کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

2
آسیب‌های له‌شدگی در کودکان
آسیب‌های له‌شدگی در کودکان کودک آنلاین: دلیل آسیب‌های له‌شدگی نیروی زیادی است که بر ناحیه‌ای بسیار کوچک وارد می‌شود. این نیرو معمولاً به ناحیه دست یا پا وارد می‌آید. در آسیب‌های له‌شدگی، تمام بافت‌های حمایتی اطراف استخوان از بین می‌رود و پوست، عضله و استخوان هر سه آسیب می‌بینند. آسیب‌های له‌شدگی در کودکان

آسیب‌های له‌شدگی در کودکان
-    وسعت ضایعۀ پوستی می‌تواند تا حدودی نشان‌دهندۀ آسیب له‌شدگی زیرپوست باشد.
-    پیش از بستن آتل مناسب، قسمت‌های آسیب‌دیدۀ بدن را حرکت ندهید.
-    منزل خود را ازنظر عواملی که می‌تواند در کودک به ضایعۀ له‌شدگی بینجامد، بررسی کنید.
کودک آنلاین: دلیل آسیب‌های له‌شدگی نیروی زیادی است که بر ناحیه‌ای بسیار کوچک وارد می‌شود. این نیرو معمولاً به ناحیه دست یا پا وارد می‌آید. در آسیب‌های له‌شدگی، تمام بافت‌های حمایتی اطراف استخوان از بین می‌رود و پوست، عضله و استخوان هر سه آسیب می‌بینند.
بررسی دقیق مشکل است؛ چون امکان دارد پوست به‌ظاهر آسیب اندکی دیده باشد، اما عضلۀ زیرش به‌شدت و به‌طور وسیعی صدمه خورده باشد. معمولاً کودکان زمانی دچار این نوع آسیب‌های له‌شدگی می‌شوند که دست یا پایشان را بین پره‌های پنکه یا چرخ دوچرخۀ در حال حرکت فروبرند.
از دیگر دلایل شایع، ماندن دست در بین درِ ماشین و یا پنجره است. گاهی نیز جسم سنگینی روی یکی از اعضای بدن شخص سقوط می‌کند و آن عضو زیر بار سنگین باقی می‌ماند و له می‌شود.
در این هنگام چه می‌کنیم؟
پیش از هر کاری به فکر امنیت کودک باشید. اگر وسیلۀ برقی عامل آسیب بود، پیش از هر کار آن را خاموش‌کنید و از ناحیۀ آسیب‌دیده با دقت مراقبت کنید تا آسیب بیشتر نشود.
ناحیۀ آسیب‌دیده را به‌آرامی روی تکه‌ای تخته یا آتل قرار دهید تا به این وسیله از حرکات اضافی جلوگیری شود. اگر زخم، خونریزی فعال دارد، آن را فشار دهید.
ازآنجاکه در آسیب‌های له‌شدگی نیروی زیادی به ناحیه‌ای کوچک وارد می‌شود، باید بلافاصله به مرکز اورژانس مراجعه کرد تا علاوه بر معاینات کامل، آزمایش‌ها و عکس‌برداری با اشعۀ ایکس نیز انجام گیرد. پس از انجام اقدامات ضروری و اورژانس، پزشک برای ادامۀ درمان در روزهای بعد دستوراتی می‌دهد.
یکی از خطرها ایجاد تورم در ناحیۀ دورتادور بازو یا گروهی از عضلات است که درنتیجه، فشار شدیدی روی آن ناحیه وارد می‌شود. ایجاد درد و افزایش آن، بی‌حسی، احساس گزگز و سوزن سوزن شدن و احساس سرما در یک عضو، علائم ایجاد فشار در ناحیه است و باید حتماً آن را جدی گرفت و به بررسی و درمان آن پرداخت.
آسیب‌های له‌شدگی به‌ندرت به قطع کامل یا نقص عضو آسیب‌دیده منجر می‌شود. اگر قطع عضو ناقص باشد، باید با باقیماندۀ عضو بسیار با دقت برخورد کرد و مراقب بود تا سایر اتصالات بافت‌ها به اندام آسیب‌دیده قطع نشوند.
چنانچه عضوی قطع شد، باید فوراً کودک را به مرکز اورژانس رساند و عضو قطع‌شده را به همراه کودک به بیمارستان برد. عضو قطع‌شده را نشویید و یا خون آن را پاک نکنید. عضو را در پارچه‌ای تمیز بپیچید و آن را در یک کیسۀ پلاستیکی بگذارید. کل کیسۀ پلاستیکی را در یخ قرار دهید و آن را به بیمارستان منتقل کنید. امروزه با کمک روش‌های جراحی میکروسکوپی و عروقی می‌توان اعضای قطع‌شده را با موفقیت پیوند زد.
پیشگیری
- به کودک بیاموزید که هیچ‌گاه انگشتش را بین پره‌های در حال حرکت پنکه و یا چرخ‌های دوچرخه وارد نکند.
- روش صحیح و ایمن کار با وسایل مختلف را به کودکان بیاموزید.
- همیشه پیش از بستن در یا پنجره، به‌خصوص در ماشین، مراقب دستان کودکانتان باشید.
- برای باز نگه‌داشتن در یا پنجره، از چوب یا هر چیز دیگری که به‌راحتی جابجا می‌شود، استفاده نکنید. زیرا با کوچک‌ترین جابجایی آن، در یا پنجره ناگهان بسته می‌شود. پنجره و درهای فنردار، به‌خصوص اگر با پرده‌ای پوشیده شده باشند، بسیار خطرناک هستند. زیرا کودک پرده را می‌کشد و دستانش لای در گیر می‌کند.
- همیشه قاب پنکه را بررسی کنید. چون با شکسته بودن یکی از پره‌های محافظ قاب، فاصلۀ بین آن‌ها افزایش می‌یابد و کودک می‌تواند دست یا انگشتش را درون پنکه فروبرد.
- وسایل ورزشی خانگی در حال حاضر فراوان‌اند. هنگام پا زدن با دوچرخه‌های ثابت، مراقب کودکان کوچک باشید. چون برخلاف چرخ دوچرخه‌های معمولی، که با ترمز می‌ایستد، چرخ دوچرخۀ ثابت دارای ترمز نیست.
- هیچ‌گاه تخت یا صندلی بچه را زیر پنکۀ سقفی قرار ندهید. زیرا کودک با بالا رفتن از تختش به پنکه دسترسی پیدا می‌کند.
- به نوجوانان بیاموزید تا هنگام کار با وسایل سنگین بسیار دقت کنند. همواره نکات ایمنی را به‌دقت رعایت کنید؛ چه در خانه و چه در محل کار. هنگام تعمیر وسایل برقی نیز ابتدا منبع الکتریکی را قطع کنید.
منبع: دستورات ایمنی و مراقبت از آسیب‌های کودکان
آسیب‌های له‌شدگی در کودکان

آسیب های ناشی از دوچرخه سواری کودکانآسیب های ناشی از دوچرخه سواری کودکان

آسیب های ناشی از دوچرخه سواری کودکان معمولا والدین خودشان دوچرخه سواری را به کودکان می آموزند. سواری به کودک احساس استقلال می دهد. بچه ها دوست دارند تا به همراه دیگر اعضای خانواده در خارج از خانه به فعالیت های سازنده بپردازند. اما دوچرخه سواری با وجود فوایدی که دارد میتواند به آسیب و حتی مرگ کودک بینجامد. آسیب های ناشی از دوچرخه سواری کودکان


آسیب های دندانی در کودکانآسیب های دندانی در کودکان

آسیب های دندانی در کودکان دهان کودک به هنگام تولد فاقد دندان های دائمی و شیری است. اولین دندان های شیرخوار در حدود 6 ماهگی ظاهر می شود. دندان های دائمی از 6 سالگی می روید و این رویش تا مدتی ادامه می یابد . درمان دندان آسیب دیده به شیری یا دائمی بودن آن بستگی دارد. بنابراین پدر و مادر باید از وضعیت دندانهای فرزندشان اطلاع کافی داشته باشند. آسیب های دندانی در کودکان


آسیب های الکتریکی در کودکانآسیب های الکتریکی در کودکان

آسیب های الکتریکی در کودکان آسیب های الکتریکی یا ناشی از خروجی دستگاههای برقی است و یا بر اثر صاعقه زدگی ایجاد میشود. صاعقه یکی از قوی ترین منابع انرژی شناخته شده است. آسیب های الکتریکی در کودکان


آسیب های چشمی در کودکانآسیب های چشمی در کودکان

آسیب های چشمی در کودکان 1- بعد از پاشیده شدن هر گونه ماده شیمیایی به چشم آن را خیلی زیاد و به مدت طولانی بشویید. آسیب های چشمی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران