کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

3
بیماری هیدروسفالی کودکان – بخش دوم
بیماری هیدروسفالی کودکان بیماری هیدروسفالی کودکان

بیماری هیدروسفالی کودکان – بخش دوم
دلایل اولیه چرا هیدروسفالی اتفاق می‌افتد عبارت‌اند از:
- انسداد جریان مغزی- نخاعی در درون سر
- مشکلات در خصوص جذب مایع مغزی – نخاعی در بدن
- تولید اضافی مایع مغزی – نخاعی
علل هیدروسفالی عمدتا به‌عوامل مادرزادی و اکتسابی نسبت داده می‌شود که به‌ترتیب بیان می‌شود.
•    علل هیدروسفالی مادرزادی
1- سندرم دندی – واکر
یعنی بدکاری مغز که بطن چهارم و مخچه را درگیر می‌کند. این افراد در راه رفتن و تعادل خیلی مشکل دارند.
2- نقص‌های مجرای عصبی
اصطلاحی کلی برای آن گروه از نقص‌های مادرزادی که از علائم بسته شدن نامناسب مجرای عصبی در مراحل اولیه حاملگی پدید می‌آیند. نقص بسته شدن در قسمت فوقانی موجب آنانسفالی می‌گردد که همیشه مهلک است؛ نقص بسته شدن در طول نخاع به بروز اسپینا بیفیدا می‌انجامد که بسته به‌محل و سایر خصوصیات نقص، پیش آگهی متفاوت دارد.
3- اسپینا بیفیدا
یعنی نقص در شکل‌گیری طبیعی نخاع شوکی و ستون فقرات، اکثر کودکانی که با اسپینا بیفیدا متولد می‌شوند، هیدروسفال دارند. علاوه بر آسیب در نخاع شوکی، ناهنجاریهایی در ساختار بخش‌های معینی از مغز که قبل از تولد رشد می‌کند، به‌همراه دارد.
4- تغییر شکل‌های آرنولد – کیاری
یک نابهنجاری کمیاب که ساقه مغز و مخچه از حد طبیعی خود بزرگترند و از درون ستون فقرات بیرون می‌آیند. در این تغییر شکل، بصل النخاع و قسمتهای خلفی تحتانی نیمکره های مخچه از سوراخ استخوان پس سری به‌طرف پایین، اغلب تا سطح دومین مهره گردنی، فشرده می‌شود.
5- شکاف زودهنگام در مغز
یک حالت فوق‌العاده کمیاب که شکاف‌ها و شیارهای غیرطبیعی در نیمکره‌های مغزی وجود دارند.
•    علل اکتسابی هیدروسفالی
1- مننژیت
منظور از مننژیت بیماری عفونی پرده پوششی مغز است. التهاب و پیامدهای این بیماری عفونی مسیرهای زهکشی را مسدود ساخته و منجر به هیدروسفالی می‌گردد. مننژیت در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد اما در بچه‌ها بیشتر دیده میشود. میزان شیوع مننژیت هموفیلوس به‌وسیلۀ واکسن HIB کاهش می‌یابد.
2- خونریزی درون جمجمه‌ای و درون بطنی3- زودرسی
کودکانی که پیش از موقع به‌دنیا می‌آیند خطر رشد هیدروسفالی را به‌همراه دارند. کودکی که پیش از موقع متولد می‌شود، نسبت به کودک دیگر که به‌موقع متولد شده از آسیب‌پذیری بیشتری برخوردار است.
ناحیه‌ای که پایین‌تر از دیواره بطن‌ها در مغز قرار دارد به‌طور ویژه ای مهم است. رگ‎‌های خونی منطقه نامبرده شده، بسیار شکننده هستند و چنانچه کودک با یک نوسان در فشارخون یا به دلایلی دیگر بیمار شود، به‌اسانی پاره می‌شوند.
اگر این مشکل اتفاق بیفتد، خطر رشد خونریزی ناشی از پاره شدن رگهای شکننده مضاعف می شود که میتواند به رشد لخته شدن خون بینجامد که در بعضی موارد به‌قدری شدید است که منجر به‌پاره شدن دیواره بطن می‌گردد. لخته شدن خون جریان مغزی نخاعی کودک را مسدود می‌کند.
•    درمان هیدروسفالی
درمان ویژه‌ای که به‌وسیلۀ پزشک کودک ترتیب داده می‌شود مبتنی بر:
- سن سلامت عمومی و تاریخچۀ پزشکی کودک
- مقاومت کودک برای داروها، روش‌ها و درمانهای ویژه
- انتظارات برای روند حالت هیدروسفالی می‌باشد.
هدف درمان کاهش فشار در ناحیه سر کودک و به‌طور مناسبی خشک نمودن مایع مغزی – نخاعی می‎‌باشد. گاهی اوقات درمانها یا روش‌ها برای بیرون کشیدن مایع مغزی – نخاعی اضافی به‌کار می‌رود. بعضی از فرمهای هیدروسفالی به هیچ درمان مخصوصی نیاز ندارد. فرم‌های دیگر هیدروسفالی موقتی هستند و نیازی به درمان بلندمدت ندارند.
درمان معمول هیدروسفالی از طریق وارد کردن دستگاهی تحت عنوان شنت صورت می‌گیرد. مهم است اشاره کنیم که این روش هیدروسفالی را درمان نمی‌کند و اسیب نسبت به بافت مغز نیز باقی می‌ماند.
شنت‌گذاری فشار را به‌وسیلۀ خشکاندن CSF اضافی، با جلوگیری از بدتر شدن شرایط کنترل می‌کند. نشانه‌های ایجاد  شده به وسیلۀ فشار موجود معمولاً بهبود می‌یابدد اما مسائل دیگر مثل مغز باقی خواهد ماند.
شنت ابزار ساده‌ای است که CSF جمع شده را از مسیرهای مسدود شده به‌جریان خون باز می‌گرداند. شنت از سه قسمت عمده تشکیل شده:
- یک لوله که درون فضای بطنی قرار میگیرد.
- لوله‌ای که زیر پوست به‌درون شکم یا به ندرت قلب و ریه هدایت می‌شود.
- یک مخزن و سوپاپ جهت کنترل جریان مغزی – نخاعی.
شنت از طریق عمل جراحی درون بدن قرار داده می‌شود به‌طوری که بخش فوقانی آن در یک بطن مغز و بخش پایین‌تر به هر یک از دو قسمت قلب یا به درون شکم هدایت می‌شود. این ابزار کاملاً در بدن محصور می شود و مایعی که به طرف شکم کشیده شده از آنجا به‌درون جریان خون میرود.
البته استفاده از شنت نیز می‌تواند عوارضی به‌همراه داشته باشد. این مشکلات با انسداد و عفونت شنت اتفاق می‌افتد. اثرات انسداد شدید شنت عبارتند از: استفراغ، سردرد، رگیجه، حساسیت مفرط به نور و دیگر اختلالات بینایی، خواب آلودگی و حمله‌ها.
منبع: کودکان استثنایی (سندرم‌ها)
بیماری هیدروسفالی کودکان
بیماری هیدروسفالی کودکان – بخش اولبیماری هیدروسفالی کودکان – بخش اول

بیماری هیدروسفالی کودکان طیف وسیعی از نقایص جنین شناختی که سیستم عصبی را در برمی‌گیرند را میتوان نقایص در پیوند لوله عصبی دانست. نخاع شوکی و مغز از یک ناحیه ضخیم اکتودرم که در طول خط میان پشتی جنین، یعنی صفحۀ عصبی قرار دارد، مشتق می گردد. بیماری هیدروسفالی کودکان


هیدروسفالی در کودکان و نوزادان هیدروسفالی در کودکان و نوزادان

هیدروسفالی در کودکان و نوزادان هیدروسفالی بیماری مغزی است که این مشکل زمانی پیش می آید که مایع مغزی نخاعی (CSF) - که شفاف و آب مانند است و احاطه کننده مغز و نخاع است قادر به تخلیه از مغز نباشد.بهمین دلیل این مایع در اطراف مغز و جمجمه فرد جمع میشود و باقی می‌ماند.هیدروسفالی که به اصطلاح «آب در مغز» هم نامیده می‌شود


بیماری گالاکتوزمی کودکان – قسمت اولبیماری گالاکتوزمی کودکان – قسمت اول

بیماری گالاکتوزمی کودکان گالاکتوزمی کلاسیک یک اختلال ژنتیک نادر متابولیک است. کودک دچار اختلال گالاکتوزمی کلاسیک یک ژن این بیماری را از هر دو والد خود که آنها هر دو ناقل هستند به‌ارث می‌برد. بیماری گالاکتوزمی کودکان


بیماری تب غددی کودکانبیماری تب غددی کودکان

تب غددی کودکان تب غددی یا مونوکلئوز عفونی یک بیماری ویروسی است که آغازی شبیه آنفلوآنزا دارد وممکن است بثوراتی شبیه سرخجه داشته باشد. این بیماری نسبتاً شایع است و به طور عمده نوجوانان و بالغین جوان را مبتلا میکند. تب غددی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران