کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

3
کودک مبتلا به سندرم داون
سندرم داون سندرم داون شرایطی است که می‌تواند هر جنبه‌ای از رشد کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد و میزان تاثیر آن به ساختار کلی فرزندتان بستگی دارد. کودکان مبتلا به سندرم داون در بدو تولد، در زمینۀ رشد جسمی، ذهنی و رفتاری، توانمندیهای زیادی از خود نشان میدهند. سندرم داون

کودک مبتلا به سندرم داون
سندرم داون شرایطی است که می‌تواند هر جنبه‌ای از رشد کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد و میزان تاثیر آن به ساختار کلی فرزندتان بستگی دارد. کودکان مبتلا به سندرم داون در بدو تولد، در زمینۀ رشد جسمی، ذهنی و رفتاری، توانمندیهای زیادی از خود نشان میدهند.
بعضی از ویژگیها در تمام عمر فرزندتان ثابت میماند. اما ویژگیهای دیگر با رسیدگی دلسوزانه شما، درمان مناسب، تعالیم به‌موقع و آموزش مستمر رشد خواهند کرد.
آنچه نباید از یاد ببرید این است که کودکان میتلا به سندرم داون نیز مانند کودکان دیگر از لحاظ استعداد و توانمندیهای گوناگون با یکدیگر تفاوت دارند.
سندرم داون بیش از 50 نشانه دارد، ولی به‌ندرت تمام یا اکثر این نشانه‌ها در یک فرد ظاهر میشود. در هر صورت، امکان ظهور هر نوع ترکیبی از این نشانه‌ها در بدو تولد در کودک وجود دارد و این امر امکان مطالعۀ بیشتر را برای پزشکان فراهم میکند. ناگفته نماند که اکثر این نشانه‌ها به‌ویژگیهای جسمی و حرکتی مربوط میشود.
•    ضعف کشیدگی عضلات
ضعف کشیدگی عضلات یکی از نشانه‌هایی است که ممکن است در کودک مبتلا به سندرم داون ظاهر شود. گاه عضلات آنقدر نرم هستند که اعضای سر و بدن شل و آویزان میشوند و دست و پا بیش از حد راحت حرکت می‌کنند. در این حالت بعضی از واکنش‌ها نیز ضورت نمیگیرد، زیرا لازمۀ آنها کشیدگی عضلات است.
ضعف کشیدگی عضلات بر قدرت و توان، حرکت و رشد عمومی کودک تاثیر می‌گذارد. از این رو شروع به‌موقع تمرینهای ورزشی، تحت نظر درمانگر ورزیده که به‌قدرت عضلانی فرزند شما کمک کند، از اهمیت خاصی برخوردار است. تمرینهای منظم ورزشی موجب تقویت و سفت شدن عضلات و افزایش توان حرکتی میشود.
•    ویژگیهای سر
کودکان مبتلا به سندرم داون سر و صورت تقریباً مشخصی دارند. گاه اندازۀ سر یا گردن کوچکتر از حد معمول است. اگرچه تمام کودکان به‌هنگام تولد، نقاط نرمی در ناحیه سر خود دارند اما این کودکان نقاط نرم بیشتری دارند که ممکن است دیرتر هم سفت شوند. قسمتهای شل و آویزان پوست و نقاط نرم سر، معمولاً با بالا رفتن سن از بین می‌روند.•    ویژگیهای صورت
چشم اکثر کودکان مبتلا به سندرم داون به‌طرف بالا مورب است و لایه‌ای پوستی به نام اپی‌کنتال گوشه‌های داخلی هر دو چشم را می‌پوشاند. روی لبۀ بیرونی عنبیۀ چشمها نیز ممکن است لکه‌های سفیدی به‌نام نقاط براش فیلد دیده شود. این نقاط به‌سختی دیده میشوند و تاثیر منفی بر بینایی ندارند.
دیگر اعضای صورت این افراد معمولاً کوچکتر از اعضای صورت کودکان دیگر است. بینی کوچک و پهنی استخوانِ بینی به‌معنای حفره‌های کوچک داخل آن است و این امر موجب میشود که اغلب اوقات بینی کودک پُر و گرفته باشد.
دهان بعضی از این کودکان کوچکتر از حد معمول و قسمت فوقانی آن به‌طرف پایین شکل گرفته است که موجب میشود زبان بزرگتر به‌نظر برسد. اگر فرزندتان ضعف عضلانی هم داشته باشد، معمولاً نگهداری زبان در دهان برایش مشکل است.
ممکن است گوش بیرونی از لحاظ شکل ظاهری ناقص، کوچکتر و پایینتر از جای معمول قرار گرفته باشد. وقتی مجاری گوش کوچک باشند، معاینۀ عفونتهای داخلی مشکل می‌شود. گاه این مجاری میگیرند و باعث ضعف شنوایی می‌شوند. بنابراین کودک شما به‌معاینه به‌موقع و آزمایشهای منظم بعدی نیاز دارد.
•    دستها و پاها
به‌موازات رشد کودک، ممکن است متوجه شوید که دست و پای او کمی کوچکتر و گوشتالوتر از سایر کودکان است. ممکن است انگشت شستبه‌طرف داخل خم شده و بین اولین و دومین انگشت پا نیز فاصله باشد.
خطوط نوک انگشتان دست و پا نیز ممکن است به‌علت چین‌خوردگی پوست کف پا و دست یکسان نباشند. این ویژگیها چندان مهم نیستند و تاثیری بر رشد ندارند.
رشد عمومی
در ماههای اولیه، رفتار کودک شما بیشتر شبیه کودکان دیگر است و به‌همان مراقبتهایی نیاز دارد که سایر کودکان نیاز دارند؛ مگر آنکه مشکل خاصی داشته باشد.
ناگفته نماند که بعضی از کودکان کمتر گریه میکنند و بیشتر می‌خوابند. این عده دیرتر یاد می‌گیرند که به‌سینۀ مادر مک بزنند یا روی بدن خود بغلتند و به‌طور کلی رشد آنها به‌کندی صورت میگیرد.
موضوع رشد ذهنی اغلب موجب نگرانی والدین میشود. زمانی تصور میشد که تمام کودکان مبتلا به سندرم داون ، از لحاظ ذهنی فوق‌العاده عقب افتاده‌اند، اما مطالعات نشان داده است که میزان عقب افتادگی روندی میانه دارد.
در حال حاضر افراد آگاه کمتر به پیش‌بینی آیندۀ کودک می‌پردازند. این کودکان تواناییهای بسیار متفاوت و گوناگونی دارند. یعضی از آنها نیز از استعدادهای بالقوۀ فراوانی برخوردارند.
نگذارید تلاشهای ناموفق فرزندتان در یادگیری، شما را دلسرد کند. آنها تصور روشنی از آینده ندارند، محرکهای مناسب و به‌موقع و آموزشهای کیفی، امکان زندگی پرثمرتری را برای کودک شما فراهم میکند.
پس اینک که او کودکی بیش نیست، از وجودش لذت ببرید. هرچه باشد او چیزی بیش از یک مشت ویژگی است. در درجۀ اول و مهمتر از هر چیز او یک انسان است و به‌عشق و محبت شما نیاز دارد.
منبع: کلیدهای تربیت کودک مبتلا به سندرم داون
 سندرم داون
سندرم داون در کودکانسندرم داون در کودکان

سندرم داون در کودکان سندرم داون که شایع ترین ناهنجاری کروموزم هاست ، حدودا در یکی از هر 700 نوزاد رخ می دهد. کودکان مبتلا به این عارضه ظاهر جسمانی خاصی دارند که با کندی رشد ذهنی همراه است. معمولا تشخیص مشکوک هنگام تولد انجام می شود. سندرم داون در کودکان


سندرم نفروزی در کودکانسندرم نفروزی در کودکان

سندرم نفروزی در کودکان در این عارضه ، مقدار زیادی پروتئین از طریق کلیه ها از جریان خون وارد ادرار میشود. کاهش پروتئین خون منجر به اِدِم ( ورم ) یعنی تجمع مایع زائد در بافت های بدن میشود. سندرم نفروزی عمدتا در کودکان 1 تا 6 ساله رخ می دهد و شیوع آن کم است. سندرم نفروزی در کودکان


سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SISD)سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SISD)

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد ( SISD ) سندرم مرگ ناگهانی نوزاد بیش‌ترین علتِ مرگ‌ومیر نوزادان1 ماهه تا 1 ساله میباشدکه بر طبق آمار در آمریکا جانِ 2500 نوزاد را در سال می‌گیرد.اما با وجود تحقیقات بی‌شماری که صورت گرفته هنوز علت قطعی آن مشخص نگردیده است. تنها می‌توانیم برای کاهش احتمال بروز آن توصیه‌هایی را به والدین پیشنهاد کنیم. سندرم مرگ ناگهانی نوزاد ( SISD )


سندرم X شکنندهسندرم X شکننده

سندرم X شکننده این ناهنجاری کروموزومی موروثی از علل نسبتا شایع اختلالات یادگیری است که منجر به ظاهر جسمانی اندکی غیرعادی نیز می شود. حدودا از هر 1000 پسر یکی و از هر 2500 دختر یکی به این سندرم مبتلا میشود. زنی که هیچگونه علائمی ندارد ممکن است حامل کروموزوم ناقص باشد و آن را به بعضی از کودکان خود منتقل سازد. سندرم X شکننده

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران