کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
اشکالات جزئی استخوانی کودکان
اشکالات جزئی استخوانی کودکان وقتی کودکی برای نخستین بار شروع به ایستادن و راه رفتن میکند والدین افلت نگران اند که وضعیت پاهای او شاید غیرعادی باشد. شایع ترین علل نگرانی بیش از حد متوجه بودن شست پاها به داخل یا خارج بیش از حد متوجه بودن زانوها به داخل یا خارج و مسطح بودن کف پا می باشد. اشکالات جزئی استخوانی کودکان

اشکالات جزئی استخوانی کودکان
وقتی کودکی برای نخستین بار شروع به ایستادن و راه رفتن میکند والدین افلت نگران اند که وضعیت پاهای او شاید غیرعادی باشد. شایع ترین علل نگرانی بیش از حد متوجه بودن شست پاها به داخل یا خارج بیش از حد متوجه بودن زانوها به داخل یا خارج و مسطح بودن کف پا می باشد.
در بیشتر موارد این حالات از موقعیت جنین در رحم ناشی می شوند یا صرفا یک اختلاف طبیعی با دیگر کودکان هستند. در موارد بسیار اندکی این حالات نشانه ی اختلال می باشند.
انحراف شست پا به داخل یا خارج
هر دو این حالات شایع است. شایعترین علت گرایش شست پاها به داخل چرخش کل پا از مفصل ران به سمت داخل است.  علل دیگر عبارتند از انحنای بخش جلویی پنجه ی پا و پا کمانی بودن. گرایش شست پاها به خارج از چرخش کل پا از مفصل ران به سمت خارج ناشی می شود.
گرایش شست پا به داخل
انحنای بخش جلویی پنجه ی پا به داخل یکی از علل گرایش شست پا به داخل است. اغلب در اثر این عارضه فضای بین شست پا و انگشت دوم پا نیز افزایش می یابد.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر نگران وضعیت پای کودک هستید به پزشک مراجعه کنید. انحنای پنجه ی پا به داخل معمولا تا 3 یا 4 سالگی خود به خود بهتر می شود. اما اگر مشکل دوام یافت  با دستکاری ملایم پاها و تثبیت ( با گچ یا غیره ) میتوان به معالجه ی آن پرداخت. ندرتا جراحی لازم می شود.
چرخش مفصل ران معمولا تا 8 سالگی خود به خود خوب می شود. در موارد نادری مشکل دوام می یابد و جراحی لازم می گردد. گرایش شست پاها به خارج غالبا تا یک سال از راه افتادن کودک خود به خود خوب می شود. اما اگر ادامه یابد نیز موجب اشکالی نمی شود.



انحراف زانوها به داخل یا خارج
انحنای خفیف استخوان های پا به خارج در کودکان نوپا عادی است. در این حالت که پا کمانی نیز خوانده میشود انحنای پاها به خارج زیاد است و استخوان ساق پا به سمت داخل می چرخد گاهی نیز بالعکس پاها به سمت داخل می چرخند. چرخش پاها به خارج معمولا تا 3 یا 4 سالگی خود به خود خوب می شود. چرخش پاها به داخل معمولا تا 11 سالگی خوب میشود.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر نگران اید به پزشک مراجعه کنید اما پزشک احتمالا اطمینان می دهد که مشکلی وجود ندارد. در موارد بسیار نادری به دلیل اختلالی در رشد استخوان ها همچون راشیتیسم تغییر شکل شدید است یا دوام می یابد و عمل جراحی لازم می شود.
مسطح بودن کف پا
تا 2 یا 3 سالگی مسطح بودن کف پا ( به این مفهوم که کف پا زمین را لمس می کند) در کودکان طبیعی است.در برخی کودکان این حالت دوام می یابد  اما هیچ اشکالی وجود ندارد. در موارد نادری مسطح بودن کف پا به دلیل ناهنجاری در استخوان ها یا مفاصل است که موجب درد ، سفتی و ضعف پاها می شود.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر نگران کف پای کودک هستید به پزشک مراجعه کنید. پزشک ظاهر ، تحرک و قدرت پاها را بررسی می کند. اگر همه ی این ویژگی ها طبیعی باشد پاها طبیعی است و درمانی لازم نیست. اگر اختلالی وجود داشته باشد درمان ممکن است شامل تثبیت پاها ( با گچ گرفتن و غیره) و ندرتا عمل جراحی باشد.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
اشکالات جزئی استخوانی کودکان
لغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکانلغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکان

لغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکان رشد استخوان های بلند در نزدیکی دو سر استخوان در صفحه های رشد که سر استخوانها را از بدنه ی آنها جدا می کنند ، انجام می شود. لغزش سر استخوان ران اختلالی است که در آن سر فوقانی استخوان ران که بخشی از مفصل ران را تشکیل می دهد می لغزد و در موقعیت غیرطبیعی قرار می گیرد. لغزش سر استخوان ران و بیماری پرتس در کودکان


رشد استخوانی کودک – بخش اولرشد استخوانی کودک – بخش اول

رشد استخوانی کودک هنگام تولد ، بیشتر اسکلت کودک از استخوان تشکیل می شود ، اما بعضی از قسمت ها ، از جمله دو سر استخوان های بازو ، پا ، کف دست و کف پا از غضروف تشکیل میشوند و تا اواخر دوران بلوغ استخوانی نمیشوند. رشد استخوانی کودک


عفونت استخوان و مفصل کودکانعفونت استخوان و مفصل کودکان

عفونت استخوان و مفصل کودکان کودک آنلاین: عفونت استخوان یا مفصل بیشتر زمانی رخ می‌دهد که میکروب‌ها از طریق جریان خون از یک محل آلوده، همچون زخم یا دمل در محل دیگری از بدن، به استخوان یا مفصل می‌رسند. در برخی موارد، عفونت مستقیماً از بافت آلودۀ مجاور سرایت می‌کند. عفونت استخوان و مفصل کودکان


مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکانمشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان

مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان تغییر شکل زانو و ساق پاها این نوع انحراف پا در نوزادان، شایع و طبیعی است و با رشد کودک بهبود می یابد و تصویربرداری ضرورت ندارد. پدر و مادر باید بدانند اگر ساق پای نوزاد آنها به شکل پرانتز است، مهم نیست و زمان لازم است تا بهبود یابد. مشکلات شایع استخوان بندی نوزادان، شیرخواران و کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران