کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
مسمومیت با سرب در کودکان
مسمومیت با سرب در کودکان کودک آنلاین: کسانی که دارای فرزند هستند، ممکن است با درخواست پزشک مبنی بر انجام آزمایش اندازه‌گیری سرب خون برخورد کرده و تعجب کرده باشند که این چه آزمایشی است. اگرچه انجام این آزمایش به‌تازگی درخواست می‌شود، مسمومیت با سرب در کودکان

مسمومیت با سرب در کودکان
کودک آنلاین: کسانی که دارای فرزند هستند، ممکن است با درخواست پزشک مبنی بر انجام آزمایش اندازه‌گیری سرب خون برخورد کرده و تعجب کرده باشند که این چه آزمایشی است. اگرچه انجام این آزمایش به‌تازگی درخواست می‌شود، اما مسمومیت‌زایی سرب از زمان روم باستان تاکنون شناخته‌شده بوده است. فرودادن و استشمام سرب موجب پدید آمدن ضایعاتی در مغز، سیستم عصبی و کلیه‌ها می‌شود. مسمومیت با سرب در هر سنی ممکن است روی دهد اما وقوع آن بین شش‌ماهگی تا شش‌سالگی رایج‌تر است و کودکان زیر دو سال بیشتر درخطر ابتلا قرار دارند.
این بیماری که در اصطلاح پزشکی پلومبیسم نامیده می‌شود، بیشتر گریبان گیر کودکانی است که در مناطق فقیرنشین زندگی می‌کنند. آخرین تحقیقات نشان داده است که 55 درصد از کودکان سیاه‌پوست و فقیر و دوازده درصد از کودکان طبقۀ متوسط و برخوردار از رفاه، از ناراحتی‌های مغزی افزایش سرب خون رنج می‌برند.
والدینی که در خانه‌های قدیمی زندگی می‌کنند، باید از خطر پلومبیسم ناشی از رنگ یا لوله‌های قدیمی آگاه باشند. مسمومیت کودکان با سرب از راه‌های زیر صورت می‌گیرد:
-    خوردن رنگ‌های حاوی سرب
-    تنفس هوای آلوده به سرب
-    نوشیدن آب آلوده به سرب
شما به‌عنوان والدین کودکان، نقشی کلیدی در بازرسی خانۀ قدیمی خود دارید تا هرگونه برآمدگی رنگ، ترک در سقف و آلودگی آب به سرب را کشف کنید. پیشگیری و کشف هرچه زودتر عوامل دربرگیرندۀ سرب، گامی اساسی در برخورد با این مسمومیت است.
تأثیرات سرب روی مغز
اگر فرزند شما به‌طور منظم به میزان کم سرب خورده و یا استشمام کند (غیر از میزان سربی که در غذا وجود دارد)، سرب به‌تدریج در بدن او انباشته می‌شود، زیرا دفع آن به‌سختی صورت می‌گیرد و بدن قادر به تجزیه و رها ساختن خود از این ماده سمی نیست.
مغز و دستگاه عصبی، حساسیت زیادی به سرب‌دارند. بروز پلومبیسم در نوزادان و کودکان زیر شش سال، موجب آسیب‌های شدید می‌شود. چنانچه خانم بارداری میزان بالایی از سرب در خون داشته باشد، جنین را آلوده می‌سازد. کودک از مرحلۀ جنینی تا سن شش‌سالگی که رشد مغزی به‌سرعت صورت می‌گیرد، بیشتر در معرض خطر قرار دارد و چنانچه مسمومیت با سرب کودکان درمان نشود، پس از شش‌سالگی، این نشانه‌ها در او پدید می‌آید:
-    کم توجهی
-    مشکلات رفتاری
-    ناتوانی در یادگیری و خواندن
-    واکنش کُندمسمومیت‌های با سرب اغلب خفیف است اما پس از درمان نیز امکان بازگشت آن وجود دارد. اگر این مسمومیت به‌سرعت درمان نشود، توانایی یادگیری و هوشی کودک کاهش می‌یابد و عقب‌ماندگی دائمی ذهنی و جسمی ایجاد می‌کند.
شما و یا پزشک ممکن است در مراحل نخستین بیماری متوجه این عارضه نشوید زیرا نشانه‌هایی مثل دل‌درد و استفراغ وجود ندارد. به همین دلیل انجام آزمایش اندازه‌گیری سرب خون اهمیت بسیار دارد. نخستین آزمایش باید در شش‌ماهگی تا یک‌سالگی انجام شود و به‌طور متناوب تا شش‌سالگی ادامه یابد. این آزمایش باید در مورد تمام کودکانی که در خانه‌های قدیمی زندگی می‌کنند انجام شود، حتی اگر در خانۀ قدیمی هم زندگی نمی‌کنند، در مورد محل بازی و ساختمان مدرسه تحقیق کنید تا در صورت لزوم آزمایش اندازه‌گیری سرب خون را انجام دهید.
پزشک ممکن است در موردی که میزان سرب خون کودک بالاست، چند روزی او را تحت شیمی‌درمانی در بیمارستان قرار دهد تا سرب انباشته‌شده در بدن او را خارج سازد. این درمان دردناک نیست و تنها درصد کمی (حدود ده درصد) از کودکانی که میزان سرب خون آن‌ها بالاست، به این کار نیاز دارند.
نشانه‌های وجود سرب در آب نوشیدنی
شما قادر به دیدن، چشیدن و یا استشمام بوی سرب موجود در آب نیستید. برای اطمینان از وجود سرب در آب باید به آزمایشگاه مراجعه کنید. در صورت مشاهدۀ عوامل زیر باید به وجود سرب در آب مشکوک شد:
-    لوله‌کشی آب ساختمان خاکستری کدر بوده و به‌آسانی خراشیده شود.
-    مشاهدۀ علائم پوسیدگی مثل زنگ‌زدگی رنگ آب و زنگ زدن ظرف‌ها و ظرف‌شویی
والدین چه کمکی می‌توانند بکنند.
-    چنانچه به آب آشامیدنی مشکوک بودید، نمونه‌ای را برای تشخیص سرب به آزمایشگاه ببرید.
-    درصورتی‌که آزمایشگاه وجود سرب در آب آشامیدنی را تشخیص داد این اقدامات احتیاطی را به کار ببندید:
از نوشیدن و استفادۀ آبی که بیش از شش ساعت در لوله باقی‌مانده است (در طول شب یا ساعات کار) خودداری کنید.
اجازه دهید آب تا سه دقیقه جریان داشته باشد و سپس از آن استفاده کنید.
هرگز از شیر آب گرم برای نوشیدن، تهیۀ غذا و یا فراهم ساختن غذای نوزاد استفاده نکنید زیرا شدت حل شدن سرب در آب گرم بسیار بیشتر از آب سرد است.
-    اگر خانۀ شما قدیمی است، در، پنجره و دیوارها را رنگ بزنید و فرزندتان را برای تعیین میزان سرب خون به آزمایشگاه ببرید. این آزمایش از شش‌ماهگی تا یک‌سالگی آغاز می‌شود و به‌طور منظم تا شش‌سالگی ادامه خواهد داشت.
-    پیش از هر وعدۀ غذا دستان کودک را بشویید تا گردوغبار ناشی از سرب از میان بود.
-    اسباب‌بازی‌ها و پستانک نوزاد را به‌طور مرتب بشویید.
-    کف اتاق، پنجره و کف‌پوش را هر هفته با استفاده از پاک‌کننده‌های فسفاته بشویید. هرگز از جاروبرقی استفاده نکنید زیرا ممکن است ذرات حاوی سرب را در هوا معلق نماید.
پزشک چه کمکی می‌تواند بکند.
-    پیشنهاد آزمایش اندازه‌گیری سرب خون چنانچه در خانه‌های قدیمی زندگی می‌کنید.
-    اگر جواب آزمایش اندازه‌گیری سرب خون مثبت بود، هر سه یا چهار ماه یک‌بار باید آن را تکرار کرد.
-    بستری کردن بیمار در بیمارستان و تجویز داروهای شیمیایی هنگامی صورت می‌گیرد که میزان سرب خون بسیار بالا باشد. در این موارد به والدین پیشنهاد می‌شود منبع سرب را در منزل یافته و از بین ببرند.
منبع: کلیدهایی برای بیماری‌های کودکان
مسمومیت با سرب در کودکان

 

مسمومیت های غذایی در کودکانمسمومیت های غذایی در کودکان

مسمومیت های غذایی در کودکان کودکان نیز همچون بزرگسالان در اثر خوردن غذاهای آلوده بیمار می شوند و علائمی را چون استفراغ ، اسهال و دل درد ظاهر می سازند. این بیماری را مسمویت غذایی می نامند. عوامل باکتریایی و ویروسی ، سموم باکتریایی ( مواد شیمیایی که به وسیله ی باکتری ها تولید می شود) و سموم تولید شده در غذاها مسمومیت های غذایی ایجاد می کنند. مسمومیت های غذایی در کودکان

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سربعوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سرب

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سرب کودک آنلاین: منابع این مادۀ سمی : آب ، رنگ ، ظرف های سرامیکی و سفالی ، اسباب بازی ها عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – سرب

 

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بیعوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بی

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بی منابع این مادۀ سمی: ماهی چرب ، لبنیات پر چرب ، گوشت های پر چرب ، شیر مادر. عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – پی سی بی

 

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوهعوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوه

عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوه بسیاری از شما دربارۀ مواد نگهدارنده ای که از جیوه ساخته شده اند و تایمرو سال نامیده می شوند چیزهایی شنیده اید. این مواد نگهدارنده در واکسن ها استفاده می شدند و احتمال خطر بروز اوتیسم را در کودکان افزایش می دهند. عوامل کاهش توانایی های ذهنی کودک – جیوه


نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران