کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

0
تحلیل عضلات در کودکان
تحلیل عضلات در کودکان ویژگی عمدۀ این اختلال ضعیف شدن و تحلیل رفتن فزایندۀ ماهیچه است. چند نوع تحلیل عضلانی وجود دارد. شایعترین و خطرناک ترین نوع آن، تحلیل عضلانی دوشِن است، که فقط در پسران قبل از 5 سالگی رخ می دهد. تحلیل عضلات در کودکان

تحلیل عضلات در کودکان
ویژگی عمدۀ این اختلال ضعیف شدن و تحلیل رفتن فزایندۀ ماهیچه است. چند نوع تحلیل عضلانی وجود دارد. شایعترین و خطرناک ترین نوع آن، تحلیل عضلانی دوشِن است، که فقط در پسران قبل از 5 سالگی رخ می دهد.
علت چیست؟
 تحلیل عضلانی دوشن به دلیل یک ژن غیرعادی رخ می دهد. زنی که ناقل این ژن باشد، 50 درصد احتمال ابتلای پسران او و 50 درصد احتمال ناقل بودن او وجود دارد.
علائم
نخستین علامت ضعف عضلات پا است که ممکن است باعث اختلالات زیر شود:
•    دیر راه افتادن (بعد از 18 ماهگی)
•    مشکل داشتن در بالا رفتن از پله
•    کودک به راحتی می افتد و هنگام برخاستن دست هایش را به ترتیب به قوزک پا، زانو و ران های خودش می گیرد و برمی خیزد.
علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:
•    بزرگ شدن عضلۀ ساق پا
•    انحنای قسمت پایین ستون فقرات به داخل
اگر احتمال ابتلای کودکتان به تحلیل عضلانی را می دهید، باید مورد معاینۀ پزشک قرار گیرد.
پزشک چه خواهد کرد؟
پزشک کودک را معاینه می کند و ممکن است او را نزد متخصص اعصاب بفرستد. ممکن است آزمایش های بیمارستانی برای اطمینان از تشخیص انجام شود. فعلاً درمانی برای تحلیل عضلانی دوشِن وجود ندارد. ورزش درمانی (فیزیوتراپی) برای حفظ تحرک کودک تجویز و به شما نشان داده می شود که چگونه کمک کنید کودک ورزش کند.
چگونه می توان از تحلیل عضلانی دوشن پیشگیری کرد؟
زنی که در خانۀ او سابقۀ ابتلا به تحلیل عضلانی دوشن وجود داشته باشد و قصد بچه دار شدن دارد باید آزمایش شود تا معلوم شود که ناقل ژن این اختلال هست یا خیر. اگر ناقل باشد، مشاورۀ ژنتیکی با او انجام خواهد شد تا احتمال داشتن فرزند مبتلا به او توضیح داده شود.
همچنین می توان در دوران بارداری با انجام آزمایش هایی معلوم کرد که جنین مبتلا به این اختلال هست یا خیر و اگر مبتلا باشد، امکان سقط جنین را بررسی کرد.
چشم انداز
ضعف عضلانی کودک زیاد می شود و به تدریج به عضلات بیشتری سرایت می کند تا اینکه معمولاً تا 8 الی 11 سالگی نیازمند صندلی چرخدار می شود. پسر مبتلا به طور فزاینده ای در معرض عفونت های تنفسی نیز قرار می گیرد و شاید بیش از بیست و اندی سال عمر نکند.
منبع: همۀ کودکان سالم اند اگر ...
تحلیل عضلات در کودکان

گرفتگی عضلات پا در دوران بارداریگرفتگی عضلات پا در دوران بارداری

گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری :گرفتگی عضلات پا یا نگه یا اسپاسم عضلات پا یكی از مسایل شایع دوران بارداری می‌باشد که معمولاً اضافه شدن وزن در دوران بارداری را کی از علل مهم آن می‌دانند. گرفتگی عضلات پا بیشتر در 3 ماهه دوم بارداری آغاز می‌شود و ممکن است در ماه‌های پایانی بارداری میزان آن بیشتر گردد . فشار آوردن وزن بر روی عروق خونی و سیاهرگ‌ها و همین طور فشار وزن روی عصب‌های که در قسمت پا قرار دارند نیز از عوامل تشدید این وضع می‌باشند . گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری


کشیدگی عضله و رباط ها در کودکانکشیدگی عضله و رباط ها در کودکان

کشیدگی عضله و رباط ها در کودکان گاهی یکی از عضله ی بدن بیش از حد کشیده می شود و بعضی از الیاف ماهیچه صدمه می بیند. گاهی نیز یک یا چند رباط ( نوارهای الیافی که استخوان ها را در مفصل به هم وصل می کنند ) در یکی از مفاصل بیش از حد کشیده یا پاره می شود. این کشیدگی ها اغلب در اثر افتادن یا فعالیت جسمانی شدید رخ می دهد. کشیدگی عضله و رباط ها در کودکان


گرفتگی عضله در کودکان گرفتگی عضله در کودکان

گرفتگی عضله در کودکان شروع گرفتگی عضله ، یعنی انقباض شدید و دردناک ماهیچه ، معمولا ناگهانی و شدید است. البته گرفتگی معمولا بیش از چند دقیقه طول نمی کشد. ماهیچه ی گرفته شده ، هم درد می کند و هم سخت و کشیده میشود و ممکن است توده ی منقبض یا تغییر شکل عضله در محل مربوطه مشهود باشد. گرفتگی عضله در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران