیدن سکه یا وسیله‌ای دیگر، باعث گیرکردن آن در حنجره شده و در اثر عفونت، صدایی شبیه خناق ایجاد می‌کند.
نشانه‌های بیماری
پیش از آنکه بیماری خناق آشکار شود، نشانه‌های سرماخوردگی مانند آبریزش از بینی، سرفه و تب ظاهر می‌شوند و همزمان با گسترش عفونت در حنجره و مجاری فوقانی تنفسی، ترشحات افزایش‌یافته و قسمت‌های فوق نیز متورم می‌شوند، همچنین ممکن است صدا با گرفتگی همراه شود و سرفه‌ها به پارس سگ شباهت پیدا کند.
نشانه‌های بیماری در هنگام شب شدیدتر شده و بیماری تا سه الی چهار روز ادامه می‌یابد.
گاهی اوقات، تورم حنجره و مجاری فوقانی تنفسی شدید بوده و تنفس را مشکل می‌کند. در چنین حالتی، صدای تنفس مانند سوت می‌شود.
با هر تنفس، دنده‌های پایینی به سمت داخل کشیده شده و عضلات گردن منقبض می‌شود، زیرا مجاری تنفسی بسته‌شده است.
کودک در چنین حالتی، تنفسی سریع و بی‌وقفه دارد و عرق می‌کند. ممکن است در صورت وخیم‌تر شدن وضعیت کودک، لب‌ها و زیر ناخن‌ها کبود شود. با روی دادن چنین حالتی کودک را به‌سرعت به پزشک و یا بخش فوریت‌های پزشکی برسانید.
خناق باکتریایی خیلی سریع آغاز می‌شود و پیشرفت می‌کند. امکان دارد کودک علاوه بر تب شدید دارای اشکال در تنفس و عمل بلع نیز باشد و به دلیل گرفتگی صدا نتواند صحبت کند.
درعین‌حال، ممکن است در صورت وجود سرفه، صدای او شبیه پارس سگ نباشد، اما در پی آن، از نفس افتادن، خستگی، کشیده شدن قفسۀ سینه به سمت داخل و سیانوز روی دهد. در چنین حالتی به‌سرعت کودک خود را به نزدیک‌ترین بخش اورژانس برسانید.
خناق انقباضی، اغلب کودک را به‌طور ناگهانی از خواب بیدار می‌کند، حتی اگر در طول روز نشانه‌هایی از بیماری مشاهده نشده باشد. گرفتگی صدا و سرفه‌های پارس مانند، تا روز بعد برطرف می‌شود و تا دو یا سه شب دیگر دوباره برمی‌گردد. به‌طورمعمول این نوع خناق خطرناک نیست، ولی برخی کودکان تا سن شش‌سالگی پی‌درپی به آن مبتلا می‌شوند.
پیشگیری از بیماری
برای پیشگیری از خناق ویروسی، باید از تماس نزدیک با کودکان و یا بالغین مبتلا به سرماخوردگی خودداری کرد.
برای پیشگیری از خناق باکتریایی، واکسن‌های گوناگونی وجود دارد. این واکسن‌ها از سن دوماهگی تا پنج‌سالگی قابل‌مصرف هستند. تعداد تزریقات متناسب با سن کودک، از یک تا چهار بار متفاوت است. استفاده از این واکسن‌ها، کودک را در مقابل مننژیت با منشأ باکتری آنفولانزا مقاوم می‌کند.
اگر کودک به خناق باکتریایی مبتلا شد، باید تمامی اعضای خانواده اقدامات پیشگیری‌کننده‌ای را در پیش بگیرند، حتی در مورد کودکانی که قبلاً واکسینه شده‌اند. باید تمامی اعضای خانواده، از یک آنتی‌بیوتیک ویژه به نام ریفامپین استفاده کنند.
والدین چه کمکی می‌توانند بکنند.
-    در صورت مشاهدۀ گرفتگی صدا و سرفه‌های شبیه به پارس سگ، به پزشک مراجعه کنید.
-    مراقبت از کودک مبتلا به خناق، در صورت بروز هر یک از نشانه‌های زیر:
•    تنفس سریع و مشکل
•    صدای سوتی تنفس
•    انقباض عضلات گردن یا زیر دنده‌ها
•    خستگی و از نفس افتادن
•    سیانوز (کبودشدن لب‌ها و زیر ناخن‌ها)
-    در صورت مشاهدۀ هر یک از نشانه‌های یادشده به‌سرعت کودک را به اورژانس برسانید.
-    برای تسکین موقت سرفه‌های کودک از بخور استفاده کنید.
پزشک چه کمکی می‌تواند بکند.
-    معاینۀ صدای سینۀ کودک
-    معاینۀ حلق کودک برای دیدن تورم و سرخی زبان کوچک (این نشانه بیشتر در خناق باکتریایی دیده می‌شود)
-    تجویز آنتی‌بیوتیک در صورت تشخیص خناق باکتریایی
-    بستری کردن کودک در بیمارستان برای درمان سریع
منبع: کلیدهایی برای بیماری‌های کودکان
خناق در کودکان

سرماخوردگی در کودکانسرماخوردگی در کودکان

سرماخوردگی در کودکان سرماخوردگی که عفونت ویروسی بینی و حلق است ، بیماری مسری خفیفی است که کودکان زیاد به آن مبتلا میشوند . بیشتر کودکان حداقل 6 بار در سال سرما می خورند ، و با شروع بازی های گروهی یا رفتن به کودکستان تعداد دفعات بیشتر می شود. سرماخوردگی در کودکان


واكسن آنفولانزا و سرماخوردگی برای کودکان واكسن آنفولانزا و سرماخوردگی برای کودکان

اکثر متخصصین کودکان توصیه میکنند دارند که کودکان بالای شش ماه بایستی واکسن آنفولانزا را دریافت کنند . انجمن متخصصین کودکان امریکا توصیه میکنند بجهت واکسیناسیون کودکان بعد از شش ماهگی بایستی دوبار واکسن آنفولانزا تزریق شود تا واکسن موثر واقع شود . وکسن هموفیلوس واکسن پنجگانه


سرفه کودکانسرفه کودکان

سرفه کودکان سرفه ، یا نشانه ای از یک بیماری است ، یا طریقه ی واکنش بدن است به‌عاملی محرک که‌در گلو یا ،در مجاری هوایی به‌وجود آمده است. سرفه ی مرطوب یا سرفه ی خلط دار ، برای مثال‌در جریان حمله ی آسم یا سیاه سرفه ، خلط را از سینه خارج میکند و ترشحات را از مجاری هوایی پاکسازی می‌نماید. سرفه کودکان


بیماری خروسک در کودکانبیماری خروسک در کودکان

بیماری خروسک در کودکان خروسک که کروپ یا خناق نیز نامیده می شود و معمولا از یک عفونت ویروسی ناشی می گردد ، التهاب و تنگ شدن مجرای هوای اصلی منتهی به ریه ها می باشد. این بیماری بیشتر در کودکان 6 ماهه تا سه ساله شایع است. بیماری خروسک در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران