کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماریها و صدمات

دسته بندی : بیماریها و صدمات

1
بیماری هموفیلی در کودکان
بیماری هموفیلی در کودکان هموفیلی یک اختلال ژنتیکی است که موجب خونریزی خود به خود می شود و تقریبا از هر 10000 پسر یک نفر به آن مبتلاست . این عارضه در اثر کم فعالیتی فاکتور 8 ، که یک ماده ی منعقد کننده ی موجود در خون می باشد ، رخ می دهد.

بیماری هموفیلی در کودکان
بیماری هموفیلی در کودکان یک اختلال ژنتیکی است که موجب خونریزی خود به خود می شود و تقریبا از هر 10000 پسر یک نفر به آن مبتلاست . این عارضه در اثر کم فعالیتی فاکتور 8 ، که یک ماده ی منعقد کننده ی موجود در خون می باشد ، رخ می دهد.
علائم :
علائم هموفیلی شامل موارد ذیل است :
* خونریزی طولانی در صورت جراحت یا حتی یک عمل جراحی جزئی ، همچون کشیدن دندان
* تورم دردناک عضله و مفاصل در نتیجه ی خونریزی داخلی
وسعت و دفعات خونریزی در هموفیلی در اشخاص مختلف بسیار متغیر است. برخی افراد فقط گاهی دچار خونریزی جزئی میشوند. در موارد حاد ، خطر آسیب به عضله و مفاصل در اثر خونریزی مکرر داخلی وجود دارد.
آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر پسر شما هرگونه علائم خونریزی غیرعادی را دارد ، باید مورد معاینه ی پزشک قرار گیرد . پزشک در مورد علائم کودک سوال خواهد کرد ، و اگر احتمال هموفیلی بدهد ، ترتیب آزمایش توانایی انعقادخون را خواهد داد. با نتیجه ی آزمایش ، تشخیص قطعی انجام می شود.
درمان چیست؟
درمان ممکن است شامل تزریق فاکتور 8 توسط والدین در مواقع خونریزی باشد. در صورت خونریزی شدید ممکن است بستری شدن در بیمارستان لازم شود.
اگر دفعات خونریزی زیاد باشد ، والدین میتوانند فاکتور 8 را به طور منظم از طریق قطره چکان به کودک بدهند تا از خونریزی پیشگیری شود. فاکتور 8 که امروزه به کار می رود عاری از ویروس ها ، همچون HIV ( ویروس ایدز ) می باشد.
چگونه از هموفیلی پیشگیری کنیم؟
به کودکان مبتلا به هموفیلی توصیه می شود که از فعالیت های خطر زا همچون ورزش هایی که تماس جسمانی در آنها وجود دارد خودداری کنند. در صورتی که هنگام خونریزی ، فاکتور 8 به سرعت داده شود ، یا تزریق آن در فواصل منظم انجام شود ، ممکن است آسیبی به عضله و مفاصل نرسد و طول عمر نیز قاعدتا در حد طبیعی خواهد بود.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
 هموفیلی در کودکان
 هموفیلی در کودکان

کم خونی سلول داسی شکل در کودککم خونی سلول داسی شکل در کودک

کم خونی سلول داسی شکل در کودک کم خونی سلول داسی شکل که در نواحی مالاریاخیز شایع است بیماری خونی ارثی خطرناکی است که در آن سلول های قرمز خون تغییر شکل داده و به شکل داس درمی آیند. سلول های ((داسی)) ممکن است رگ های ریز خونی را مسدود کنند. کم خونی سلول داسی شکل در کودک


کم خونی در کودکانکم خونی در کودکان

کم خونی در کودکان منظور از کم خونی (آنمی) کم بودن مقدار هموگلوبین در خون است. هموگلوبین رنگدانه ای در سلولهای قرمز خون است که اکسیژن را از ریه ها به بافت های بدن حمل میکند. اگر هموگلوبین کم باشد بافتها به اندازه ی کافی اکسیژن دریافت نمیکند. کم خونی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران